Pandemie koronaviru uzavřela v USA školy a miliony žáků se tak musejí učit z domova. Mnozí z nich žijí v chudých poměrech a jejich rodiny si nemohou dovolit platit internetové připojení. V hlavním městě Texasu Austinu proto rozhodli, že Wi-Fi signál žákům zajistí pomocí školních autobusů.
Správa školního okrsku v texaském Austinu zabudovala Wi-Fi modemy do 110 školních autobusů, které v současnosti nemají jiné využití. Vozidla poté rozmístila do čtvrtí po celém městě. Autobusy sídlí především v oblastech, kde bylo bez internetového připojení nejvíce dětí.
Celý projekt funguje od pondělí. Školní autobusy stojí na „strategických pozicích“ každý všední den od osmé do čtrnácté hodiny. Podle americké CNN autobusy zajistí internetový signál v okruhu zhruba 90 metrů od každého zařízení. Studenti se mohou připojit k Wi-Fi výhradně prostřednictvím školních počítačů. Správa školního okrsku v Austinu je chudým žákům darovala.
Připojení za miliony
Zatímco lidem v oblasti úřady radí, aby kvůli koronavirové pandemii zůstávali doma, žáci mají povoleno přiblížit se k autobusům a získat tak lepší signál. V takovém případě musejí studenti mezi sebou dodržovat minimálně dvoumetrové rozestupy.
Koronavirem se ve státě Texas nakazilo více než 15 tisíc lidí. Na nemoc COVID-19 zemřelo 364 z nich.
Unikl koronavirus z čínské laboratoře? Domněnku prošetřují tajné služby
Z řady konspiračních teorií o původu koronaviru vyčnívá jedna, která tvrdí, že se virus rozšířil z laboratoře v čínském Wu-chanu. Příznivcem této verze je také americký prezident. Donald Trump na středeční tiskové konferenci sdělil, že v současnosti probíhá vyšetřování, které má osvětlit, zda nemůže být tento příběh pravdivý.
„Připravujeme se na možnost prodloužení uzavírky škol. Víme, že internet je pro naše studenty nezbytný učící prostředek,“ napsal v prohlášení Kevin Schwartz, šéf technologické kanceláře v austinském školním okrsku. Podle něj bude v příštích dnech autobusů s Wi-Fi modemem přibývat. Projekt financuje z grantu společnost Kajeet, která poskytuje edukační technologie. Firma poskytla okrsku v Austinu 600 tisíc dolarů, v přepočtu téměř 15 milionů korun.
Lék na koronavirus byl přivezen z Japonska, vakcína zatím není
Vědci usilovně hledají mezi již existujícími látkami léky, které by zabíraly na nákazu novým typem koronaviru. Testují nejen medikamenty, ale snaží se i přijít s účinnou prevencí - vakcínou, která by zabránila dalšímu šíření viru. Zatímco některé léky dosahují určité účinnosti, vakcína zatím hotová není. Kromě léku Remdesivir, který zatím zkušebně ze zahraničí dostal jen jeden český pacient, má Česko k aplikaci i několik dávek japonského Favipiraviru.
CNN informovala, že spolupráce texaských škol a firmy Kajeet bude pokračovat i nadále. Školní autobusy s Wi-Fi modemem mají v budoucnu poskytovat internetový signál například během školních výletů.