V pátek neprošla o jediný hlas takzvaná izolačka. Opatření, které mělo nakažené koronavirem finančně motivovat k setrvání v karanténě a také k nahlašování kontaktů. Lidé v karanténě měli za každý den získat od státu příspěvek až 370 korun. Kvůli tomu se do sebe na Twitteru pustily ministryně financí a práce Alena Schillerová (za ANO) s Janou Maláčovou (ČSSD).
„Máš obrovský podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a výdělkem,“ reagovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na nabídku její vládní kolegyně Aleny Schillerové ke spolupráci na nalezení shody na zmíněné „izolačce“.
Děkuji za nabídku, ale naprosto postačí, když to nebudeš blokovat. Máš obrovský podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a výdělkem.
— Jana Maláčová (@JMalacova) February 27, 2021
Schillerová totiž na Twitter napsala, že zaměstnanci v karanténě zřejmě nebudou hned tak dostávat příspěvek 370 korun za den, protože návrh v pátek neprošel sněmovnou. „Pro OSVČ v karanténě ale bonus 500 korun na den už platí. To musíme narovnat a najít rychle s opozicí i Senátem řešení. Na ministerstvu na tom pracujeme. Nabízím Janě Maláčové pomocnou ruku,“ pokračovala šéfka státní kasy.
„Děkuji za nabídku, ale naprosto postačí, když to nebudeš blokovat,“ opáčila Maláčová. Ta se nejprve podivovala, proč pro „izolačku“ nezvedli ruku také opoziční poslanci, když ji nejprve podporovali. S vysvětlením přišel například místopředseda ODS Martin Kupka. „ČSSD se rozhodla k zákonu přilepit nesmyslnou byrokratickou povinnost firem hlásit do osmi dnů dohodáře pod pokutou jeden milion korun za nesplnění nebo opomenutí. Ani ve chvíli, kdy se ČSSD tváří, že pomáhá, nezapomene škodit,“ uvedl. Na rozepři mezi ministryněmi zareagovala také šéfka opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Nic nedodá občanům v téhle situaci více optimismu, než když se dvě ministryně hádají na twitteru. Člověk hned ví, že jsme v dobrých rukou. 🤦🏻♀️
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) February 27, 2021
Tohle není vládní koalice, to je bordel na kolečkách. pic.twitter.com/8Y9xaE8mcg
Nebylo to poprvé
„Doporučuji příště více naslouchat a hledat kompromis. Jak se říká, prostě si to odpracovat. Zkrátka všechno se na sílu protlačit nedá. Tím méně s problematickými přílepky svých spolustraníků. Škoda, bez nich by prý zákon prošel jako nůž máslem,“ přisadila si Schillerová.
Konflikt mezi oběma výraznými dámami ve vládě ale zdaleka není první. Přibližně před dvěma lety se Schillerová s Maláčovou hádaly o variantě navýšení rodičovského příspěvku do ledna 2020. Zatímco Jana Maláčová původně chtěla zvýšit příspěvek z předchozích 220 na 300 tisíc pro všechny rodiny s dětmi do čtyř let, Alena Schillerová chtěla úspornější variantu. Maláčová pak přišla s návrhem, aby se valorizace týkala jen dětí narozených po 1. lednu 2020, za což si vysloužila silnou kritiku. Neshoda pak přerostla v otevřený ministerský střet, kdy jedna členka kabinetu obviňovala druhou z neochoty nalézt kompromis.