V afrických městech se objevuje asijský komár nebezpečně rychle přenášející smrtící malárii. To může mít devastující dopad na tamní obyvatele, informoval web CNN. V některých oblastech totiž centra měst dosud byla jediným útočištěm před touto nemocí. Vědci proto žádají, aby byla rychle přijata opatření proti šíření tohoto druhu komára.
Larvy komára Anopheles stephensi, který je hlavním šiřitelem malárie v Indii, se nyní hojně vyskytují po celé Africe. Uvedli to vědci z nizozemského univerzitního centra Radboud University Medical Center a etiopského výzkumného institutu Armauer Hansen Research Institute.
Komáři samice mohou štípnutím šířit malárii jak mezi lidmi, tak ze zvířat na člověka. Tento druh invazivního komára, který se v Africe objevil před několika lety, je nyní „hojně přítomen“ ve vodních nádržích etiopských měst a je vysoce náchylný na tamní kmeny malárie, uvedli vědci.
Extrémně efektivní přenašeč malárie
Většina afrických komárů přenášejících malárii se vyskytuje ve venkovských oblastech. Experti se však nyní obávají, že tento konkrétní druh si našel zázemí v hustě obydlených oblastech Etiopie, Súdánu nebo Džibuti, což může zvýšit riziko přenosu malárie pro městské populace.
„K našemu překvapení se ukázalo, že asijský komár je dokonce ještě náchylnější k místním parazitům než etiopský. Zdá se být extrémně efektivním přenašečem dvou hlavních druhů malárie,“ uvedl Teun Bousema, profesor epidemiologie a tropických infekčních nemocí z Radboud University Medical Center.
Vědci v nově zveřejněné studii varují, že je potřeba rychle přijmout opatření, která by zastavila šíření komárů do dalších městských oblastí na africkém kontinentu. „Musíme se zaměřit na larvy komárů na místech, kde se nyní vyskytují, a zamezit šíření komárů na velké vzdálenosti například prostřednictvím letišť nebo námořních přístavů. Pokud se to nepodaří, ve velké části Afriky vzroste riziko malárie,“ upozornil autor studie Fitsam Tadesse, doktorand na katedře lékařské mikrobiologie nizozemské univerzity.
Centra měst byla doposud útočištěm před malárií
Podle profesora Jo Linese by nás měly varovat předchozí případy regionálně vyskytujících se komárů, kteří se „stali globálními“, jako třeba asijský tygří, jehož invazi nyní zažívá severní Evropa. Lines rovněž varoval, že rozšíření komára Anopheles stephensi do afrických měst může mít vážné následky.
„V některých částech Afriky byla centra měst doposud jediným útočištěm před malárií. Ale v budoucnu, pokud se tam Anopheles stephensi usadí, už to tak nebude,“ dodal Lines.
Ačkoliv lze malárii léčit, zemřelo na ni předloni 409 tisíc lidí. Z toho 94 procent všech případů a úmrtí připadá podle Světové zdravotnické organizace (WHO) na africký kontinent.