Už více než pět desítek lidí zemřelo v severozápadní části Konga na zatím neznámou nemoc, obvykle jen několik hodin až dva dny po prvních příznacích onemocnění. S odkazem na lékaře na místě a Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) to napsala agentura AP.
Většina pacientů zemře do 48 hodin od vypuknutí nemoci. „Znepokojuje nás to,“ svěřil se agentuře AP Serge Ngalebato, který vede nemocnici Bikoro.
ČTĚTE TAKÉ: Fetální alkoholový syndrom. Dítěti může navždy poškodit zdraví, čím se projevuje a co prevence?
Vůbec poprvé byla nemoc zaznamenána ve městě Boloko poté, co podle lékařů tři děti snědly netopýří maso a v následujících dvou dnech zemřely. Příznaky nemoci jsou podobné krvácivé horečce, píše AP. Od konce ledna evidují lékaři 419 případů nákazy, celkem 53 lidí již zemřelo.
Odborníci se obávají, že řada nemocí se přenáší mezi lidmi a zvířaty tam, kde lidé běžně konzumují maso divokých zvířat. V Africe vzrostl počet takových epidemií o 60 procent, uvedla WHO v roce 2022.
Desítky lidí umíraly již minulý rok
Druhý prudký nárůst výskytu stejného onemocnění zaznamenali zdravotníci ve městě Bomate 9. února. Z místa poté odeslali do Kinshasy vzorky k bližšímu přezkoumání.
Testy vyloučily, že by šlo o choroby typu krvácivé horečky ebola nebo marburg. Některé z testů ale byly pozitivní na malárii.
Už loni v zemi zemřely desítky lidí v důsledku tehdy neidentifikované choroby, kterou později konžské ministerstvo zdravotnictví prohlásilo za vážnou formu malárie.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Češi obchází praktiky a hned pádí do nemocnice, řekl Prymula. Řešením jsou vyšší poplatky