reklama

Málo času i personálu. Doučování žáků selhává, školy budou muset vracet peníze

Doučování, které mělo pomoci vyrovnat rozdíly mezi žáky, nefunguje tak, jak ministerstvo školství plánovalo. Některé školy budou vracet peníze, které na doučování dostaly. Kvůli nedostatku času a personálu totiž nezvládly vyčerpat přidělené dotace. Navíc se ani nepodařilo zapojit všechny děti, které doučování potřebují.

reklama

Do doučování se podle zjištění České školní inspekce (ČŠI) nezapojilo 20 procent z více než 220 tisíc dětí, které mají po téměř dvou letech distanční výuky potíže. „Na základních školách se jedná o 30 tisíc žáků, na středních o 15 tisíc studentů,“ vysvětluje ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

Podle ČŠI se do doučování vůbec nezapojilo 7 % základních škol, 10 % středních odborných a 30 % gymnázií. „To ale neznamená, že by na těch školách nebyli žáci, kteří doučování nepotřebují. Spíše se tyto školy nevěnovaly diagnostice žáků a studentů po návratu z distanční výuky,“ dodává Zatloukal.

Naopak školy, které doučovaly, budou vracet buď část peněz, nebo celou částku. Důvod je prostý, nezvládly vyčerpat přidělené dotace. Jednou z překážek je nedostatek personálu. Ministerstvo školství totiž očekávalo, že se do doučování zapojí studenti pedagogických fakult. Podle oslovených ředitelů, ČŠI i profesní neziskové organizace EDUin se to dělo v mnohem menším měřítku, než resort školství předpokládal.

Nechceme lidi z ulice, říká ředitel

„Největší překážkou bylo sehnat lidi. To je tady u nás na Bruntálsku docela problém. Nemáme ve městě žádnou vysokou školu. Aktuálně nám vypomáhají dva středoškoláci a především naši asistenti pedagoga,“ popsuje nelichotivou situaci ředitel ZŠ Bruntál Okružní Leoš Sekanina.

Stejnou zkušenost mají i na ZŠ Plaňany na Kolínsku, kde rovněž doučují učitelé a asistenti. „Určitě bychom nechtěli lidi z ulice, kteří nevědí, jak se u nás učí. Když třeba vyučujete matematiku Hejného, tak si těžko najmete rodiče, aby doučovali děti podle toho, jak radí lidé z ministerstva,“ konstatuje ředitel Martin Šmahel.

Inspekce upozorňuje i na to, že například v Karlovarském kraji není žádná pedagogická fakulta. Navíc samotné pedagogické fakulty se do doučování podle zjištění ČŠI nezapojily, jak se očekávalo, a doučování neuznávaly jako součást praxe svých studentů.

Jednoduché to nebylo ani s hledáním volného času v rozvrzích. Hodně dětí dojíždí a potřebují stihnout spoj domů. Ředitelé tak hledali časy pro doučování opravdu složitě. „Doučování je potřeba nastavit tak, aby přímo navazovalo na výuku. Děti by ho měly zvládnout buď hned ráno ještě před začátkem školy, nebo po obědě. Neměly by tam mít volnou hodinu, protože chodí domů a už se jim nechce vracet,“ popisuje své zkušenosti Sekanina.

Konečnými výsledky ohledně počtu zapojených žáků v jednotlivých regionech bude ministerstvo školství disponovat koncem února. „Na základě těchto dat chystáme podporu doučování v dalších obdobích upravovat podle potřeb různých typů škol, skladby žáků nebo lokality,“ reaguje na vzniklou situaci mluvčí resortu Aneta Lednová.

Tagy:
školství dotace Česká školní inspekce Aneta Lednová ministerstvo školství distanční výuka pandemie koronaviru personál doučování Tomáš Zatloukal

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama