Nejsem už součástí koalice, takže jsem se zdržela hlasování o Bohuslavu Svobodovi (ODS), řekla po čtvrteční volbě pražského primátora v rozhovoru pro CNN Prima NEWS zastupitelka za Spolu Hana Marvanová. Ke svému prosincovému rozhodnutí nepodpořit lídra Spolu v hlavním města dodala, že tím zabránila právní blamáži. Svoboda nakonec primátorský řetěz získal í díky hlasům opozičního hnutí ANO.
Praha má konečně nového primátora. Jak to hodnotíte?
Především jsem ráda, že skončila dlouhá etapa bezvládí a Praha bude mít po skoro pěti měsících nové vedení, protože bez toho nemůže fungovat a čekání bylo opravdu neúnosně dlouhé.
ČTĚTE TAKÉ: Metro S i trať na letiště. Noví pražští radní mají velké plány, zatím ale řeší hromadění funkcí
Bohuslava Svobodu jste znovu nepodpořila. Bylo to určité gesto poté, co se stalo v prosinci?
Tak tomu není. Od zářijových voleb jsem prosazovala vytvoření koalice na vládním půdorysu. Praha potřebuje vedení s dostatečnou podporou v zastupitelstvu. Kolegy z klubu Spolu jsem přesvědčovala, aby došlo ke kompromisům a dohoda s Piráty a STAN vznikla, což se nakonec taky stalo. Byla jsem připravena koalici jako člen klubu Spolu podpořit svým hlasem. Následně jsem se ale dozvěděla, že si to Spolu nepřeje. Nejsem tedy součástí koalice, takže jsem se zdržela hlasování o panu Svobodovi.
Jak tedy budete na zastupitelstvu fungovat? Budete hlasovat s koalicí, přestože jste ji nepodpořila?
Budou-li vedením města předkládány rozumné návrhy, tak pro ně budu samozřejmě hlasovat. Jako zastupitelka a senátorka bych zejména chtěla pohlídat, aby se Praze podařilo prosadit změny zákonů, které nutně potřebuje. Zároveň chci hlídat projekty, na kterých jsem pracovala – dostupné bydlení pro Pražany či družstevní bydlení. Rozhodně nechci, aby se zrušila přísná regulace hazardu a chci, aby se dotáhly audity dopravního podniku nebo se řešilo Airbnb.
Na to se ale potřebujete s koalicí bavit. Jak komunikace s bývalými kolegy ze Spolu probíhá?
Komunikace neprobíhá. Mrzí mě to a nechápu to, zvlášť když mohou komunikovat úplně se všemi včetně bývalého primátora Zdeňka Hřiba, se kterým si ještě v prosinci vzájemně hrozili žalobami. Neberu to nijak osobně. Role zastupitelky i senátorky mi umožňuje prosazovat věci, které potřebujeme. Teď jsme třeba v Senátu probírali Airbnb a pan ministr Ivan Bartoš (Piráti) nám nabízel spolupráci, takže má role v parlamentu je pro Prahu velmi užitečná.
S panem Svobodou jste před volbami byli společně na billboardech po celé Praze jako hlavní tváře koalice Spolu. Není tedy konec vaší spolupráce trochu zradou na voličích, kteří vás volili jako tandem?
Byla jsem tam skutečně umístěna jako jedna z tváří kandidátky Spolu a doporučovala jsem lidem podporu nově zvoleného primátora, takže je pro mě překvapující, že již nestojí o mou spolupráci. Ale nijak se tím nezabývám. Budu detailně sledovat jednání rady, aby pokračovaly projekty, o kterých jsem mluvila. Od některých koaličních partnerů Spolu jsem již dostala nabídky, abych s nimi na tom spolupracovala, za což jsem ráda.
Budete nadále trvat na svém členství v klubu Spolu?
Jsem členem klubu, nehodlám odstoupit. Myslím, že jsem jednala v zájmu Spolu.
Můžete se ještě vrátit k prosincové volbě Svobody, kde jste jej nepodpořila? Jaké byly vaše motivy?
Ministerstvo vnitra připravuje novelu zákona o hlavním městě Praze a obcích, která už zakazuje, aby se volil odděleně primátor a rada města. Vnitro reagovalo na situaci, která byla v prosinci bizarní a nezákonná. Tehdy jsem přesvědčovala pana Svobodu, že to nemůžeme udělat, jelikož by to bylo napadené žalobami, čímž hrozil pan bývalý primátor Hřib. Tím, že se to nestalo, tak jsme zažehnali soudní spory. Byla jsem přesvědčena, že se tím situace odblokuje, což se přesně stalo. V lednu si všichni sedli k jednacímu stolu a dohodli se. Svým způsobem jsem ráda, přestože kolegové z klubu Spolu asi tento názor nesdílí, že jsem jim pomohla, aby nevznikla blamáž, kdy by byl primátor zvolen nezákonným způsobem.
Jak na to tehdy pan Svoboda reagoval, když jste mu říkala, že by šlo o nezákonný způsob volby, kdyby byl zvolen primátor sám bez zbytku rady?
Říkala jsem mu, že na něj hrozí žaloby a on reagoval, že je mu to jedno a nebojí se toho. Jako právník jsem se však bála. Viděli jsme to také u prezidentských kandidátů, že soudy nakonec rozhodly jinak než vnitro. Kdyby byla volba soudem zrušena a pan primátor by mezi tím podepisoval smlouvy o zakázkách, tak by byly neplatné. To jsem se snažila v prosinci panu docentovi vysvětlit. On však není právník, ale lékař, takže mé obavě asi úplně nevěřil. Vítám proto, že ministerstvo vnitra již připravuje změnu, aby taková situace již nebyla možná.