Masakr v ruské vsi. Policie v hořících domech našla šest ubodaných lidí, podezírá vagnerovce

Bývalý ruský žoldnéř z Vagnerovy skupiny je podezřelý z vraždy šesti lidí, pěti mužů a jedné ženy, jejichž těla se našla před několika dny ve spálených domech ve vsi Derevjannoje v Karélii na severozápadu Ruska. Zločin vyvolal celostátní rozruch, napsal místní server Karelia news.

Soud uvalil vazbu na dva podezřelé, sedmatřicetiletého Igora Sofonova, který se nedávno vrátil z války proti Ukrajině, a jeho společníka, osmatřicetiletého Maxima Bočkarjova. Vinu popírají. Oba mají za sebou „obrovskou kriminální minulost“, uvedl portál. S odvoláním na neoficiální zdroje naznačil, že Sofonov byl do války nejspíše zverbován během odpykávání předchozího trestu ve vězení, což by také vysvětlovalo, proč má najednou čistý trestní rejstřík. Trestanci zverbovaní do války dostávají podle médií po odsloužení určité doby na bojišti milost od ruského prezidenta Vladimira Putina.

ČTĚTE TAKÉ: Velitelské porsche i bojové pick-upy: Ukrajinci posílají na frontu přestavěná auta ze Západu

Bočkarjov byl v minulosti odsouzen za prodej narkotik a znásilnění. Po vsi se v posledních dnech potuloval opilý. Má dvě děti, ale zřejmě nemá práci, napsal server. Místní obyvatelé oba muže označují za uživatele narkotických „solí“, což jsou nebezpečné syntetické drogy, rozšířené mezi místní mládeží.

Putinovi muži jako zombie. Rusové se bojí svých vojáků, kteří se vracejí z Ukrajiny

Ruští vojáci, kteří přežijí krvavé boje na Ukrajině, se mnohdy vracejí domů v příšerném stavu. Vypovídá o tom zdroj z ruského ministerstva zdravotnictví pro ruský portál Novaja Vladka. Podle něj se muži válčící za Kreml často vrací jako trosky či dokonce „zombie“, protože nebyli připraveni na hrůzy války. Panují obavy, že se z mnohých bojovníků časem stanou agresivní alkoholici a narkomani, není vyloučeno, že budou třeba i vraždit.

Podle rekonstrukce událostí v podání Karelia.news ve vsi nejprve vzplál dům Arťoma Tereščenka, ve kterém vyšetřovatelé později našli těla dvou mužů s bodnými ranami. Šlo o Arťoma a jeho otce Vladimira. Arťom podle jedné z verzí také bral drogy a se Sofonovem a Bočkarjovem popíjel, než vypukla hádka a rvačka. Podle jiné verze se podezřelí vloupali do Arťomova domu, z něhož stačily utéct děti. Jejich dědeček, který se po příchodu děti do svého domu šel podívat, co se u syna děje, se stal náhodnou obětí. Požár pak měl zamaskovat dvojnásobnou vraždu.

Zatímco hasiči a policisté zasahovali u prvého požáru, ve vsi vzplál další dům, ve kterém se později našla čtyři těla, rovněž s ranami způsobenými nožem. O život přišli bratři Dmitrij (47) a Konstantin (42) Loninovi a jejich sestra Svetlana (38). Zahynul i Vladimir Sergejenko (76), který také v domě žil. Oba podezřelí nejspíše náhodou došli do jejich domu a pak podle vyšetřovatelů vypukl konflikt.

Každodenní život plný alkoholu, drog a zahálky

„Místní obyvatelé jsou přesvědčeni, že celý příběh jen odráží každodenní život plný alkoholu, drog a zahálky. Jak lidé říkají, ve vsi se všichni jen potloukají a popíjejí u toho, u koho se zrovna objeví. Také si stěžují, že ve vsi je v noci naprostá tma, pouliční lampy dávno nefungují, čili situace přeje zločinu,“ poznamenal server, který policii pochválil za rychlé vytipovaní podezřelých. Ty policisté zadrželi u sousedů hned vedle místa zločinu. „Není vyloučeno, že policie tak odvrátila další zločiny,“ dodal portál Karelia news.

Vrah výměnou za svobodu bojoval na Ukrajině. Hned po návratu domů vagnerovec ubodal stařenku

Ruské úřady vyšetřují řádění ozbrojence z žoldnéřské Vagnerovy skupiny, který se ke skupině přidal coby vězeň usilující o svobodu. Poté, co se vrátil z fronty do své rodné vsi, zde totiž podle všeho zavraždil seniorku a smrtí vyhrožoval i dalším vesničanům. Kromě toho obec obcházel se sekerou a ničil auta. O případu informují ruskojazyčná média.

Rozhlasová stanice Rádio Svoboda na svém ruskojazyčném webu napsala, že loni v létě, po několika ruských porážkách na Ukrajině, Vagnerova skupina a osobně její šéf, podnikatel Jevgenij Prigožin, pokládaný za blízkého prezidentovi Putinovi, začal verbovat trestance a posílat je do války. Trestanci měli pod hrozbou zastřelení zakázáno ustupovat či se vzdávat. Měli slíbenou svobodu po půl roce bojů. Odhaduje se, že do Vagnerovy skupiny bylo naverbováno 50 až 70 tisíc vězňů. Z nich se podle Prigožina už 32 tisíc vrátilo z války a dostalo milost. Prigožin tvrdí, že tito muži páchají méně zločinů, než je v Rusku průměr u vězňů propuštěných po odpykání trestu na svobodu.

V ruských médiích se v poslední době pravidelně objevují zprávy o těžkých zločinech, včetně vražd a znásilnění, spáchaných bývalými žoldnéři po návratu z války. Například v Novosibirské oblasti skončil v květnu ve vazbě vagnerovec podezřelý ze znásilnění dvou školaček, desetileté a dvanáctileté.

„Agresivní zombie brzy zaplní ulici našich měst. Budou masově mlátit a dokonce zabíjet kolemjdoucí. Ale nevím, jak to odvrátit, citoval ruský web Novaja vkladka představitele zdravotnických úřadů Kemerovské oblasti na Sibiři, kteří se poskytli k přílivu válečných veteránů. Podle serveru tento příliv stát není s to zvládnout. Jen v Kemerově bývá každý den hospitalizováno 60 až 70 pacientů z války: ranění, často po amputacích, závislí na drogách, alkoholici, lidé s psychickými problémy. Speciální databáze těchto pacientů je obsáhlá, odhaduje server podle toho, že na jednoho doktora v Kemerově připadá vyšetření 200 až 250 válečných veteránů měsíčně. Ti mají pomoc dostávat přednostně, což ještě zhoršilo péči pro ostatní pacienty.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Záběry mohutné exploze. Ukrajinci rozdrtili ruský „Buk“, pochválili je i slavný generál

Tagy:
válka Vladimir Putin policie vražda Ukrajina Rusko Vagnerova skupina Republika Karélie Jevgenij Prigožin