Velké pozdvižení vyvolal incident na východoafrickém ostrově Madagaskar. Rozzuřený dav vesničanů vzal útokem policejní stanici, aby se po svém vypořádal s únosci albínského dítěte. Akce skončila tragicky. Policisté zastřelili 14 lidí a na 30 dalších zranili, informuje agentura AFP.
Masakr se odehrál ve městě Ikongo, kde policisté drželi čtyři podezřelé z únosu albínského dítěte. Policejní budovu ale vzal útokem přibližně 500členný dav rozzuřených vesničanů vyzbrojených noži a mačetami. Podle policistů se s domnělými únosci chtěli vypořádat sami. To ale muži zákona odmítli.
VIDEO: Albíny v Africe by před zmrzačením měly chránit alarmy, ty ale nefungují
Lidé v Africe trpící albinismem žijí ve strachu a úřadům se nedaří dlouholetý problém dostat pod kontrolu. Podle tamních pověr mají části jejich těl kouzelnou moc, mohou přičarovat například bohatství a na to převaha chudých lidí dobře slyší. Sex s albínem podle báchorek léčí HIV. Catherine z Malawi má s únosem vlastní zkušenosti. Dostala alarm, který ji má při útoku chránit.
„Jednali jsme s nimi, ale vesničané si trvali na svém,“ uvedl jeden z policistů a dodal, že se dav nejdříve snažili uklidnit kouřovými granáty a střelbou do vzduchu. Kýžený výsledek to ale nepřineslo. „Nadále se dobývali do budovy. Neměli jsme jinou možnost než se bránit,“ cituje dále policistu web Africa News s odkazem na AFP.
Následky jsou mimořádně tragické. Policejní kulky usmrtily přímo na místě devět lidí, pět jich následně zemřelo po převozu do nemocnice. Dalších 28 vesničanů bylo zraněno, několik jich je v kritickém stavu.
Co vůbec vzbudilo takový hněv obyvatel, že se pokusili vniknout do policejní stanice? S násilím na albínech se potýká řada afrických zemí, kde se stále drží barbarské kulturní zvyky. Lidé s poruchou tvorby barviva melaninu tak bývají častým terčem. Mnozí obyvatelé Afriky totiž věří, že určité části těla albínů přinášejí štěstí a bohatství nebo jsou lékem na AIDS. Albíni tak nezřídka končí jako oběti brutálních rituálních vražd.
Na černém trhu se dokonce jejich tělesné pozůstatky prodávají za tisíce dolarů. A to je pro mnoho chudých Afričanů příliš velké lákadlo. Za posledních 10 let je zdokumentováno více než 700 útoků na albíny v přibližně 30 zemích subsaharské Afriky, při kterých byli tito lidé buď zraněni, nebo zabiti.