Česká republika nadále neočkuje takovým tempem, jakým by ve stávající situaci nutně potřebovala. Zásadní zrychlení celého procesu ministerstvo zdravotnictví očekává od zapojení praktických lékařů, kteří mohou očkovat vakcínou od firmy AstraZeneca. Přestože by praktici očekávání vlády rádi naplnili, nezačnou zřejmě včas očkovat, za což podle nich ponese vinu právě resort zdravotnictví.
Ministerstvo před pár dny na Twitteru avizovalo, že očkování praktiky začne už 1. března: „Od 1. března zapojíme praktické lékaře do očkování. Budou mít vakcíny a hlavně i oni už budou vypisovat termíny v centrálním rezervačním systému. Ministerstvo a armáda řeší nastavení procesů se Sdružením praktických lékařů. Hejtmané o tom vědí. Příští týden vydáme metodický pokyn.“
Od 1.3. zapojíme praktické lékaře do očkování. Budou mít vakcíny a hlavně i oni už budou vypisovat termíny v centrálním rezervačním systému. @ZdravkoOnline a @ArmadaCR řeší nastavení procesů se Sdružením praktických lékařů. Hejtmané o tom vědí. Příští týden vydáme metodický pokyn https://t.co/iRgV63OfdY
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) February 21, 2021
Praktičtí lékaři však tvrzení mírní a upozorňují, že se první březnový den očkovat nezačne. „Každopádně už i při současném stavu je počet připravených praktiků výrazně vyšší než počet dostupných látek. To je důvodem, proč masově – někde už praktici běžně očkují – nezačnou očkovat k 1. březnu,“ sdělil pro CNN Prima NEWS Jakub Uher za Sdružení praktických lékařů.
Praktičtí lékaři, kteří se zapojí do očkování, budou moci očkovat i lidi mladší 70 let
Praktičtí lékaři, kteří od března přistoupí k očkování proti koronaviru, budou moci očkovat i lidi mladší 70 let, kterým hrozí závažný průběh nemoci. Bude to na rozhodnutí konkrétního lékaře. Na on-line konferenci k nemoci COVID-19, očkování a testování to řekla národní koordinátorka vakcinace Kateřina Baťhová. Podle ní to mohou zdravotnická zařízení dělat už nyní.
Praktici si rovněž stěžují na dosavadní absenci metodologického plánu. Ministerstvo na dotaz CNN Prima NEWS uvedlo, že plán bude k dispozici během tohoto týdne.
Sdružení praktických lékařů přibližně týden sbírá údaje o ordinacích praktiků, které jsou připraveny ihned očkovat. „Předávali jsme ministerstvu a krajům stav k pondělí a bylo to zhruba 3500 ordinací,“ sdělil Uher.
Potvrzeny jsou tři čtvrtiny praktických lékařů
Potvrzená je tedy většina praktických lékařů. „V úterý už byla čísla zase o něco vyšší – o zhruba 100 ordinací. V současnosti už tedy máme potvrzeno přibližně 3/4 praktiků po celé ČR. Nyní se vyjasňují administrativní úkony související s očkováním, fungování distribuce očkovacích látek a zajištění souvisejícího materiálu (stříkačky apod.). Předpokládáme, že poté – nebude-li výsledkem nějaký přesložitý systém, který by očkování praktikům komplikoval – se zapojí i většina zbývajících praktiků. Ochota praktiků je tedy podle nás dobrá, řada už má seznamy zájemců o očkování ve své ordinaci atd.,“ vysvětlil.
Pacienti se svým praktickým lékařům už často sami hlásí. „Vzhledem k tomu, že je to poměrně medializováno, pacienti, kteří mají zájem nechat se očkovat u svého praktika, se ozývají aktivně sami. Víme o tom, že praktici v krajích, kde jim už očkovat bylo umožněno, oslovovali pacienty (zatím 80+) s touto nabídkou. Předpokládáme to i u chronicky nemocných, až bude zřejmé, které z nich můžeme očkovat – zatím jsou od 1. března jasní pouze pacienti nad 70 let a zdravotníci,“ uvedl.
„Popravdě se domníváme, že velké procento pacientů se zájmem o očkování se obrátí na svého praktika samo a nebude nutné oslovovat všechny aktivně z jeho strany,“ dodal Uher.
Podle národní koordinátorky vakcinace Kateřiny Baťhové už nyní mohou některá zdravotnická zařízení očkovat například čekatele na transplantace nebo mladší pacienty s rizikem těžkého průběhu nemoci COVID-19, kteří nespadají do aktuálních prioritních kategorií. Podobně by to mělo být od března i u praktických lékařů. „Pokud mají ve své péči někoho, u koho vyhodnotí, že je jeho zdravotní stav natolik závažný, že odpovídá věkové skupině 70 plus a že by mohl mít velmi těžký průběh onemocnění, je to na rozhodnutí toho lékaře,“ uvedla Baťhová.