Bývalý šéf britského výboru pro očkování Clive Dix vyzval vládu, aby ukončila masové očkování proti covidu a zaměřila se především na léčení rizikových skupin. K výraznému přehodnocení strategie Dix přistoupil krátce poté, co počet úmrtí v souvislosti s covidem v Británii přesáhl 150 tisíc. Kabinet premiéra Borise Johnsona nyní nabádá obyvatelstvo ke třetí dávce očkování. Čtvrtá dávka však podle tamních expertů zatím není na místě.
„Musíme analyzovat, zda v současnosti zajišťujeme ochranu zranitelným. Masové populační očkování ve Spojeném království by nyní mělo skončit,“ prohlásil pro deník The Guardian doktor Clive Dix, který donedávna působil ve vedení vládního výboru, jenž v Británii objednával vakcíny od výrobců.
Povinné očkování je jediná cesta. Promořovat se omikronem je špinavé, zní z Německa
Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach vnímá povinnou vakcinaci jako jediné řešení při boji s omikronem. Řízené promořování by podle něj nedopadlo vůbec dobře, očkování prý může chránit i před dalšími variantami viru.
Dix přitom ještě v prosinci varoval, že se lidé proti covidu budou muset pravděpodobně přeočkovávat každý rok. Nově však vyzývá v případě koronavirového boje k „nové normalitě“. Johnsonova vláda by podle něj měla urychleně podpořit výzkum imunity včetně možného uznávání protilátek či T-lymfocytů a B-lymfocytů.
To by také mohlo pomoci vytvořit nové specifické vakcíny, které by mohly zabrat i na nové mutace, čímž by výrazně chránily osoby z rizikové skupiny před těžkým průběhem. „Nyní musíme zvládat nemocné, ne šíření viru jako takové. Zamezit možnosti závažného onemocnění u zranitelných skupin je tedy budoucím cílem,“ dodal Dix.
Epidemická situace v Británii se přitom kvůli variantě omikron nadále zhoršuje. Země v sobotu překonala smutnou hranici 150 tisíc mrtvých v souvislosti s covidem. Denní přírůstky úmrtí stoupají především v posledních dnech.
„Naší cestou z této pandemie je, aby každý dostal svou posilovací dávku nebo první či druhou dávku, pokud tak ještě neučinil,“ zdůraznil Boris Johnson v reakci na vysoké počty nakažených a mrtvých. K třetí dávce nabádá i britský výbor pro vakcinaci. Ten zároveň prozatím zahájení čtvrté dávky nepovažuje za nutné.
Podle dat je totiž většina starších Britů, kteří před třemi měsíci absolvovali posilující dávku, stále velmi dobře chráněna před omikronem. Čtvrté kolo očkování zahájil na začátku ledna Izrael, k němu se v pondělí přidalo Chile.