Jak na omikron
Koronavirová varianta omikron se čím dál více šíří českou populací. Experti vesměs uvádí, že oproti předešlým mutacím sice tolik nezpůsobuje vážná onemocnění, ale je mnohem infekčnější. Jak poznáte, že ho máte? Existuje celá řada příznaků, experti jich zmiňují rovných dvacet. Mezi nimi i ty, které se objeví už zkraje nákazy, dokonce ještě před tím, než vám nákazu potvrdí test.
Lidé, kteří prodělali nákazu novou variantou koronaviru zvanou omikron, zmiňují dvacet příznaků, s nimiž se během svého onemocnění setkali. Mezi nejběžnější patří, podle infikovaných i expertů, rýma. Následují symptomy jako bolest hlavy, únava, nebo bolavý krk.
Poslední jmenovaný příznak je podle odborníků určující. Bývá totiž prvním, který se projeví. A mnohdy ještě dříve, než se pozitivita prokáže na testu. „U lidí, u nichž vidíme mírné příznaky infekce, rozhodně vždy pozorujeme právě bolest v krku,“ poznamenala americká lékařka Allison Arwadyová pro televizi NBC.
Už jen to je podle ní ukazatelem, že by lidé měli zůstat doma, i když se u nich nic dalšího zatím neprojevilo. Vzhledem k vysoké infekčnosti omikronu je totiž pravděpodobné, že se nakazí velké množství lidí.
A jaké jsou další příznaky omikronu? Přinášíme seznam v pořadí četnosti symptomů:
- Rýma
- Bolest hlavy
- Únava
- Bolavý krk
- Kýchání
- Přetrvávající kašel
- Podrážděné hlasivky
- Jiné (pacienti uváděli další, nepříliš časté příznaky)
- Bolesti kloubů
- Zimnice
- Horečka
- Závratě
- Bolest očí
- Zhoršené vidění
- Bolesti svalů
- Ztráta čichu
- Nechuť k jídlu
- Zduřené uzliny
- Bolest na hrudi
- Bolesti uší
Šéf WHO: Akutní fázi epidemie můžeme ukončit ještě letos
Prezident Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus přitom v pondělí ve švýcarské Ženevě prohlásil, že letošní akutní fázi covidové pandemie lze již letos ukončit. Záleží podle něj na komplexním mezinárodním usilí.
Šéf WHO na druhou stranu varoval před přehnaným optimismem. „Bylo by nebezpečné předpokládat, že omikron byla poslední varianta a že už jsme v konečné fázi,“ dodal podle agentury DPA.
Hlava Světové zdravotnické organizace kromě toho upozornila na nutnost zlepšit systém očkování v chudších zemích světa. Stejně tak by se v nich podle něj mělo daleko více testovat.