Máte omikron? 20 příznaků, které určí nákazu. Jeden přijde ještě před pozitivním testem

Koronavirová varianta omikron se čím dál více šíří českou populací. Experti vesměs uvádí, že oproti předešlým mutacím sice tolik nezpůsobuje vážná onemocnění, ale je mnohem infekčnější. Jak poznáte, že ho máte? Existuje celá řada příznaků, experti jich zmiňují rovných dvacet. Mezi nimi i ty, které se objeví už zkraje nákazy, dokonce ještě před tím, než vám nákazu potvrdí test.

Lidé, kteří prodělali nákazu novou variantou koronaviru zvanou omikron, zmiňují dvacet příznaků, s nimiž se během svého onemocnění setkali. Mezi nejběžnější patří, podle infikovaných i expertů, rýma. Následují symptomy jako bolest hlavy, únava, nebo bolavý krk.

Poslední jmenovaný příznak je podle odborníků určující. Bývá totiž prvním, který se projeví. A mnohdy ještě dříve, než se pozitivita prokáže na testu. „U lidí, u nichž vidíme mírné příznaky infekce, rozhodně vždy pozorujeme právě bolest v krku,“ poznamenala americká lékařka Allison Arwadyová pro televizi NBC.

Už jen to je podle ní ukazatelem, že by lidé měli zůstat doma, i když se u nich nic dalšího zatím neprojevilo. Vzhledem k vysoké infekčnosti omikronu je totiž pravděpodobné, že se nakazí velké množství lidí.

A jaké jsou další příznaky omikronu? Přinášíme seznam v pořadí četnosti symptomů:

 • Rýma
 • Bolest hlavy
 • Únava
 • Bolavý krk
 • Kýchání
 • Přetrvávající kašel
 • Podrážděné hlasivky
 • Jiné (pacienti uváděli další, nepříliš časté příznaky)
 • Bolesti kloubů
 • Zimnice
 • Horečka
 • Závratě
 • Bolest očí
 • Zhoršené vidění
 • Bolesti svalů
 • Ztráta čichu
 • Nechuť k jídlu
 • Zduřené uzliny
 • Bolest na hrudi
 • Bolesti uší

Šéf WHO: Akutní fázi epidemie můžeme ukončit ještě letos

Prezident Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus přitom v pondělí ve švýcarské Ženevě prohlásil, že letošní akutní fázi covidové pandemie lze již letos ukončit. Záleží podle něj na komplexním mezinárodním usilí.

Šéf WHO na druhou stranu varoval před přehnaným optimismem. „Bylo by nebezpečné předpokládat, že omikron byla poslední varianta a že už jsme v konečné fázi,“ dodal podle agentury DPA.

Hlava Světové zdravotnické organizace kromě toho upozornila na nutnost zlepšit systém očkování v chudších zemích světa. Stejně tak by se v nich podle něj mělo daleko více testovat.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům

Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1 300, informovaly tamní úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát. Prezident Zelenskyj dále podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:17

Polsko vypovědělo dohodu s Ruskem o plynovodu Jamal, říká ministryně

10:01

Poradce ukrajinského prezidenta vyloučil příměří nebo ústupky Rusku

09:43

Ruské jednotky ostřelují raketami Dněpropetrovskou oblast, hlásí gubernátor

09:28

V pondělí se očekává vynesení rozsudku v prvním ukrajinském procesu s válečnými zločinci

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.