Příznivé zprávy uvedlo v pátek 21. ledna Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Z provedených studií vyplývá, že třetí dávka očkování snižuji riziko hospitalizace s variantou omikron až o 90 procent. Podle odborníků by posilující dávka mohla značně ovlivnit vlnu omikronové pandemie.
CDC se zveřejněním výsledků studie zdůraznilo, jak důležitá je posilující dávka ve vztahu k omikronové vlně. Ta nyní sužuje takřka celý svět, z její síly mají obavy i zdravotníci v Česku. Podle dostupných informací jihoafrických zdravotníků, kteří jako první infekčnější variantu detekovali, má omikron schopnost očkování dvěma dávkami obcházet, píše web Daily Mail.
Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si
Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.
A právě zde by celý průběh epidemie mohla třetí dávka změnit. CDC je toho názoru, že posilující dávka může být pro kontrolu varianty omikron nezbytná a zmírnit škody, které může na zdraví a zdravotnictví obecně napáchat. „Všichni lidé, kteří dosud nejsou očkovaní, by tak co nejdříve měli učinit,“ vybízí.
Coby argument uvedli odborníci tři studie, které provedli napříč USA. V první z nich nashromáždili v průběhu prosince a ledna údaje od 88 tisíců hospitalizovaných v deseti státech Spojených států. Pacienty agentura rozdělila podle očkovacího statusu – neočkovaní, očkovaní s jednou, dvěma nebo třemi dávkami. Následně do selekce zahrnuli další faktory jako věk nebo nemoci, kterými mohli lidé trpět.
Zjistili, že u osob, které byly plně očkováné – dostaly dvě dávky vakcíny Pfizer nebo Moderna či jednu dávku vakcíny Johnson & Johnson – kleslo riziko hospitalizace o 57 procent ve srovnání s neočkovanou osobou. U osob, které dostaly posilovací dávku, se riziko hospitalizace snížilo o 90 procent ve srovnání s osobou, která nebyla očkována vůbec.
Tuto studii prezentoval v pořadu 360° také stomatolog a iniciátor akce Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed. „Jedinou cestou pro snížení proměn viru je očkování. Sníží se tak jeho replikace a vznik dalších mutací. Nejdůležitější je podstoupit třetí dávku očkování. Data CDC ukazují, že u omikronu snižuje pravděpodobnost hospitalizace až o 90 procent,“ podotkl.
Druhá studie, která zkoumala 200 tisíc hospitalizovaných v deseti státech, zjistila, že přeočkování třetí dávkou může snížit riziko hospitalizace o 82 procent. Poslední studie zahrnovala třináct tisíc nakažených omikronem. Odborníci zjistili, že třetí dávka je o 66 procent účinnější při prevenci příznaků ve srovnání s původním očkovacím schématem: dvěma dávkami. Experti z CDC proto mají jasno – posilující dávka očkování se stala klíčovou součástí boje proti omikronu na celém světě.