Pokud rodiče, nejčastěji ženy s dětmi do čtyř let věku, zapojíme do práce na zkrácené úvazky, můžeme tím do státního rozpočtu získat až 10 miliard korun, uvádí výzkum platformy MUMDOO, jejímž hlavním cílem je zlepšovat podmínky pro pracující rodiče. Odborníci na konferenci, jež se konala v budově SHQ ČSOB, se shodli, že stát dělá pro zapojení maminek do pracovního trhu málo.
Platforma prezentovala výsledky svého výzkumu v úterý odpoledne. Na konferenci byli pozváni jak zástupci soukromého sektoru, tak ministerstva práce a sociálních věcí nebo vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
„93 procent rodičů pečujících o dítě do čtyř let by si přálo zapojit se do práce. Pouze 52 procent z nich ale skutečně pracuje,“ uvádí report společnosti MUMDOO, do kterého se zapojilo více než 10 tisíc respondentů, kteří se v takové situaci nachází. Z dat tak vyplývá, že 48 procent rodičů, nejčastěji pak maminek, pracovat chce, ale nemůže, a nejčastějším důvodem je právě nedostatečná flexibilita ze strany zaměstnavatelů, dalším problémem bývá nedostatečná kapacita míst ve školkách.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Žena z budějovické školky bila děti, zavírala je a sprchovala ledovou vodou. Dostala podmínku
Pouze sedm procent rodičů dětí do čtyř let si pak nepřeje pracovat vůbec. Podle organizátorů konference Flexibilní práce není ale cestou to, aby stát maminky do práce nutil, ale umožnil jim svobodu volby.
Žena, která pracuje, je špatná
„Záměr iniciativy je, aby se věci začaly trochu rychleji měnit a samozřejmě k lepšímu. Přáli bychom si, aby rodiče i zástupci firem s informacemi pracovali a dělali rozhodnutí, která budou kvalifikovaná. Přáli bychom si, aby se změnil celospolečenský narativ, že žena, která má malé dítě a pracuje, je špatná matka, a ta, která nepracuje, je neschopná, líná nebo toho nedělá dost. Dejme ženám volbu,“ uvedla na úterní konferenci Andrea Hermanová ze společnosti MUMDOO.
V následné debatě zakladatelky společnosti postupně doplnili další odborníci. Ekonomka Klára Kalíšková představila čísla, o která se v rámci výzkumu společnost opírala. „Pracovní zapojení rodičů dětí do čtyř let způsobem, který preferují, by do státního rozpočtu přineslo příjmy ve výši až 10 mld. korun ročně,“ uvádí se v materiálu společnosti MUMDOO.
Podle Kalíškové jde ještě o konzervativní odhad a přínos do rozpočtu může být nakonec i mnohem vyšší.
Maminky chtějí pracovat 12 hodin týdně
„Jde o porovnání dvou čísel. Vidíme, kolik hodin ženy pracují a kolik by si přály pracovat - jde o rozdíl mezi těmito dvěma čísly. Ve výpočtech počítáme i s tím, že některé ženy chtějí dělat méně. V průměru je to cca 12 hodin týdně. Výpočty byly velmi konzervativní, a přesto to nejsou úplně malé peníze. Nemusíme nutit lidi do něčeho, co nechtějí, ale musíme jim jen umožnit to, co chtějí,“ vysvětlila Kalíšková.
HR expert Tomáš Ervín Dombrovský následně doplnil, že na českém pracovním trhu chybí cca 200 tisíc lidí, a právě tento výpadek by mohly ženy vyplnit. Byť o desítky tisíc rostou zkrácené úvazky, tak to podle něj stále nestačí.
„Ani ta sleva pěti procentních bodů na straně zaměstnavatelů, a není to tak málo, jak to vypadá, tak na to nestačila, aby se trh dramaticky rozhýbal,“ doplnil Dombrovský s tím, že míč je na straně zaměstnavatelů, aby nabídku rozšiřovali.
Marksová: Matky jsou nevyužitý potenciál
Za resort práce a sociálních věcí byla přítomna Jana Skalková z kabinetu ministra, která poukazovala na to, že vedení MPSV pod Marianem Jurečkou a následně vláda se snaží některé věci rozhýbat. „Dali jsme miliardy do programu na vznik dětských skupin, blížíme se ke schválení sousedských dětských skupin. Tím vším se rodičům snažíme pomáhat,“ uvedla.
Prezentovala i rostoucí čísla zkrácených úvazků, které jsou v Česku dlouhodobě pod evropským standardem. Zatímco u nás se čísla pohybují kolem 7 procent, tak v evropských zemích tvoří často 30 i 40 procent všech úvazků.
„Počet kratsích úvazků meziročně vzrostl o 17 procent z 408 na 476 tisíc. Největší nárůst a to o 33 procent je u žen ve věku 45 až 59 let, v kategorii do 29 let je nárůst o 27 procent,“ doplnila Skalková nejnovětší čísla. Nejvyšší nárůst byl v oblasti ubytování, stravování a pohostinství.
Do debaty se zapojila i bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (tehdy za ČSSD) za organizaci SOLVO, kterou založila Ivana Tykač. „Potenciál matek, které nepracují, je zoufale nevyužitý. Absolutně nevyužíváme jejich vzdělání. Ztrácí tím společnost jako celek,“ doplnila s tím, že zaškolit nového pracovníka je pro firmu mnohem dražší, než připravit důstojný návrat právě pro již zkušené pracovníky, jako jsou maminky vracející se z rodičovské dovolené.
MOHLO VÁS MINOUT: Jsem zdravotně postižený a potřebuji práci. Co radí profesionálové?