Ústřední postava největšího justičního omylu v dějinách Austrálie Kathleen Folbiggová byla ve čtvrtek oficiálně zproštěna viny za činy, které nespáchala. Neprávem odsouzená žena strávila ve vězení dvě desetiletí kvůli domnělému zabití svých čtyř dětí. Úřady nyní po dlouhých letech uznaly, že její ratolesti zemřely přirozenou smrtí. Folbiggová nyní s týmem právníků připravuje žádost o velké odškodné.
Kathleen Folbiggová byla propuštěna na svobodu letos v červnu poté, co byly předloženy důkazy prokazující její nevinnu. Propuštění doporučil soudce v důchodu Tom Bathurst, který přezkoumal všechny důkazy předložené při procesu v roce 2003 a shledal důvodné pochybnosti o její vině.
ČTĚTE TAKÉ: Krutý omyl justice. Brian seděl 35 let za zločin, který nespáchal. Po propuštění promluvil
Očištění jejího jména však vyžadovalo formální rozhodnutí Odvolacího trestního soudu Nového Jižního Walesu. Ve čtvrtek 14. prosince se soudní senát shodl, že by Folbiggová měla být zproštěna všech obvinění, a tak byl rozsudek konečně úředně zrušen a stát uznal, že děti zemřely přirozenou smrtí. Tím se uzavřel jeden z největších a nejznámějších justičních omylů v zemi. Informaci přinesl web americké CNN.
Právní tým Folbiggové nyní připravuje žádost o vysoké odškodnění za neoprávněné uvěznění. „Nejsem schopna uvést konkrétní částku, bude ale vyšší než jakákoli platba, která byla dosud vyplacena,“ cituje slova právničky Rhanee Regoové portál Sky News.
Folbiggová si za mřížemi odpykala 20 let. V roce 2003 byla neprávem odsouzena za vraždu svých tří dětí a za neúmyslné zabití čtvrtého potomka. Ke smrti dětí došlo mezi lety 1989 až 1999 v Novém Jižním Walesu v Austrálii. Žena od začátku trvala na své nevinně a uvedla, že děti zemřely přirozenou smrtí.
Ve všech případech byla osobou, která našla těla dětí, právě ona. Ačkoli neexistovaly žádné fyzické důkazy, že by jejich smrt způsobila, porota přesto nabyla přesvědčení, že se muselo jednat o vraždy. Opírali se o argument obžaloby, že pravděpodobnost přirozeného úmrtí čtyř dětí do věku dvou let v jedné rodině je tak malá, že ji lze přirovnat k „létajícím prasatům“. Porotci zmiňovali také obsah jejího deníku, ve kterém se objevily pasáže, jež byly interpretovány jako přiznání viny.
Ještě v 2019 vyšetřovatelé shledali, že neexistují pochybnosti o tom, že se trestných činů dopustila. Další vyšetřování pak začalo v roce 2022 poté, co vědci u jejích dvou dcer objevili dosud neznámý mutantní gen, který mohl být smrtelný.
Zemřely čtyři děti
První potomek Caleb zemřel v roce 1989, žil pouhých 19 dní. V následujícím roce se Kathleen a jejímu manželovi Craigovi, za nějž se provdala ve dvaceti letech, narodil syn Patrick, který zemřel v osmi měsících. O dva roky později zemřelo další dítě – dceři jménem Sarah bylo 10 měsíců.
V roce 1999 pak zemřelo i její čtvrté a nejdéle žijící dítě, Lauře bylo 18 měsíců. První tři úmrtí byla zpočátku připisována syndromu náhlého úmrtí novorozenců. Policisté začali všechna úmrtí vyšetřovat až v den, kdy zemřela Laura. Po více než dvou letech byli Folbiggovi zatčeni a obviněni. Jejich manželství se rozpadlo, Craig začal spolupracovat s policií a celý případ stavěl proti manželce.
Soudce Graham Barr pak Folbiggovou v roce 2003 odsoudil ke 40 letům vězení. Připomněl také její pohnutou minulost. Když jí bylo pouhých 18 měsíců, její otec zavraždil její matku. Mnoho let svého života proto strávila v pěstounské péči. Barr tehdy uvedl, že vyhlídky na nápravu jsou mizivé. „Vždy bude nebezpečná, pokud jí bude svěřena odpovědnost za péči o dítě,“ řekl.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bratrovrah ze Šaly byl studentem medicíny. Než skočil z okna, řekl matce mrazivá slova