reklama

Německé volby výrazně ovlivnila média. Prosazovala jednu stranu, myslí si Robejšek

Média v Německu podle politologa Petra Robejška výrazně ovlivnila výsledky voleb do parlamentu. Prozradil to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Domnívá se, že lidé, kteří u našich západních sousedů žijí mimo velká města, volí rozumněji.

reklama

Vítězství SPD bylo podle Robejška neočekávatelné. „Ještě na začátku roku se potácela velmi nízko. Je to hodně zvláštní a neumím to vysvětlit,“ sdělil politolog.

Parlamentní volby v Německu ukončily dlouhou éru kancléřky Angely Merkelové. Kdo bude jejím nástupce, zatím není jasné. Šéf SPD Olaf Scholz si post kancléře nebude chtít nechat ujít. Chce se jím také stát Armin Laschet z CDU/CSU. Ten je známý kauzou, kdy se na fotografii během povodní smál.

Vliv médií

„Bylo to rozmáznuté a velmi nevhodné, ale víme, co se dá dělat s obrázky. Pokud média, a u německých to je naprosto jednoznačné, mají svého favorita, tak je jasné, že se k Laschetovi chovala takto. Je to schopný, profesionální politik na úrovni spolkové země, měl by na kancléřství, ale nehodil se jim,“ tvrdí Robejšek.

Politolog míní, že Scholz je o něco lepší než Merkelová. „Je to tak, že politici, co nechtějí a nemohou říct, protože na to nemají, tak to zakrývají tím, že hodně mluví. Scholz od začátku nemluví téměř vůbec, přestože má co říct a drží se takticky zpátky. To mu dodává prezidiální funkci, kterou plnila i Merkelová,“ vysvětlil Robejšek.

Levice jako obvykle výrazně uspěla v Berlíně. Jak je to možné? „Velká města jsou mimo zbytek země. Zbytek země je rozumnější než ti, kdo žijí ve velkých městech, ti mají hodně peněz, žijí v uzavřených kruzích. Ti jsou v Berlíně řádově početnější než u nás. Vůbec mě to nepřekvapilo,“ dodal Robejšek.

Tagy:
Německo volby Angela Merkelová politolog kancléř Armin Laschet 360° Petr Robejšek Olaf Scholz

Hlavní zprávy

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů
Koronavirus

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Nevánoční nebo farmářské. Někteří trhovci našli skulinu v opatření a dál prodávají
Koronavirus

Nevánoční nebo farmářské. Někteří trhovci našli skulinu v opatření a dál prodávají

I když přísná vládní opatření zakazují vánoční trhy, obchodníci našli způsob, jak lidem nadále zprostředkovat vánoční atmosféru a stánky otevřít. Stačí změnit název akce z vánočního trhu třeba na zimní farmářské nebo nevánoční. I tam ale policisté kontrolují dodržování ostatních nařízení – popíjení alkoholu, rozestupy nebo třeba respirátory.

Djokovič? Hlupák, který jen umí tenis. Lékař se kvůli vakcíně obul do světové jedničky

Spor o povinném očkování proti covidu – právě to mnozí hází na hrb světové jedničce tenisu Novaku Djokovičovi, který kvůli odmítavému postoji vůči vakcíně zmešká úvodní grandslam sezony, tedy Australian Open. To se ale nelíbí mnohým z řad fanoušků i zdravotníků. Patří mezi ně i prominentní lékař a virolog Roberto Burioni, který se teď do Srba tvrdě opřel.

Reklama na sázení jako memento smrti. Nemůžu vzít syna na fotbal, vyčítá žena Leicesteru

Annie Ashtonová je Angličankou, která by ráda vzala svého syna na zápas fotbalového klubu Leicester City, nicméně má strach. Ne kvůli tomu, že by se bála násilného chování ostatních fanoušků, případně vulgarit. Není jí komfortní to, kolik sponzorů z řad sázkových kanceláří se objevuje na reklamních LED panelech na stadionu „lišek“. Právě kvůli gamblerství si její manžel vzal život.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

reklama