Reprodukční centra a cizinci
Česko se stalo oblíbeným cílem cizinek, které touží po vlastním miminku, ale nedaří se jim to přirozenou cestou. Láká je vysoká kvalita za rozumnou cenu. Právě reprodukční centra jsou jednou z nejvíce postižených oblastí po koronavirové pandemii. Kvůli zavřeným hranicím přišla velká část klinik o stamiliony korun.
Kliniky, které byly doslova závislé na zahraniční klientele, v současnosti trpí prázdnotou. Finanční ztráty po koronavirové pandemii prý budou obrovské. „Některé kliniky mají až 80 procent zahraničních pacientů. Bude se jednat o významné ztráty,“ řekl CNN Prima NEWS generální ředitel Futura Life Matěj Stejskal. Cena za jeden cyklus se v průměru pohybuje kolem 85 tisíc korun. Tuto cenu Stejskal srovnává například s Irskem, kde za cyklus zaplatíte v přepočtu 135 000 korun.
Obě děti porodila předčasně. Markéta popsala strach a boj o život kvůli preeklampsii
22. května si připomínáme Světový den preeklampsie. Závažné onemocnění, které postihuje těhotné, zaujímá ve světě přední místo v příčinách poporodních úmrtí žen a novorozenců. V Česku díky vysoké úrovni zdravotnictví většinou nejsou následky preeklampsie fatální, přesto bývá důvodem předčasného porodu a s tím spojených komplikací. Své o tom ví Markéta Řehořová (39 let), která prodělala preeklampsii dvakrát. Obě děti porodila extrémně předčasně a sama dnes prostřednictvím organizace Nedoklubko pomáhá rodinám nedonošených dětí.
Podle ředitele center asistované reprodukce Pronatal Tonka Mardešiče většina pacientek přijíždí na přenos rozmražených embryí. „Páry už tady mají schovaná svá embrya a jedou jen na vrácení do dělohy. Pokud pacientka přijíždí na celý cyklus mimotělního oplodnění, nejprve absolvuje hormonální přípravu ve své zemi a k nám přijíždí až na odběr vajíček a přenos embryí,“ vysvětlil Mardešič.
Metody umělého oplodnění jsou v mnoha státech zakázané
Zatímco dárkyněmi vajíček jsou u nás téměř vždy Češky, příjemkyněmi bývají naopak v naprosté většině cyklů cizinky. Gynekologové také poukazují na to, že je mnoho států na světě, které metody umělého oplodnění mají zakázány, takže jejich obyvatelé s těmito záměry logicky přejíždí do jiných zemí.
„Máme velmi přísnou kontrolu kvality naší práce. Pro pacienty to vytváří velmi příznivou atmosféru a podmínky k léčbě. Reprodukční medicína je výkladní skříní České republiky. Co se úspěšnosti týče, patříme k předním světovým zemím,“ pochlubil se Mardešič.
Odhadovaný roční obrat tohoto oboru je několik miliard korun. Zahraniční pár tu navíc musí být ve většině případů fyzicky přítomen, takže další peníze utratí za ubytování a služby.