reklama

Umělé oplodnění je výkladní skříní medicíny Česka. Kvůli koronaviru obor přišel o miliony

Česko se stalo oblíbeným cílem cizinek, které touží po vlastním miminku, ale nedaří se jim to přirozenou cestou. Láká je vysoká kvalita za rozumnou cenu. Právě reprodukční centra jsou jednou z nejvíce postižených oblastí po koronavirové pandemii. Kvůli zavřeným hranicím přišla velká část klinik o stamiliony korun.

reklama

Kliniky, které byly doslova závislé na zahraniční klientele, v současnosti trpí prázdnotou. Finanční ztráty po koronavirové pandemii prý budou obrovské. „Některé kliniky mají až 80 procent zahraničních pacientů. Bude se jednat o významné ztráty,“ řekl CNN Prima NEWS generální ředitel Futura Life Matěj Stejskal. Cena za jeden cyklus se v průměru pohybuje kolem 85 tisíc korun. Tuto cenu Stejskal srovnává například s Irskem, kde za cyklus zaplatíte v přepočtu 135 000 korun.

K tématu

Podle ředitele center asistované reprodukce Pronatal Tonka Mardešiče většina pacientek přijíždí na přenos rozmražených embryí. „Páry už tady mají schovaná svá embrya a jedou jen na vrácení do dělohy. Pokud pacientka přijíždí na celý cyklus mimotělního oplodnění, nejprve absolvuje hormonální přípravu ve své zemi a k nám přijíždí až na odběr vajíček a přenos embryí,“ vysvětlil Mardešič.

Metody umělého oplodnění jsou v mnoha státech zakázané

Zatímco dárkyněmi vajíček jsou u nás téměř vždy Češky, příjemkyněmi bývají naopak v naprosté většině cyklů cizinky. Gynekologové také poukazují na to, že je mnoho států na světě, které metody umělého oplodnění mají zakázány, takže jejich obyvatelé s těmito záměry logicky přejíždí do jiných zemí.

„Máme velmi přísnou kontrolu kvality naší práce. Pro pacienty to vytváří velmi příznivou atmosféru a podmínky k léčbě. Reprodukční medicína je výkladní skříní České republiky. Co se úspěšnosti týče, patříme k předním světovým zemím,“ pochlubil se Mardešič.

Odhadovaný roční obrat tohoto oboru je několik miliard korun. Zahraniční pár tu navíc musí být ve většině případů fyzicky přítomen, takže další peníze utratí za ubytování a služby.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama