reklama

Umělé oplodnění je výkladní skříní medicíny Česka. Kvůli koronaviru obor přišel o miliony

Česko se stalo oblíbeným cílem cizinek, které touží po vlastním miminku, ale nedaří se jim to přirozenou cestou. Láká je vysoká kvalita za rozumnou cenu. Právě reprodukční centra jsou jednou z nejvíce postižených oblastí po koronavirové pandemii. Kvůli zavřeným hranicím přišla velká část klinik o stamiliony korun.

reklama

Kliniky, které byly doslova závislé na zahraniční klientele, v současnosti trpí prázdnotou. Finanční ztráty po koronavirové pandemii prý budou obrovské. „Některé kliniky mají až 80 procent zahraničních pacientů. Bude se jednat o významné ztráty,“ řekl CNN Prima NEWS generální ředitel Futura Life Matěj Stejskal. Cena za jeden cyklus se v průměru pohybuje kolem 85 tisíc korun. Tuto cenu Stejskal srovnává například s Irskem, kde za cyklus zaplatíte v přepočtu 135 000 korun.

K tématu

Podle ředitele center asistované reprodukce Pronatal Tonka Mardešiče většina pacientek přijíždí na přenos rozmražených embryí. „Páry už tady mají schovaná svá embrya a jedou jen na vrácení do dělohy. Pokud pacientka přijíždí na celý cyklus mimotělního oplodnění, nejprve absolvuje hormonální přípravu ve své zemi a k nám přijíždí až na odběr vajíček a přenos embryí,“ vysvětlil Mardešič.

Metody umělého oplodnění jsou v mnoha státech zakázané

Zatímco dárkyněmi vajíček jsou u nás téměř vždy Češky, příjemkyněmi bývají naopak v naprosté většině cyklů cizinky. Gynekologové také poukazují na to, že je mnoho států na světě, které metody umělého oplodnění mají zakázány, takže jejich obyvatelé s těmito záměry logicky přejíždí do jiných zemí.

„Máme velmi přísnou kontrolu kvality naší práce. Pro pacienty to vytváří velmi příznivou atmosféru a podmínky k léčbě. Reprodukční medicína je výkladní skříní České republiky. Co se úspěšnosti týče, patříme k předním světovým zemím,“ pochlubil se Mardešič.

Odhadovaný roční obrat tohoto oboru je několik miliard korun. Zahraniční pár tu navíc musí být ve většině případů fyzicky přítomen, takže další peníze utratí za ubytování a služby.

Další hlavní zprávy

360°

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Děti pod 12 let nejsou ohrožené koronavirem, neočkujme je, shodli se v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský a chirurg Šimon Reich. Ten zdůraznil, že větší pravděpodobnost je, že se dítě utopí nebo zemře při autonehodě, než že se stane obětí nemoci COVID-19. Odborníci si také myslí, že by mladým mezi 16 a 18 lety měli dávat souhlas s vakcinací rodiče.

Anglie nedokázala vyzrát na Skoty. Díky ostrovní plichtě Češi nadále vedou skupinu
Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu
Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko
reklama
reklama
Nech se očkovat, vyzval Zeman Klause. Proti pofidérní nemoci ne, reagoval exprezident

Václav Klaus

Domácí zpravodajství

Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Další články
reklama
reklama