Britskému princi Harrymu a jeho manželce Meghan po jejich třaskavém rozhovoru s moderátorkou Oprah Winfreyovou klesla obliba u britské veřejnosti na nejnižší úroveň za dobu jejího měření. Vyplývá to z pátečního zveřejněného průzkumu agentury YouGov. Vnímání zbylých členů královské rodiny i monarchie jako takové interview téměř neovlivnilo.
V široce diskutovaném rozhovoru Harry a Meghan mluvili o důvodech svého odchodu z Británie. Meghan, která je rasově smíšeného původu, si v rozhovoru mimo jiné postěžovala, že se nejmenovaný člen královské rodiny ptal, jak tmavou pleť může mít její syn, až se narodí. Uvedla také, že intenzivní tlak okolí i médií ji dohnal až k myšlenkám na sebevraždu.
Zatímco v době před rozhovorem se popularita páru mírně zvyšovala, po jeho odvysílání klesla na dosud nejnižší úroveň. Obliba Harryho se oproti 2. březnu snížila o 15 % a podle YouGov je poprvé ve Spojeném království více těch, kteří jej vidí negativně, než těch, kteří k němu chovají sympatie. Podobně negativní trend je patrný i u Meghan, která však již před rozhovorem byla nesympatická více než polovině Britů.
Názory na dvojici členů britské královské rodiny se značně liší v závislosti na věku dotazovaných. Bezmála 60 % respondentů mezi 18 a 24 lety uvedlo, že mají Harryho rádi. V případě Meghan to bylo 55 %. Zcela odlišný obrázek nabízí kategorie lidí nad 65 let, kde vyjádřilo Harrymu přízeň pouhých 27 % dotazovaných. Vévodkyni ze Sussexu má momentálně v oblibě dokonce jen 13 % respondentů v této věkové skupině.
Data společnosti dále ukazují na to, že informace zveřejněné v rozhovoru s Winfreyovou neměly vliv na popularitu ostatních členů královské rodiny. Jedinou výjimkou je Harryho otec, princ Charles, kterého v posledním výzkumu negativně hodnotí 42 % Britů. Začátkem března to bylo pouze 36 %. Harry o svém otci v rozhovoru řekl, že mu přestal zvedat telefon a nechal jej v těžké situaci na holičkách.
Podle YouGov neměl rozhovor příliš vliv ani na vnímání britské monarchie jako takové. Na 63 % Britů je názoru, že by Británie měla zůstat monarchií. V říjnu minulého roku to bylo 67 %. Jen mírně – z 21 na 25 % – stoupl počet těch, kteří by měli raději volenou hlavu státu.