Psychologický rozbor vražedkyně
Žena, která v Českých Budějovicích podle policistů zavraždila své teprve dvouleté dítě a vlastní matku, by podle psychologů nemusela skončit ve vězení. Je totiž pravděpodobné, že byla nepříčetná. Takoví lidé nejsou trestně odpovědní.
K dvojnásobné vraždě došlo v sobotu odpoledne v panelovém domě na sídlišti Vltava v Českých Budějovicích. Šestatřicetiletá žena měla své oběti ubodat a následně se dát na útěk. Krátce na to byla dopadena v nedalekém Branišovském lese. Mnoho lidí se teď podivuje nad tím, jak je možné, že ji nezastavila mateřská láska.
„Obejděte si ženy a zeptejte se, kolik z nich někdy mělo chuť své dítě zabít. A řekne vám, že to měla spousta žen. Každopádně sem tam se to některé ženě podaří. Pokud to dítě znamená, že kvůli němu je uvázaná u rodičů, jsou to vzpomínky na nevydařený vztah a podobně, je to dítě nositelem ohromné frustrace, kterou způsobilo. Byť nechtíc,“ okomentoval případ psycholog Jeroným Klimeš.
Podle psychiatrů to vypadá, že žena mohla jednat v nepříčetnosti a vztekem se mohla dostat do velmi vzácného rozpoložení. „Z psychiatrického hlediska mohlo jít o takzvané amokové vraždění. Amok je záchvat naprosté zuřivosti, panický afekt, který doprovází vraždění. Je to ve změněném stavu vědění, odborně tomu říkáme mrákotný stav, kdy minuty nebo častěji hodiny je dotyčný naprosto nepříčetný, motoricky neklidný, vraždí kohokoliv, kdo mu stojí v cestě,“ popsala psycholožka Džamila Stehlíková.
Po několika desítkách minut nebo dokonce po hodinách takový člověk může zkolabovat vyčerpáním. Tyto stavy jsou často doprovázeny amnézií. V případě, že se běsnící člověk dozví, co provedl, obvykle se pokusí o sebevraždu.
Jako hrát si se sirkami v muničním skladu
„V rodině, kde se rodiče starají o dceru, která má nemanželské dítě, a tlačí na ni, aby se postavila na vlastní nohy, našla si práci, začala sociálně fungovat, a ona nemůže, vznikají velké tlaky. Vzájemně se obviňují a nadávají si, což bývá nejčastějším důvodem, proč potom dochází k násilí v těchto rodinách,“ doplnil Klimeš.
Tomu by napovídala výpověď svědkyně, která popsala, že z bytu před vraždou slyšela „zvláštní, hysterický křik“. „Ženský hlas křičel: ,To mám jít šlapat chodník anebo do vězení?‘“ uvedla sousedka.
„Amokoví vrazi jsou většinou lidé s emočně nestabilní osobností, impulzivní, jsou to narcisové, a tak jakákoliv urážka nebo výtka může spustit řetězovou reakci. Urážet tyto lidi znamená totéž jako hrát si se sirkami v muničním skladu,“ přiblížila Stehlíková.
Podle obou oslovených psychologů je možné, že soudní znalci budou ženu považovat za nevinou. Řada je teď právě na soudních znalcích, kteří zpracovávají posudky na obviněnou ženu pro detektivy. Právě na nich bude záležet, jestli půjde za mříže, nebo bude svěřena do péče lékařů.