Překvapivé zjištění učinili vědci, kteří zkoumali skupinku lvů indických. Ukázalo se, že se šelmy čím dál více přesouvají k moři. V současné době jich už na pobřeží v indickém státu Gudžarát žije více než stovka. Informuje o tom deník The Guardian.
Stopy na pláži byly podobné kočičím. Ale mnohem, mnohem větší. Když přírodovědci poprvé uviděli otisky těchto tlap v indickém státu Gudžarát, nemohli věřit svým očím. Na první pohled to totiž byly stopy lva.
ČTĚTE TAKÉ: Zabíjení lvů v Keni pokračuje, pastevci usmrtili šest šelem. Útočí na naše zvířata, stěžují si
Gudžarát je posledním místem, kde ještě ve volné přírodě lvi indičtí žijí. Právě odtamtud pocházejí i ti, které chová od roku 2004 Zoo Praha. V Indii jich je ve volné přírodě asi posledních sedm stovek, přičemž až doposud žili hlavně ve slavném lese Gir. Jenže v posledních letech si vědci všimli, že se jich stále více stěhuje k moři, píše deník The Guardian.
Poprvé Indové začali lvy na mořském pobřeží pozorovat někdy kolem roku 2010. Tehdy to byly jen jednotky kusů – v současné době se jich ale už k moři přesunula více než stovka; podle posledního sčítání to bylo 104 zvířat.
Pomalá adaptace
První zjištění z Gudžarátu zveřejnili výzkumníci v časopisu Nature v listopadu 2022. V letech 2019 až 2021 monitorovali deset lvů pomocí obojků s GPS. Zjistili, že se jejich způsob života liší od zvířat, která žijí v lesích. Mají výrazně větší území, která ovládají a kudy se toulají, nejraději se přitom zdržují v místech zarostlých hustými trnitými keři, dokonce pronikají do mangrovů. Obecně přitom platí, že lvi upřednostňují otevřené oblasti, proto je tato změna v chování velkým překvapením.
Zatím se nepodařilo lvy zachytit, jak loví nějakou mořskou kořist – i na pobřeží se živí suchozemskými tvory. Vědci ale předpokládají, že i to se může brzy změnit; prvním krokem může být to, že si šelmy začnou pochutnávat na mrtvých rybách vyplavených na břeh.
Africký příběh
Indie přitom není jediným místem, kde lvi žijí u moře. Už jednou se totiž tomuto prostředí dokázali přizpůsobit – v Namibii. Na tamním Pobřeží koster tyto kočkovité šelmy dokonce i loví.
Jak se „sprchují“ velryby? Vědci poprvé natočili záhadný písečný rituál
Jak se velryby zbavují kožních parazitů? Vědci poprvé natočili jejich „sprchování“. Ukázalo se, že se kytovci převalují na písečném dně, aby se očistili od odumřelé kůže a nechtěných stopařů. Záběry umožnil pokrok v technologii – australští výzkumníci dokázali na tři keporkaky připevnit senzory.
Tamní poušť se stávala v posledních desetiletích stále nehostinnější, a tak se lvi začali přesunovat k pobřeží. Dnes už jich tam žijí desítky. Podle výzkumu z roku 2019 tam našli zjevně více potravy než ve vnitrozemí. A také tam zpočátku žrali jen mršiny mořských tvorů.
Postupně se ale naučili, že to jde i jinak. Roku 2006 výzkumníci sledovali, jak lev na tomto místě bez problémů ulovil na břehu tuleně. Stal se tak po ledním medvědovi druhým suchozemským predátorem, který to dokáže.
Obavy ekologů
Tato adaptace vypadá jako velmi nadějná pro budoucnost lvů. Zjevně se dokáží nečekaně rychle přizpůsobovat změnám, včetně těch klimatických.
Současně ale přicházejí obavy. Lvi se totiž v těchto nových teritoriích mohou častěji setkávat s lidmi. A každé takové kontakty mohou vést ke konfliktům, jež mohou skončit smrtí člověka. Což zase hrozí tím, že se šelmy stanou cílem lidské nenávisti – a bude tedy ještě složitější je chránit než nyní.