Mistrovství světa v Kataru skončilo v neděli netradičním způsobem. Během slavnostního předávání trofeje mistrů světa oblékl katarský emír Tamím bin Hamad Al Thání argentinského hráče Lionela Messiho do tradičního arabského pláště zvaného „bišt“. Fotografie mistra světa v arabském obleku vyvolala mnoho reakcí a otázek ohledně významu tohoto oděvu a načasování.
Mistrovství světa v Dauhá skončilo v neděli vítězstvím Argentiny nad Francií. Konec šampionátu ovšem doprovází kontroverze. O poslední pozdvižení se zasloužila fotografie Messiho v tradičním arabském plášti se zlatým lemováním, který mu na ramena položil katarský emír Tamím bin Hamad Al Thání během slavnostního předávání trofeje. Momentka pětatřicetiletého fotbalisty v katarském bištu překrývajícím barvy národního dresu vyvolala mnoho kritiky, ale také uznání.
MS ve fotbale 2022
Messi potvrdil sám sebe jako krále
„Hráče tím připravili o velmi důležitý okamžik. Mně by se to nelíbilo,“ řekl bývalý německý mistr světa Bastian Schweinsteiger v televizi ARD. Zakrytí národního trička se nelíbilo ani anglickému bývalému profesionálovi Garyovi Linkerovi. „Svým způsobem je ostuda, že přikryli Messiho dres,“ komentoval Linker v BBC. Bývalý argentinský reprezentant Pablo Zabaleta na snímek Messiho v „bištu“ reagoval slovy: „Proč? Proč? Nebyl k tomu žádný důvod.“
Na druhou stranu byli i tací, kterým se tento krok líbil. „Bišt se dává arabským válečníkům po vítězství v bitvě nebo králům. Messi právě vyhrál největší bitvu ze všech a potvrdil sám sebe jako krále fotbalu,“ napsal na Twitteru sportovní novinář Zach Lowy.
I'm probably in the minority here but I thought Lionel Messi wearing a bisht was a nice touch.
— Zach Lowy (@ZachLowy) December 19, 2022
Bishts are given to Arab warriors after a victory in battle or to royalty...Messi just won the greatest battle of them all and confirmed himself as the king of football. pic.twitter.com/wP9FvZiUAw
„Na internetu se objevilo obrovské množství komentářů, některé z nich přímo urážlivé, týkající se černé róby, kterou měl na sobě Lionel Messi,“ napsala na sociální síť Facebook blogerka Sarah Marzouková. „Název je odvozen od akkadského slova ‚Bishto‘, což znamená vznešenost nebo prestiž,“ pokračovala Marzouková. Bišt podle ní symbolizuje vysoké společenské postavení – stejně jako černý smoking v západních společnostech. „Když je to emír země, kdo vám doslova daruje bišt a nasazuje vám ho vlastníma rukama, je to nejvyšší pocta, kterou lze civilistovi udělit. Nemá to nic společného s náboženstvím,“ dodala blogerka.
There has been quite a bit of online commentary, some of it quite derogatory, regarding the black robe that Lionel Messi...
Posted by Dr Sara Marzouk on Sunday, December 18, 2022
„Myšlenka, že Messi nosí bišt, je skvělá. Toto je naše kultura a jsme na ni hrdí,“ napsal na Twitteru sportovní novinář Mohammed Awaad.
فكرة ارتداء ميسي "البشت" عظيمة ..
— محمد عواد (@mohammedawaad) December 18, 2022
هذه ثقافتنا ونفخر فيها 👏👏 pic.twitter.com/exS4GcKhpu
Mnozí uživatelé sociálních sítí komentovali Messiho v arabském hábitu jako snahu Kataru propagovat svoji kulturu prostřednictvím nejdůležitější fotky z MS a v historii argentinského týmu. Jiní zase Katar brání tím, že podobné gesto se odehrálo již na MS v Mexiku v roce 1970, když si brazilská legenda Pelé vzala na slavnostním ceremoniálu mexický klobouk.
Bišt je dlouhý černý plášť z lehké, často průhledné látky se zlatým lemováním, které je obvykle vyrobeno z pravého zlata. Tento oděv nosí arabští muži přes tradiční bílé šaty při zvláštních příležitostech především ve státech Perského zálivu. Obvykle jej nosí vysoce postavení úředníci, politici, šejkové nebo ženichové.