Ve Cvikově slaví, městu se povedlo sehnat lékařku
Města a vesnice po celém Česku se musejí přeplácet, aby přilákaly lékaře. Chybějí praktici, pediatři, zubaři a další specialisté. Získat doktora ve velké konkurenci zájemců znamená obvykle investici v řádu milionů korun.
„Je to realita, musíme se s tím smířit, i když bychom raději peníze z rozpočtu investovali jinam. Nemůžeme nechat lidi bez péče,“ potvrdil starosta Cvikova Petr Vrabec, kterému se povedlo do čtyřtisícového města dostat novou praktickou lékařku. Celkový účet přesáhl čtyři miliony korun.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Konec nesnesitelných migrén? Naději přináší nový lék, k mání je už i v Česku
Zatímco v Praze a velkých městech samosprávy nedostatek lékařů obvykle neřeší, v regionech je to často ten nejtěžší úkol, před kterým starostové stojí. „Byly to desítky nebo spíš stovky telefonátů s pojišťovnami, to ale k ničemu nevedlo. Dostali jsme od nich třeba seznam lékařů k oslovení, na kterém už byli čtyři po smrti. Takže nezbylo než hledat doktory přes známé. Když jsem dostal zprávu, že v Praze je lékařka, která uvažuje o stěhování, okamžitě jsem sedl do auta, i když byl pátek odpoledne. Za dvě hodiny už jsme měli schůzku na Černém Mostě. Všechno jsme drželi pod pokličkou, dokud to nebylo podepsané, měli jsme obavy, aby nám ji někdo nepřebral,“ popsal starosta.
Samosprávy už vědí, že za lékaři nemohou jít s prázdnou. Standardem bývá poskytnutí vybavené ordinace, bydlení v obecním bytě, případně nabídka parcely pro stavbu rodinného domu, a k tomu obvykle i peníze na ruku. „My jsme nechali zrekonstruovat ordinaci, to přišlo na 2,4 milionu, k tomu musíme připočítat vybavení zhruba za milion. Lékařce jsme dali půl milionu korun a navíc jsme pro ni nechali zrekonstruovat náš nejhezčí obecní byt,“ řekl místostarosta Cvikova Jaroslav Švehla. Dodal, že doktorka se zavázala působit ve Cvikově minimálně deset let. Podle něj z toho město vyšlo ještě levně. „Z toho, jak jsem sledoval nabídky dalších samospráv, tak tam byly i výrazně vyšší,“ podotkl.
Lékařka Marie Bryxi přišla do Cvikova z Prahy i s rodinou. „Žili jsme tam přes deset let a už nás nebavilo trávit každý den hodiny v dopravních zácpách,“ vysvětlila doktorka. Když se rozhodla stěhovat z velkoměsta, mohla si vybírat hned z několika nabídek. „Cvikov si mě získal přístupem vedení města, především tím, že dokázali vybavit ordinaci opravdu vším, co je pro moderní medicínu třeba,“ prohlásila s tím, že peníze pro ni nebyly na prvním místě.
Marie Bryxi nahradila praktického lékaře, který měl v kartotéce skoro dva tisíce pacientů. „S městem jsme se dohodli, že jich naberu 1500. V první vlně jsme registrovali 1300 lidí, za tři týdny bylo plno. Teď provádíme vstupní prohlídky, musím se se všemi seznámit,“ uvedla lékařka.
Zatímco ve Cvikově slaví, v nedaleké Chrastavě zatím doktora marně hledají, přestože i tady už rekonstruují ordinaci a jsou připravení na investici v řádu milionů. „Obvodní lékař nám výrazně chybí. Inzerujeme, obvoláváme lékaře, zatím marně. Pojišťovny nám nijak nepomohly, slyšíme jen, že nemají na doktory žádné páky,“ posteskl si starosta Chrastavy Michael Canov. Náladu mu zlepšilo jen to, že před pár dny sehnal zubaře, který tu dlouho chyběl. I pro něj už město chystá vybavenou ordinaci.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Čínský HMPV virus je s covidem nesrovnatelný, zhodnotil Prymula. Časovanou bombu vidí jinde