reklama

Město nechalo dům zchátrat, teď byty potřebuje prodat nájemcům. Ti nemají peníze

Nájemníci panelového domu v Harrachově se bojí o střechu nad hlavou. Doslova. Nedávná kontrola ukázala, že střecha nástavby z poloviny 90. let je v havarijním stavu. Dřevěnou konstrukci napadla plíseň a dřevokazné houby, kvůli vlhkosti rezavějí kovové díly.

reklama

Verdikt statika: Střechu je nutné kompletně rekonstruovat. Jenže dům patří městu a to patří k nejzadluženějším v celém Česku. V městské pokladně potřebné peníze chybějí. Radnice tedy přišla s myšlenkou, aby si nájemníci byty odkoupili a střechu nechali opravit na vlastní náklady. Obyvatelé domu se tomu ale brání.

K tématu

„Dlouhá léta nám město slibovalo, že si byty budeme moci koupit. Vždycky z toho sešlo. A teď najednou, když je střecha v havarijním stavu, nám ji nabízejí?,“ kroutí hlavou Hana Menglerová. Podle ní se vedení města ani úředníci o dům dlouhodobě nestarali a nedokázali ani pohlídat provedení nástavby.

Místostarosta města Tomáš Vašíček dává nájemnici za pravdu. „Zdědili jsme tuhle situaci po našich předchůdcích na radnici a teď stojíme před velmi obtížně řešitelným úkolem. Podle předběžných informací od statika je potřeba konat. I když bezprostřední nebezpečí zhroucení střechy nehrozí. Rekonstrukce za minimálně 6 milionů ale nutná bude,“ říká místostarosta. V těsných prostorách na půdě přímo pod střechou ukazuje na prkna pokrytá bílou vrstvou plísně. „Desítky let se tady nikdo nebyl podívat, jinak by to museli řešit,“ dodává.

Město úvěr nedostane, nájemníci ale ano

V městské pokladně prý ale na opravu není ani koruna. Město je zatížené na svou velikost astronomickým dluhem – 72 milionů korun. Na každého obyvatele města včetně kojenců vychází přes 50 tisíc. „Jediným způsobem je podle prodej bytů nájemníkům. Nechali bychom udělat odhad, který by zohlednil stav objektu. Sdružení vlastníků už by si mohlo vzít úvěr. My jako město s naším dluhem šanci na půjčku nemáme,“ tvrdí Vašíček.

Vladimíra Kosíková, která bydlí přímo v nástavbě pod střechou, si to ale představit neumí. „Kde bychom na to vzali? Myslíte si, že máme tolik peněz, abychom si byty koupili a ještě platili úvěr? Vždyť tu bydlí řada seniorů, říká nájemnice, která netuší, co bude dál. Jen se modlí, aby letos v krkonošském městečku nenapadlo hodně sněhu. Narušená konstrukce střechy by jeho váhu už nemusela unést.

K tématu

Tagy: město byty

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Koronavirus

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se zatím vyhýbá nejkrizovějším číslům šíření nákazy koronavirem, která představilo minulý týden ministerstvo zdravotnictví. Šéf Ústavu zdravotnických studií a statistiky Ladislav Dušek prezentoval čtyři scénáře vývoje, které se odvíjí od reprodukčního čísla. To je aktuálně mezi 0,7 až 0,8 – což znamená, že směřujeme k tomu nejlepšímu výhledu. Přesto se zatím nechystají žádná rozvolnění. Důležité je přečkat nápor v nemocnicích.

Před 35 lety se Tatra poprvé předvedla Dakaru. Proslavily ji pověstné čapí nohy
Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert
Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama