Mezi havíři Dolu Darkov: Nakazila mě šachta. COVID-19 se mě držel měsíc a půl

Horník Dolu Darkov Tomáš Siuda se obávanou infekční nemocí COVID-19 nakazil v půlce května. A ze svých drápů ho pustila až tento týden, zatím však zůstává na nemocenské. Když má ukázat na viníka, uleví si slovíčkem, které havíři ani nepovažují za sprosté: „Zaje***ý Darkov, tam jsem to chytil.“ Léčba prý byla chaotická: „Co mám říkat, prostě úplný maras. Na testy mě posílali z Karviné do Ostravy, na výsledky jsem čekal i šest dnů.“ Podle horníka měla být těžba v OKD zastavena již počátkem května, pak by se dnes Karviná nemusela obávat, že bude uvržena do izolace. Těžaři k zastavení těžby v celém revíru nakonec přikročili až od 3. července.

Že onemocněl koronavirovou infekcí COVID-19, se sedmadvacetiletý horník Dolu Darkov Tomáš Siuda dozvěděl při prvním větším testování, které šachta zažila v polovině května. „Na testy jsem musel v pět ráno, ve frontě před dolem nás stálo několik stovek, bez rozestupů –⁠ na to všichni kašlali. Trvalo to dvě hodiny, než jsem se dostal na řadu, tam museli onemocnět další havíři, bylo to ponižující, jak na porážku,“ vypráví. A v mobilu ukáže i snímky z té dlouhé fronty. Jsou to opravdu přízračné fotky –⁠ havíři stojí v nekonečné řadě na parkovišti před Dolem Darkov, z černého nebe se zrovna začíná klubat rudé ranní slunce…

Neměl jsem příznaky, parťák skončil v nemocnici

Siuda musel fárat i další dva dny po odebrání vzorků. Pracuje v rubání, to znamená, že jako rubač razí nové chodby důlního díla, které odkrývají uhelné sloje „Za hodinu, co jsem sfáral, za mnou přišel štajgr, že jsem nakažený. Tak jsem zas musel nahoru.“ Od té doby absolvoval osm testů, měsíc a půl byly výsledky stále pozitivní. Až 1. července si mohl po více než šesti týdnech vyjít na procházku. „V úterý mi volali z hygieny, že jsem konečně negativní.“

S dcerkou v předškolním věku proto hned ve středu vyrazili k takzvanému „karvinskému moři“, což je umělé jezero u Dolu Darkov. Koronavirové onemocnění prožil v bezpříznakové podobě. „Jeden můj parťák ale skončil na čtyři dny v havířovské nemocnici. Včera jsme si telefonovali, pořád je nemocný. Jeden test už měl sice negativní, ale vzápětí mu další test prokázal, že je pořád nakažený.“

Být nakažený a zůstat bez příznaků, to je štěstí. Ale jsou to i nervy. „Cítil jsem se úplně zdravý a musel sedět doma na prdeli. Ani baba nemohla robit, a to si manželka zrovna našla novou a dobrou práci. Musela do karantény, o dcerce ani nemluvím. Ta to snášela nejhůř z nás, tolik týdnů se nehnout z bytu, hrůza,“ vypráví, zatímco tlačí sportovní kočárek. Způsoby, jakými s ním v průběhu nemoci jednali zdravotníci, označuje za maras. „Jednou mě dokonce posílali na test až do Ostravy. Říkám jim: ‚Jste normální, nemám auto, to mám jet nakažený autobusem?‘ Bylo jim to jedno, klidně by mě tam poslali busem.“

Havíř z Dolu Darkov nechápe, proč nejpozději v polovině května hygienici nenařídili plošné testování všech zaměstnanců OKD, šlo by asi o 8 400 lidí. Ve skutečnosti bylo v polovině května provedeno pouhých 791 stěrů na Dole Darkov, kde pracuje 1 800 zaměstnanců. „Plošné testování začalo až o měsíc později, to si z havířů prostě dělali srandu,“ naštvaně říká Siuda. V celém OKD odstartovalo plošné testování až 17. června a akce dosud není u konce. „Proč stát radši šachty nezavřel? Školku v Karviné zavřeli, když tam bylo nemocné jediné děcko. Na Darkově bylo kolem půlky května přes sto nemocných a nic se nedělo. Výsměch havířům, o nás se Praha nezajímá.“

Tomáš Siuda je rád, že u pozitivně testovaných havířů a jejich příbuzných má nemoc vesměs lehký průběh. Sám alespoň neví o nikom, kdo by v Karviné zemřel. Zároveň ho takový průběh nákazy udivuje. „V Brazílii přece umírá tisíc lidí denně, tady nikdo, to je nějaké divné,“ zakroutí hlavou a rozvine spikleneckou teorii, že v OKD žádný COVID-19 neřádí. A jde jen o fingovanou akci vlády spojenou s likvidací černouhelných dolů. Nelze se mu divit, od vedení státní těžařské firmy ani od odborů nedostal coby zaměstnanec OKD jedinou informaci, která by do epidemie v revíru vnesla jasno.

Na Darkově se práce nikdy nezastavily

Je středa 1. července, půl hodiny po poledni. Stojím před Dolem Darkov, havíři z ranní směny tu zaparkovali stovky automobilů. Veřejnost mimo Karvinou přitom žije v představách, že na téhle šachtě se nepracuje a pouze probíhají udržovací práce. Na sklonku května vedení OKD tvrdilo: „Důl Darkov byl kvůli hromadné nákaze COVID-19 odstaven z důlní těžby. Přešel na technologické minimum, odčerpává jen vodu a větrá.“ Podle havířů to byla nepravdivá zpráva, která si takzvaně „pohrála se slovíčky“.

Na Darkově se totiž uhlí netěžilo ani před vypuknutím pandemie. Jednoduše nebylo kde, všechny štoly byly vybrané. Nové těžební prostory se ale intenzivně připravovaly po celou dobu nouzového stavu. A dále se připravují, firma OKD v dubnu získala povolení od Obvodního báňského úřadu v Ostravě, že může vydobýt uhelné zásoby ze dvou porubů na hranici Stonavy a Darkova.

„Vidíte sám, jak to tady vypadá,“ ukazuje na stovky automobilů jednapadesátiletý havíř Pavel Wiewiorka, kterému právě skončila ranní směna. „Jo, to se říkalo, že se tady na Darkově zastaví těžba. Samozřejmě se nikdy nezastavila, jelo se dál po celý nouzový stav a na žádnou koronu se tady nehledělo. Dělaly se nějaké testy, to bylo všechno. A s kolektivy se dál šibovalo ze šachty na šachtu, jak bylo třeba, takže se nákaza během května roznesla do celého OKD. Z Darkova na Důl ČSM i na další šachty,“ líčí.

Vedení OKD ho zklamalo, protože nejednalo. Jen vyčkávalo. Stejně tak odbory. Předáci hornických odborů se sice tento týden postavili za havíře a hlásají, že po vedení OKD žádali už v květnu radikálnější řešení, není to ale pravda. Místo volání na poplach odboráři vydávali jen smířlivá prohlášení, že prý situaci důkladně monitorují přímo v krizovém štábu OKD, kde mají zástupce.

Odborářský výkřik do tmy

Pavel Wiewiorka pracuje v centrální důlní dopravě Dolu Darkov, takže je vlastně v kontaktu se všemi havíři na šachtě. „Odboráři teď přicházejí s nějakým pamfletem namířeným vůči vedení, to je ale pozdě, výkřik do tmy. Teď už se nákaza z dolů šíří celým okresem,“ myslí si. V aktuálním prohlášení Sdružení hornických odborů stojí: „Od začátku pandemie museli havíři dál pracovat a fárali do dolu společně v klecích, sprchovali se společně, převlékali se společně v šatnách, obědvali společně v jídelnách, jezdili do práce společně v autobusech. Vše bez možnosti rozestupu či bez možnosti aktivně používat doporučené postupy. Museli, nic jiného jim totiž nezbývalo, pokud nechtěli ztratit práci.“

Když jsem však v květnu oslovil odboráře na Dole ČSA, dušovali se, že nákaza podobná té, která právě řádila v polské části uhelného revíru, v OKD nehrozí. Polský stát už přitom tehdy doly radikálně uzavíral a odboráři tam horníkům vyjednali stoprocentní náhradu mzdy.

Sedmnáct procent nakažených zaměstnanců

V OKD odbory nevyjednali nic. Zaměstnanci v karanténě berou jen šedesát procent mzdy. „To je stejné jako nemocenská, směšné,“ říká horník Wiewiorka. Strach má především o své staré a nemocné rodiče, aby na ně nákazu nepřenesl. „Na testech jsem byl už čtyřikrát, vždycky to bylo negativní, ale kde máte jistotu?“ Jedině snad, kdyby celé OKD šlo do izolace –⁠ stejně jako desítky šachet v Polsku. Pak by už Pavel Wiewiorka ani další havíři neriskovali, že se v práci nakazí.

Situace se nadále zhoršuje. „Je to špatné,“ přiznává Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice v Ostravě. Na Dole ČSM bylo k 1. červenci nově odhaleno sedmnáct procent pozitivních zaměstnanců. OKD ale stále nepřipouští zastavení těžby a hovoří jen o plánované výluce. Mluvčí OKD Naďa Chattová uvedla, že od 3. do 12. července bude mít OKD výluku provozu, během které se budou dělat opravy zařízení stěžejního pro těžbu. „Jedná se o dlouhodobě plánovanou výluku, která nesouvisí se situací kolem koronaviru,“ řekla mluvčí. Vlk se nažere a koza zůstane celá.

Při uzávěrce této reportáže (2. července odpoledne) ale z OKD přišla zpráva, že firma kvůli epidemie přerušuje těžbu právě kvůli koronaviru. „Po uvážení jsme se rozhodli přerušit těžbu na dobu šesti týdnů na všech dolech OKD,“ sdělila Vanda Staňková, předsedkyně představenstva OKD. Zaměstnanci, na které se bude vztahovat přerušení provozu, a tudíž budou mít překážku na straně zaměstnavatele, budou pobírat plnou průměrnou mzdu.

Hejtmanovo „svinstvo jak sviňa“

Na Karvinsku od středečního rána do čtvrtka přibylo 38 nakažených, celkově je tam tak od počátku pandemie již 1 566 nemocných. Většinou havířů a jejich rodinných příslušníků. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) přitom před pár dny havíře vyplísnil. „Nákazu šíří nezodpovědnost, horníci chodí na pivo, testům se část vyhýbá,“ prohlásil hejtman.

Havíře si nemírně popudil. „To je tak sprosté, k***a, nemám slov. Všichni na testy chodíme. Svádět vinu na horníka, který má h***o, že se nestydí. Je to jasné. Vondrák je v ANO, Babiš a Vojtěch taky, chtějí z nás udělat pitomce. To je svinstvo jak sviňa,“ pustí se do Vondráka skupina horníků na autobusové zastávce před Dolem Darkov. Pro snímek ochotně zapózují, jména ale říct nechtějí. Vedení OKD se prý za pravdu krutě mstí. „Ve Škodovce se fabrika mohla zavřít hned, OKD jede celý nouzový stav. K***a, kde je jaká spravedlnost?“

Čtyřicet horníků v jednom oddělení sprch

Dvaapadesátiletý Luboš je lokomotivář. „Chvíli jsem tam, chvíli zase tam, jezdím celým podzemím. S ostatními havíři fárám v kleci a spolu jsme i v koupelnách.“ Zatím se nenakazil. A jaká jsou tedy hygienická opatření v důlním výtahu (kleci), kterým havíři fárají až kilometr pod zemský povrch? „Žádná, to bychom jeli na směnu půl dne. Normálně se jezdí, normálně jako před koronavirem. Osmnáct až dvacet havířů natlačených v jedné kleci, víc jich tam podle bezpečnostních předpisů ani nemůže.“

A jak se dodržují odstupy ve společných koupelnách? „Nijak, v jednom oddělení sprch nás bývá i čtyřicet, vedle dalších čtyřicet –⁠ a takto všude ve dvou patrech, jinak by se jedna šichta myla čtyři hodiny.“ Luboš v OKD pracuje od vyučení, takže jako mladý havíř ještě zažil komunistický režim. „Tehdy byl horník král, nikdo nezarobil více. Teď mám plat jak pokladní v supermarketu. A všichni na nás s**ou.“

Tagy: