Závislost na alkoholu je duševní nemoc, říká expert. Proč jsou Vánoce kritické a jak přestat?
havíři
Výpis příspěvků ke štítku „havíři“
Pracant a skvělý kamarád. Kolegové vzpomínají na Tomáše, který zemřel v dole na Karvinsku
Horníkem, který přišel ve čtvrtek odpoledne o život při otřesu v černouhelném Dole ČSM-Jih, je devětačtyřicetiletý Tomáš. Jeho kolegové ho popisují jako zkušeného havíře a výborného kamaráda. Jeho rodina si na odškodnění ale zatím musí počkat.
Horníky štve prodloužení těžby: Když v OKD nevydržíme další tři roky, odejdeme s holou dupou
Těšili se na tučné odstupné. Na 11 platů plus náhradu osm tisíc korun měsíčně po několik dalších let. Horníci OKD měli naposled fárat letos na silvestra, jenže stát těsně před Vánocemi naplánoval konec těžby černého uhlí až na prosinec 2025. „To byl hodně blbý vánoční dárek a většinu havířů to pořádně naštvalo. Pokud nechceme ze šachty odejít s holou p*delí, musíme fárat ještě tři roky. S tím už nikdo nepočítal,“ stěžuje si 54letý havíř Dolu ČSM na Karvinsku Tomáš Navrátil.
Žiju se psem v garáži a živí nás popelnice, říká otec partnera Lucie Bílé. Co mu vzkázal?
Jak doléhá krize na bezdomovce? Reportér CNN Prima NEWS se ptá v ostravském slumu u koksovny Jan Šverma, kde v garážích živoří desítky nešťastníků. U jedné z nich zrovna štěká německý ovčák Lucky a jeho pán se asi po čtvrthodině hovoru překvapivě svěří: „Jsem táta toho Radka, co už sedm let žije se zpěvačkou Lucií Bílou.“ Radka Filipiho? „Jo, nelžu vám. S osudem nic neuděláte, v garážích přežívám 19 let,“ vypráví 60letý Roman Dvorský.
Dělají z nás blbce, říkají havíři. Nečekané prodloužení těžby v OKD se horníkům nelíbí
Z jediného černouhelného dolu v České republice měl vyjet poslední vozík s uhlím koncem roku 2022. Nyní státní společnost OKD oznámila, že se v Dole ČSM na Karvinsku bude uhlí rubat až do poloviny příštího roku. „Šachta na to není připravená. Hajcmany jsou staré, škaredé a shnilé, všechno to popadá,“ varuje havíř, jemuž právě skončila ranní šichta, před opotřebovanou důlní výztuží. Většina z oslovených horníků není z prodloužení těžby nikterak nadšená.
Praděd i děd Václava Havla žili v hornické kolonii v Ostravě, našel se jejich dům
Kde žili ostravští předci prezidenta Václava Havla, se dlouho nevědělo. Až deset let po jeho smrti (18. prosince 2011) historici místo přesně lokalizovali. Praděd Čeněk Vavrečka i jeho syn Hugo Vavrečka obývali dům v hornické kolonii Hranečník, tento havířský domek byl ovšem v roce 1985 zbourán. Nahradila ho benzinová pumpa, na které tento týden reportér CNN Prima NEWS potkal někdejší kuchařku rodiny Havlů. Samotný Václav Havel by zřejmě takovou náhodu komentoval: „To jsou paradoxy, pane Vaněk.“
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř
Eduard a Daniel Smužovi se s černým uhlím na Dole Darkov rozloučili společně. Otec a syn z dolu vyfárali v úterý před druhou hodinou odpoledne, ve stejný den šachtu opustil i symbolický poslední vozík naplněný uhlím. Těžbě v revíru zvoní hrana po více než dvou stoletích. „Je to škoda. Kdyby se to nezadupčilo, tak to mohlo jet dál,“ lituje Daniel Smuž.
Stejnak umřem dřív. Reportáž z Karviné, třetího nejzamořenějšího města Evropy
„Na co to je? Robime na šachtě, tak stejnak umřem dřiv,“ zpochybňují havíři výsledky nové mezinárodní studie, podle níž Karviná dýchá třetí nejznečištěnější vzduch v Evropě. „Nezbývá mi nic jiného, než to tady nějak přežít,“ komentuje zase stav ovzduší 35letá Petra. Ve městě se ovšem kvůli špinavému vzduchu i předčasně umírá, jak zjistili vědci.
Výročí výbuchu v Dole Barbora: Až za půl roku jsme vytáhli 30. oběť, vzpomíná záchranář
Hodiny ukazovaly deset minut po čtvrté odpoledne, byl čtvrtek 18. října 1990. Explozi metanu na Dole Barbora v Karviné tehdy nepřežilo 30 havířů. „Poslední tělo jsme vyprostili až na konci dubna 1991,“ vzpomíná 71letý Václav Pošta, tehdejší velitel zásahu a šéf Hlavní báňské záchranné stanice v Ostravě. Byla to zatím největší důlní tragédie v ostravsko-karvinském revíru po sametové revoluci.
Autorka bestselleru Šikmý kostel Karin Lednická oroduje za nakaženou Karvinou
„Vzteku, jaký teď prožívají obyvatelé Karviné, rozumím,“ soucítí s Karvinskem Karin Lednická, autorka románové kroniky Šikmý kostel, která je aktuálně jednou z nejprodávanějších českých knih. Děj románu se odehrává v Karviné v letech 1894 až 1921 a jeho hrdiny jsou hornické rodiny, především ženy. „Zatímco celá republika dodržovala odstupy a nosila roušky, havíři v Karviné museli dál fárat namačkaní v klecích,“ přemítá spisovatelka nad počátkem vzniku největšího ohniska nemoci COVID-19 v České republice.
Hlasy z noční Karviné: Strach nemáme. Pražáci, přijeďte, nejsme malomocní
Nad Karvinou se začíná stmívat. Je po osmé hodině večer a na Masarykově náměstí zjišťuji, co si myslí noční město o pandemii. Tři dámy kolem šedesátky odmítají, že by se Karvinsko stalo jedním z ohnisek nemoci COVID-19 v České republice a v poklidu si dopřávají koktejly. „Znám spoustu lidí, kteří jsou pozitivní, ale nic jim není. Jsou zdraví, nemocné z nás dělají média, která nám obrovským způsobem ubližují,“ je přesvědčena podnikatelka Jolanta Burkotová. Rozhodl jsem se neodporovat, jen naslouchám.
Je vaše dovolená ohrožena kvůli koroně? Horníci za to nemůžou. Selhal stát
Pokud se rozčilujete, že se vám právě hroutí dovolená, protože se kvůli karvinskému ohnisku infekce COVID-19 před občany České republiky znova uzavírá Evropa (prozatím Slovinsko, Kypr a Pobaltí), neviňte z toho havíře. Horníci totiž hlasitě volali po uzavření černouhelných dolů již od počátku května. Marně.
Hejtman Vondrák: Situaci na Karvinsku jsem nepodcenil, rozšíření viru není má vina
„Nemůžu za to, že se koronavirus na Karvinsku rozšířil. Dělám, co můžu.“ V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to říká hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec Ivo Vondrák (ANO). Myslí si, že nynější situace nebude mít vliv na podzimní krajské volby.