Zastavte těžbu, žádali havíři. Důl Darkov hlásí další nakažené koronavirem

Na středeční odpolední směnu přicházeli zaměstnanci Dolu Darkov na Karvinsku hodně rozladění. „Těžba by se měla zastavit, vždyť celá ranní směna u nás na čelbě je nakažená,“ svěřil se CNN Prima NEWS horník před odpolední šichtou. „Stalo se to, co si nikdo nepřál,“ komentuje nové ohnisko nákazy moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Těžební firma OKD zpřísňuje hygienická opatření. O víkendu má být otestováno dalších asi 1000 lidi.

Je středa 20. května, půl hodiny před polednem. Na Dole Darkov začíná odpolední směna v pravé poledne, havíři už přicházejí na šichtu. A všichni, které jsem před branou dolu stačil oslovit, mají obavy, že v podzemí mohou onemocnět obávaným koronavirem. A s nimi i jejich rodiny. Jména se bojí zveřejnit a pouze jedna dvojice horníků se nechá vyfotografovat. Záznamy rozhovorů, které jsem pořídil před šachtou, ale archivuji. Ochranka OKD se mi totiž snažila usilovně zabránit, abych horníky zpovídal. A to i s pomocí výhružek.

Na rohu autobusové zastávky před Dolem Darkov postává jeden z havířů, který se má v poledne spustit do šachty, aby rubal uhlí takzvaně na čelbě. Bez roušky na ústech si dopřává poslední cigáro, v podzemí si může dovolit maximálně žvýkací tabák čili bago. Tenhle horník fedruje v první linii, kde jsou i největší platy. Dneska by ale uvítal, kdyby sfárat nemusel. Stačilo by mu sedmdesát procent mzdy – jak ji pobírali v době nouzového stavu dělníci v nedaleké automobilce Hyundai v Nošovicích.

Šachtu měli zavřít s prvním nakaženým

„Měli by to tady hned zastavit. Po plošném testování je tu teď tolik nakažených, že dole v šachtě už stejně nemá kdo dělat. Skoro nikoho tam nemáme,“ vypráví havíř. „Celá ranní směna u nás na čelbě je nakažená,“ pokračuje. A vůbec mu není příjemné, že za chvíli sfárá do stejných míst, kde nakažení pracovali, byť se prostory vydezinfikují. „Nikdo z vedení nám nic neřekne. Neznáme počty nakažených, nevíme, co bude dál,“ stěžuje si.

Havíř popisuje, co zažil na úterní směně: „Mechanik volal jména nakažených, kteří byli zrovna na šichtě, aby vyfárali.“ Ptám se, zda ostatní pracovali dál. „To nepochopíte, ale pracovali. Tady se nic neřeší, o zdraví lidí nikomu nejde. Důl Darkov měl být zavěřený hned v ten den, kdy se tady objevil první nakažený. A mohl být klid,“ je přesvědčen.

Sdružení hornických odborů o prvních nakažených informovalo 30. dubna: „Na lokalitě Darkov byla u dvou zaměstnanců potvrzena nákaza COVID-19.“ Dalších dvacet dnů ale firma OKD jen takzvaně zpřísňovala hygienická opatření. „Jenže s rouškou nemůžete dělat celou směnu, to je na čelbě nesmysl,“ říká havíř. V tu chvíli z recepce Dolu Darkov přichází muž, který si ho bere stranou a snaží se mě vyhnat z parkoviště před dolem: „Opusťte tento prostor!“

Heslo jak z padesátých let

Horník, s nímž jsem musel předčasně ukončit interview, na celou absurdní situaci ještě stačí pohotově reagovat touhle větou: „Hlavně si, pane redaktore, běžte vyfotit heslo měsíce. To se pobavíte,“ a ukáže k vitríně u ředitelství.

Bavím se, až mě z toho mrazí. Heslo měsíce května na Dole Darkov zní: „Rodina, zdraví, práce – to je dobrá motivace!“ To je paradox. A korunu všemu dává ten pokus o neumělý rým, který zní jak z údernických časů gottwaldovských padesátých let.

Testy zatím prokázaly, že do středečního dopoledne onemocnělo v ohnisku nákazy na Dole Darkov 113 zaměstnanců, od 18. května bylo provedeno 791 stěrů. V karvinských dolech OKD nyní pracuje zhruba 8 400 lidí, přímo v Dole Darkov a tamní úpravně uhlí asi 1 800. Nemocných je také šest rodinných příslušníků horníků, podle hygieniků se ale počet nakažených ještě zvýší. „Hlavně u rodinných příslušníků předpokládáme strmý vzrůst,“ říká mluvčí moravskoslezských hygieniků Radim Mudra. „Teď jsem volal domů, ať se manželka na pár dnů raději odstěhuje k mámě,“ svěřuje se další ze zaměstnanců před Dolem Darkov. „Když se nakazí, půjde žena do karantény a nejméně na čtrnáct dní bude muset zavřít živnost, kterou provozuje. To by byla rána pro rodinný rozpočet.“

Manželky nás nechtěly pustit na šachtu

Dva další havíři, které čeká odpolední směna, se nechají alespoň vyfotografovat. „Včera jsem mluvil s kolegou, který je pozitivní. On je v izolaci, my musíme do šachty. Manželka mi dneska říkala, ať neblbnu, ať na tu šachtu nechodím.“ I ten druhý přizvukuje, že mu žena nechtěla dovolit, aby dnes chodil do práce. Oba by proto uvítali okamžité zastavení těžby. Hygienická opatření, o nichž mluví OKD, prý stejně nelze dodržovat. „V kleci, která nás veze dolů, se nás mačká od třinácti do dvaceti. Po šichtě se společně koupeme, při práci také nemůžete držet dvoumetrové odstupy,“ vyprávějí. „Když někdo v dubnu přijel ze zahraničí, třeba z Francie, hned musel na čtrnáct dní do karantény. My tady pracujeme s nakaženými a nic, žádné restrikce, tomu nerozumím.“

„V tuto chvíli také probíhá na Dole Darkov přechod z čtyřsměnného provozu na třísměnný provoz. Zároveň se pracovní doba zkrátí o jednu hodinu – tedy na šest a půl hodiny. Se zkrácenou pracovní dobou se nebudou krátit mzdy. Ihned po ukončení směny musí zaměstnanci opustit areál závodu, aby se nesetkali s další směnou. Stále platí a nadále dodržujeme již nařízená opatření, která jsme ve spolupráci s hygieniky zavedli už v březnu,“ uvedla nová mluvčí OKD Naďa Chattová, která minulý týden vystřídala Ivo Čelechovského. O pozastavení těžby na Dole Darkov ale zřejmě vedení OKD neuvažuje.

„Myslím, že na zastavení těžby už je pozdě, ale přesto by se to mělo udělat,“ domnívá se starosta obce Stonavy a bývalý senátor Ondřej Feber (ANO). Právě na katastru Stonavy se totiž rozkládá Důl Darkov. „Těžbu jim zakázat nemohu, na to jsou tu hygienici a stát. V obci jsem udělal alespoň určitá opatření, radnice je třeba pro veřejnost opět zavřená jako v době nouzového stavu.“ Feber ví, že řada havířů z Dolu Darkov žije i ve Stonavě. „Třeba šéf koupelen bydlí hned vedle radnice.“

Města Uničov a Litovel se v polovině března staly izolovanou zónou v době, kdy obě sídla hlásila dohromady asi 80 nakažených COVID-19. Hasiči s vojáky tam pořádali manévry. „My už máme 113 nakažených, takže musím počítat s nejhorším. Kdybychom byli blíže k Praze, už bychom asi byli v karanténě. Až na Karvinsko zatím asi z Prahy nedohlédli,“ porovnává Feber.

„Stalo se to, co si nikdo nepřál,“ komentuje na Twitteru nové ohnisko nákazy na Dole Darkov moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). „Jojo... ve Stonavě teď vládne ponurá nálada... nejen na Dole Darkov ale i u nás na sousedním dole ČSM... snad se to podaří zastavit,“ odpověděl hejtmanovi havíř Tomasz Przybyla.

Marné volání karvinské pirátky

Z Dolu Darkov je to jen kilometr do Karviné. Karvinská zastupitelka Pirátů Zuzana Klusová již od poloviny března žádá utlumení těžby pávě proto, že při téhle práci nelze dodržovat epidemiologická opatření, která šíření koronaviru mohou bránit. Bylo to jen marné volání. „Pořád se čekalo, až přijde průser. A teď je tady, takže je třeba udělat plošné testy u všech osmi tisíc zaměstnanců OKD a pozastavit těžbu,“ myslí si Klusová. „Protože vláda nijak nereaguje, psala jsem dnes dopis přímo ministryni financí. OKD totiž patří pod státní společnost Prisko a tu řídí ministerstvo financí. Zdraví je teď nutno upřednostnit nad ekonomickými zájmy.“ OKD za loňský rok ohlásilo ztrátu v řádech stamilionů. „Když by se měsíc netěžilo, nic tak hrozného by se nestalo, státu by mělo jít primárně o člověka, ne o rekordy jako za socialismu,“ říká zastupitelka.

Klusová je přesvědčena, že nákaza přišla na Karvinsko z polské části revíru. Na počátku tohoto týdne už nemoc COVID-19 postihla téměř tři tisíce polských horníků, několik šachet bylo uzavřeno. „Na Darkově i jinde pracují i polští pendleři. A mám zprávy, že občas překročí hranice a podívají se domů, i když by neměli,“ zjistila zastupitelka.

Vedení OKD polské pendlery hodlá kontrolovat. „V tuto chvíli již máme vytvořeny seznamy přeshraničních pracovníků i s kopiemi jejich PCR testů s negativním výsledkem. Budeme sledovat jejich platnost a v případě, že skončí a pracovníci nedodají nový test, nedostanou se na pracoviště,“ vysvětlil výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.

Život dvakrát ohrožený

Havíři z Karvinska vědí, že každý den riskují život. Třeba 20. prosince 2018 zahynulo při důlním výbuchu ve Stonavě hned třináct horníků. Devět těl pak zůstalo uvězněno v podzemí až do pozdního jara loňského roku. „Teď nám jde ale dvakrát o život,“ přemítá havíř středního věku před odpolední šichtou na Dole Darkov. „Tu nemate co robit, to už je poddolovane uzemi OKD,“ přerušuje rozhovor další člen ochranky OKD. Starší pán, možná už důchodce. Statečně sice brání zájmy OKD, ale měl by především chránit sebe, neboť v tomto věku je ohroženou skupinou, pro kterou je koronavirus hodně nebezpečným protivníkem.

Tagy: