Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu opět zrychlil. Po osmi měsících poklesu inflace

Prázdná peněženka

Vývoj inflace v Česku

Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zrychlil na 8,5 procenta ze zářijových 6,9 procenta. Stalo se tak po předchozích osmi měsících snižování tempa inflace. Údaj za říjen je ale ovlivněný tím, že před rokem statistici zahrnuli do výpočtu vládní úsporný tarif na energie jako zlevnění elektřiny. Bez tohoto vlivu by meziroční inflace letos v říjnu byla pod šesti procenty. V pátek to oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,1 procenta. Podle analytiků byl říjnový růst meziroční inflace technického rázu a inflační tlaky opadávají.

„Říjnové zrychlení meziročního růstu cen na 8,5 procenta bylo způsobeno především loňským promítnutím úsporného tarifu do ceny elektřiny. Pokud bychom tento úsporný tarif do výpočtu nezahrnuli, cenový růst činil 5,8 procenta,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistik spotřebitelských cen ČSÚ.

ČTĚTE TAKÉ: Energetičtí experti: Ceny elektřiny v příštím roce vyrostou. I kvůli návratu OZE

Ceny zboží v říjnu stouply proti loňsku o 10,1 procenta. U služeb zaznamenali statistici nárůst o 6,1 procenta. Na meziroční růst cenové hladiny měly v říjnu největší vliv ceny bydlení a jako druhé v pořadí byly ceny potravin a nealkoholických nápojů.

Balaštíková: Drahé potraviny? Fiala s tím může něco dělat. Pěkných řečí s řetězci bylo dost

Fiala může drahé potraviny řešit například změnou zákona o významné tržní síle, o cenách nebo o reklamě, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS členka sněmovního zemědělského výboru Margita Balaštíková (ANO). Podle ní je v Česku až příliš velká konkurence a hezkých řečí s řetězci bylo už dost. S tím ale nesouhlasil místopředseda sněmovního zemědělského výboru Petr Bendl (ODS). Podle něj je naopak konkurenční prostředí správnou cestou.

Nájemné v bytech zdražilo o téměř osm procent, vodné o 16,3 procenta a stočné o více než čtvrtinu. Ceny elektřiny statisticky zrychlily meziroční růst na téměř 150 procent, v čemž se ale projevil právě loni započítaný úsporný tarif. Bez tohoto vlivu by cena proudu letos v říjnu byla meziročně vyšší o necelých 25 procent uvádějí statistici.

Druhé v pořadí vlivu byly ceny potravin a nealkoholických nápojů, které podle statistiků stouply o 3,7 procenta. Chleba meziročně zdražil o zhruba pět procent a zelenina o 12,4 procenta, přičemž ceny brambor meziročně stouply skoro o polovinu ve srovnání s loňským říjnem. Zlevnila ale vejce, a to o 6,2 procenta, či cukr, jehož cena meziročně klesla o více než desetinu.

V oddíle rekreace a kultura byly v říjnu vyšší ceny dovolených s komplexními službami, a to o 11,6 procenta. Ceny stravovacích služeb meziročně stouply o téměř devět procent a ceny ubytování o 12,2 procenta. K meziročnímu snížení cenové hladiny v říjnu přispělo zlevňování v oddíle doprava. Ceny automobilů klesly o 4,3 procenta a ceny pohonných hmot a olejů o 7,3 procenta.

Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu o 0,1 procenta. Ceny zboží úhrnem zůstaly na zářijové úrovni, služby zdražily o 0,2 procenta.

Analytici: Klíčový bude leden

„Nepatrný meziměsíční růst inflace a meziroční zpomalení růstu cen valné většiny položek ve spotřebním koši svědčí o tom, že inflace je po odhlédnutí od mimořádných vlivů nadále na ústupu,“ řekl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. V listopadu se podle něj inflace nejspíš opět vydá směrem dolů. „Faktická inflace očištěná o statistický šum klesla na 5,8 procenta a zůstává na sestupné trajektorii,“ dodal analytik ČSOB Dominik Rusinko.

„Říjnový nárůst meziroční inflace nepředstavuje překvapení a rozhodně neznamená nějaké drama. Nárůst inflace táhly takřka výhradně ceny elektřiny a již v listopadu by se meziroční inflace měla vrátit k sedmi procentům,“ uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Podle něho výrazné zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen bude následovat na počátku roku 2024, zejména díky vývoji cen energií pro domácnost a potravin.

Nárůst meziroční inflace je důsledkem loňského zohlednění úsporného energetického tarifu. „Je to vlastně jen hra čísel spočívající v dočasném snížení srovnávacího základu loni v říjnu,“ doplnil analytik Banky Creditas Petr Dufek. „Tento efekt vymizí už na začátku příštího roku, kdy ovšem do hry vstoupí skutečná neznámá, a sice nové ceníky zboží a služeb, podotkl.“

Zásadní bude, zda se opětovné zrychlení inflace promítne do inflačních očekávání, nebo domácnosti i firmy pochopí „technický“ charakter dočasného zrychlení inflace v závěru roku, upozornil analytik Deloitte David Marek. Klíčovým okamžikem pro další vývoj inflace bude podle něj lednové přeceňování zboží a služeb. To určí, jak rychle se dokáže česká ekonomika vrátit k nízké a stabilní inflaci.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jak vypadají ceny potravin v Česku

Tagy: