Energetičtí experti: Ceny elektřiny v příštím roce vyrostou. I kvůli návratu OZE

Cena elektřiny od příštího roku vzroste

Co na to vaše peněženka 17.10.2023

Ceny energií patří vedle vysoké inflace k nejvíce mediálně probíraným tématům. Vysoké sumy za ně platí firmy i domácnosti. Oproti původním předpokladům, které z Česka původně udělaly jednu z nejdražších zemí v Evropské unii, jsme nakonec na účtech za energie našli o poznání nižší částky. Rázem jsme se tak ocitli pod průměrem evropských cen. Nicméně Češi už se naučili na spotřebě šetřit a zdá se, že jim to v následujících letech bude velmi platné.

V době největší krize odběratelům energií v Česku pomohlo nejen omezení využívání zdrojů energie, ale také dočasné zrušení poplatku za obnovitelné zdroje. Ten se má ovšem od nového roku na faktury za elektřinu opět vrátit. A pro většinu obyvatel Česka a firem to podle Michaela Heidera ze společnosti LAMA energy nebude právě nejlepší zpráva. Poplatek totiž výrazně ukrojí z letošního zlevnění silové elektřiny. „Určitě to zvýší platbu za regulovanou složku energií. Když to vezmeme s DPH, je to bezmála 600 Kč a to určitě domácnosti pocítí.“

OZE zpět na složenkách

Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií ze samotného navrácení poplatku za obnovitelné zdroje obavy nemá. Upozorňuje ale na jiná vydání, která spotřebitele v Česku čekají.

„Zdražení ostatních regulovaných složek elektřiny, v menší míře se to týká i plynu... Celkově nárůst cen regulované složky prakticky nejenže vymaže, ale já se obávám, že bude ještě znatelnější než to, co ušetříme na silovce.“

Poplatek za obnovitelné zdroje energie (OZE) je terčem kritiky nejen mezi majiteli fotovoltaických elektráren, dohady kolem něj panují i mezi politiky. V současnosti ho kritizují především ti opoziční. Mnozí ho dokonce nazývají příspěvkem pro solární barony. Podle Michaela Heidera má ale své opodstatnění. „Ta složka tam svým způsobem patří. Pokud zavádíme nové produkty, v prvopočátku je asi potřeba podpory. Na druhou stranu dělá to přibližně kolem 10 % aktuální ceny pro koncové zákazníky na maloodběru, tak je potřeba s tím pracovat a vnímat spíše prostor pro úsporu a snížení cen někde jinde. U zákazníků se dá určitě řešit, jak velkou mají spotřebu, jestli dokážou pracovat s úsporou a výměnou spotřebičů, jestli dokážou efektivně využívat i to, že celá řada z nich má dvousazbové měření, to znamená přesouvat spotřebu mezi cenově výhodnější hodiny. A případně se zaměřit také na to, jestli dokážou využít také změnu v rámci platby třeba za jistič.“

„To je jenom důsledek, že jsme zkazili nástup fotovoltaiky (...) v roce 2010, 2011. Prakticky to poznamenalo rozvoj jinak dobré a užitečné technologie na dlouhá léta. Takže já doufám, že nyní postupně tenhle hanlivý příspěvek ztrácí právě v tom, že stále více obyčejných lidí si pořizuje tuto dobrou technologii na střechy rodinných domů. To už určitě nejsou solární baroni,“ říká o poplatku Jiří Gavor.

K TÉMATU: Energetičtí experti: Energie v ČR zdaleka nejsou nejdražší. Ale úspory hledejme

Česko nemá nejdražší energie

Odběratele energií v Česku v době rozvoje energetické krize kromě vyšších vydání drtily také zprávy o tom, že jsme jednou z nejdražších zemí v Evropě. Pesimistické předpoklady se nakonec nepotvrdily, ukázalo se, že v reálu se pohybujeme dokonce pod průměrem. „Určitě je dobře, že je na světě i druhý pohled. Jinak i srovnání ceníkových cen, co je zrovna na trhu, má také svoji užitečnou stránku. A koneckonců Český statistický úřad bude sledovat oba dva parametry a já můžu diváky ujistit, že i v těch ceníkových cenách je nyní významný pokles a i v těch ceníkových cenách jsme už pod průměrem Evropské unie,“ říká výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií v pořadu Co na to vaše peněženka.

A Michael Heider ho doplňuje:

„Ceníkové ceny se budou postupně snižovat, protože na všechny ceníky se nakupuje postupně a čím delší období poklesu ceny je, tím jsou ceny na nižší relaci a více odrážejí aktuální situaci poklesů, které nastaly v průběhu letošního léta.“

Konec vládního zastropování

S posledním prosincem skončí nejen rok 2023, ale také vládní zastropování cen energií. To už podle energetických expertů není třeba. „Pro všechny zodpovědné dodavatele byl dost dlouhý časový úsek, aby nakoupili pro své zákazníky na ceníkové ceny. A ten pokles, který byl, mohli využít. Osobně si myslím, že strop na příští rok už není potřeba, zejména u zákazníků na maloodběru,“ souhlasí s všeobecně převládajícím názorem také Michael Heider z LAMA energy.

A jak se s koncem zastropování cen mají srovnat smolaři, kteří si zafixovali ceny ještě před jeho zavedením? Podle Jiřího Gavora se v první řadě mají obrátit na své dodavatele. „Dodavatelé jsou většinou natolik solidní, že se ve zdrcující většině, ne-li všichni, určitě pokusí vyjít vstříc a nabídnou zákazníkům lepší produkt i na úkor svého zisku. Protože udržet si zákazníka je něco, o co dodavatelé stojí.“

Dále pak radí se z takové situace poučit a příště být obezřetnější.

„Případ, kdy někdo podepsal dlouhodobou smlouvu v dobách, kdy vrcholila energická krize, ukazuje na rizika dlouhodobých závazků, které jsou vynikající, když se je podaří uskutečnit v době minimálních cen. Ale je to velice zrádné a nebezpečné, když se někdo zaváže k dlouhodobému odběru v čase velmi vysokých cen.“

Dá se tedy očekávat, že v takových případech vznikne situace „něco za něco“. „Tak to většinou bývá. Tyhle záchranné produkty budou vesměs podmíněny závazkem odebírání elektřiny i plynu na delší období,“ dodává Jiří Gavor.

Se zákazníky, kteří promeškali vhodnou dobu z zafixování cen, mají zkušenosti i ve společnosti LAMA energy. „Jsou zákazníci, kteří fixovali třeba v loňském roce na delší časový horizont. Samozřejmě u nás dochází k revizi ceníků, které s podzimem vydáváme, a určitě budou odrážet aktuální míru cenových relací, které dneska jsou pod cenovým stropem,“ ujišťuje Michael Heider.

ČTĚTE TAKÉ: Jak investovat do nemovitostí, když na dům nemáte? Zkuste zemědělskou půdu

Ceny energií v roce 2024

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela prohlásil, že sice doufá, že tomu tak nebude, nicméně obává se prý nárůstu cen energií v příštím roce o 10 %. A s ním počítá i Jiří Gavor. „U plynu je vývoj příznivý, k poklesu cen došlo a možná, že konkurenční boj v závěru roku ještě něco srazí. Nicméně silová elektřina - na rok 2023 byl nárůst regulovaných složek zastaven, poplatek na OZE odpuštěn, to všechno v rámci šetření státního rozpočtu padá. A ten nárůst se samozřejmě do našich účtů promítne. S tím nic neuděláme, to je politické rozhodnutí, které učinila současná vláda.“

„Cenové rozhodnutí na konci listopadu nasměruje regulovanou složku a jak zmínil pan Gavor, to je pro všechny transparentní a pro všechny stejné. Co se týče ceny komodity, jsme na dvou a půl násobku ceny před krizí. Bude záležet, jakým způsobem se zákazník rozhodne s tím pracovat. Já bych určitě nedoporučoval v tuhle chvíli  dlouhodobou fixaci, ale spíše fixaci do jednoho roku. Je důležité překlenout spíše období zimních měsíců, zatímco v letních měsících očekávám prostor pro pokles,“ uvádí Michael Heider.

Dá se s předstihem bezpečně odhadnout pohyb cen energií v roce 2025? Na co se máme my, odběratelé připravit? Máme hledat další a další způsoby jak ušetřit? Odpověď energetických expertů uslyšíte v pořadu Co na to vaše peněženka. Pustit si ho můžete v úvodu článku.

Tagy: