Michael Schumacher změnil svět formule 1. Překonával rekord za rekordem, stal se legendou. Kromě závodění na okruzích miloval lyžování. Věnoval se mu během své kariéry i po ní. Stalo se mu však osudným a změnilo nejen jeho život.
Před sedmi lety, 29. prosince 2013, lyžoval Michael Schumacher se svou rodinou a přáteli ve francouzském středisku Méribel. Údajně jel na pomoc chlapci, který se dostal mimo sjezdovku. Tam narazil na kámen ukrytý pod sněhem a spadl na hlavu. Přestože helma náraz utlumila, následky pádu byly tragické.
Lidé se nikdy nedozvědí, jak se vede Michaelu Schumacherovi po úrazu hlavy
Přísně tajné. Takový status mají informace o zdravotním stavu Michaela Schumachera, bývalého pilota formule 1, sedminásobného mistra světa. Německý jezdec upadl 29. prosince 2013 ve francouzských Alpách při lyžování na hlavu, a přestože měl přilbu, došlo k fatálnímu poškození mozku.
Od toho dne veřejnost, fanoušci ani obyčejní lidé německého pilota Michaela Schumachera neviděli. Pouze jeho rodina, lékaři, zdravotnický personál a tři osoby, které k němu pouští manželka Corinna. Tak jako sedminásobný mistr světa střežil soukromí své rodiny, tak to nyní dělá ona a manažerka Sabine Kehmová. Neexistují oficiální informace o Schumacherově zdravotním stavu. Ta poslední pochází z letošního léta, podle níž jej rodina převezla ze soukromého sídla ve švýcarském městě Gland u Ženevského jezera na španělský ostrov Mallorca do vily Yasmin po bývalém prezidentovi fotbalového Realu Madrid Florentinu Pérezovi. Ten ji nabídl k prodeji po smrti manželky před třemi lety a Corinna Schumacherová za ni zaplatila kolem 30 milionů eur, v přepočtu zhruba 800 milionů korun.
Šest měsíců se Schumacher léčil v nemocnici ve francouzském Grenoblu, kam ho ze svahu přepravili vrtulníkem. Následoval pobyt na specializované klinice ve švýcarském Lausanne, pak přesun domů. Podle dostupných informací nechala manželka Corinna v domě zřídit za desítky milionů zdravotnické zařízení, aby měl její muž plnohodnotnou péči.
Ani nové informace nejdou ověřit
Nyní se objevily dvě nové informace. Podle francouzského deníku Le Parisien byl Schumacher už loni tajně přepraven do nemocnice Georges Pompidou, aby podstoupil léčbu založenou na injekcích kmenových buněk, která má jeho tělu pomoci regenerovat. Elisabetta Gregoraciová, bývalá manželka Flavia Briatoreho, který angažoval Michaela Schumachera v roce 1991 do své stáje formule 1 Benetton, nedávno v televizním pořadu Big Brother VIP pronesla: „Michael nemůže mluvit, může komunikovat pouze očima díky speciálnímu stroji. Takto lze poznat, jestli je při vědomí nebo nikoliv. Mohou ho navštěvovat kromě rodiny a lékařů jen tři lidé. Vím, kteří to jsou.“
Schumacherovi se nevede dobře, rozloučil se s formulí 1 kultovní reportér
To, co býval pro diváky v Československu a později i Česku Luboš Pecháček, měli němečtí fanoušci formule 1 v Kai Ebelovi. Minulý čas je na místě. Po téměř třech desítkách let „odreportoval“ Ebel v neděli svou poslední velkou cenu pro televizi RTL.
Jedním z nich je jeho bývalý spolujezdec z italské stáje Ferrari Felipe Massa. „Vím, jak to s ním ve skutečnosti je, protože jsme měli poměrně úzký vztah. Modlím se, aby se zotavil. Ale nebudu to já, kdo něco odhalí,“ poznamenal Massa.
Druhým je bývalý testovací pilot Ferrari Luca Badoer. Také on plní přání rodiny a zdravotní stav Michaela Schumachera nekomentuje. „Bolí mě, když myslím na Michaela. Ale neřeknu o něm ani slovo,“ oznámil Badoer.
Posledním, o kterém se ví, že Schumachera pravidelně navštěvuje, je prezident Mezinárodní automobilové federace (FIA) Jean Todt. Se Schumacherovými ho pojí dlouholeté přátelství od dob, kdy vládl stáji Ferrari jako sportovní ředitel. S červencovým začátkem letošního ročníku seriálu mistrovství světa formule 1 v rozhovoru pro britský deník Daily Mail Todt pronesl: „Michaela jsem viděl. Bojuje. Doufám, že ho svět opět uvidí.“ Loni zase popsal, že se spolu občas dívají v televizi na závody formule 1. Tyto informace však nejdou potvrdit.
Švýcarský neurolog Erich Riederer zašel s vysvětlením svých dedukcí v dokumentárním pořadu francouzské televize o něco dále: „Myslím, že je v nezvratném vegetativním stavu. Dýchá, bije mu srdce, možná se dokáže posadit, pokud mu někdo pomůže. Více už ne.“ Ani toto nejde ověřit, protože Schumachera a okolí jeho pobytu střeží ochranka, která má zabránit úniku informací, možnému fotografování či jiné „špionáži“.