Turbulence v Afghánistánu dělají z migrace možná důležitější téma pro české sněmovní volby, než to doposud vypadalo. Premiér Andrej Babiš (ANO) téma migrace zvednul ještě před tím, co radikální hnutí Tálibán zemi zabralo. Podle opozice Babiš zbytečně straší a téma využívá k tomu, aby odvrátil pozornost od opravdu palčivých problémů.
Babiš píše o migraci hned v úvodu knihy „Sdílejte, než to zakážou“, kterou rozdává v rámci své předvolební kampaně. „Avizoval jsem, že je to problém, který není vyřešen. Ilegální migrace je záležitost, kterou musíme řešit,“ prohlásil Babiš na tiskové konferenci minulý týden.
Zkritizoval Evropskou unii, že nemá jasný plán na rozšíření Schengenu a chybí dohody s jednotlivými státy kolem Evropy, jako jsou Turecko, Libye, Tunisko, Alžír či Maroko. „Migrace je stále téma. Češi mají rozhodovat o tom, kdo bude v naší zemi žít a pracovat. Ne Brusel,“ řekl Babiš.
Podle opozičních politiků ale české občany trápí úplně jiné problémy. „Andrej Babiš v kampani logicky zvedá témata, která vyhovují jemu, a potlačuje ta, která mu nevyhovují,“ napsal CNN Prima NEWS předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala.
Dodal, že migraci nepodceňuje. „V tuto chvíli je ale pro Česko mnohem důležitější vyřešit, jak zabránit dalšímu zadlužování státu, ukončení privatizace země ve prospěch jedné osoby, neustálé zdražování, nedostupnost bytů pro mladé, problémy ve školství či to, zda zemi definitivně ukradne populistická vláda v čele s ANO, komunisty a extremisty,“ podotkl Fiala.
Rakušan: Nemůžeme nechat zabít lidi, kteří nám pomáhali
Podobně to vidí i šéf hnutí STAN Vít Rakušan. „Strany, které nemají co nabídnout, se pokusí udělat z migrace opětovného strašáka, který není rozhodně tím nejpalčivějším a nejaktuálnějším problémem pro Českou republiku,“ řekl CNN Prima NEWS Rakušan.
Podle něj Babiš využije k tématu migrace i současné dění v Afghánistánu. Babiš by měl podle Rakušana upřít pozornost na pomoc tlumočníkům, kteří spolupracovali s českou armádou. „Mělo by se řešit spíš to, jak se chováme k lidem, kteří nám pomáhali a kteří byli našimi spojenci,“ míní Rakušan.
Zdůraznil, že koalice Pirátů a Starostů povinné kvóty na přijetí uprchlíků také odmítá. „Chceme se striktně držet platné azylové politiky, zkoušet se dohodnout v rámci Evropy na nějaké míře solidarity a pomáhat co nejvíc v místech, kde konflikty vznikají,“ uvedl Rakušan.
Komu by pomohl, jsou právě afghánští tlumočníci, kteří s Českem spolupracovali. „Tady říkám ano. Byli to lidé, kteří našim vojákům zachraňovali život. Teď je přece nenecháme zabít,“ kroutil hlavou Rakušan.
Česká vláda slibuje, že nenechá na holičkách nikoho z těch, kdo pomáhali. V pondělí ráno přišla zpráva, že jeden z tlumočníků, který v minulosti pomáhal české armádě, zmizel. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odpoledne uvedl, že žádné konkrétní informace nemá. „Armáda dbala na to, aby při sestavovaní seznamu pomohla co nejvíce lidem a zároveň vyloučila bezpečnostní rizika. Cílem je dostat do ČR co nejvíce lidí,“ konstatoval Hamáček. Odpoledne spolek Vlčí máky oznámil, že unesený tlumočník byl propuštěn, je zbitý, ale živý a na útěku.
Hamáček: Když Babiš bude chtít, migrace téma bude
Migrace podle Hamáčka tématem voleb bude už jen z toho důvodu, že si to usmyslel Babiš. Před volbami v roce 2017 šéf hnutí ANO udělal téma například z kauzy lithium. Mnozí politici ji označovali za vykonstruovanou, ČSSD ale následně ve volbách propadla.
„Témata voleb primárně určují jednotlivé politické strany, které mezi sebou soupeří. Pokud se pan premiér rozhodl dát akcent na migraci, tak to téma bude,“ míní Hamáček.
Že vývoj v Afghánistánu ovlivní české volby, si myslí i předseda KSČM Vojtěch Filip. „Žel po debaklu 20letého válečného konfliktu v Afghánistánu bude migrace skutečným tématem voleb, a to včetně terorismu, když i naši vojáci jsou považováni za okupanty a diplomaté musí utíkat,“ napsal CNN Prima NEWS.
Hamáček dodal, že připravenost Evropy je nyní lepší než v případě první velké migrační vlny před lety. Podle Hamáčka je důležité postupovat společně v rámci Evropské unie.
„Uděláme všechno pro to, aby došlo k zásadní reformě azylové migrační politiky. Jsou lidé, kteří potřebují pomoci a můžeme jim udělit azyl. Pokud se jedná o ekonomickou migraci, musíme trvat na návratové politice,“ zdůraznil vicepremiér a ministr vnitra.