Vláda chce do tuzemska dostat co nejvíc Afghánců, kteří Česku pomáhali. Na pondělní tiskové konferenci to řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Situaci v Afghánistánu označil za kolaps.
„Ta situace se nedá popsat jinak než absolutní kolaps afghánské vlády a afghánských bezpečnostních sil. Ten kolaps přišel velmi rychle a donutil všechny státy velmi rychle reagovat,“ prohlásil na pondělní tiskové konferenci Hamáček.
„Děláme všechno pro to, abychom do České republiky přivezli všechny občany a co nejvíc Afghánců, kteří s námi spolupracovali,“ dodal vicepremiér. Někteří odborníci však kritizují českou vládu, že jednala pomalu a nechala některé české spolupracovníky na holičkách.
Hamáček doufá, že lidi evakuované z Afghánistánu se podaří co nejrychleji integrovat do české společnosti. „Budeme jednat s hejtmany všech krajů a chceme pro tyto lidi najít uplatnění,“ objasnil předseda sociální demokracie.
Zdůraznil, že azyl ale nemohou dostat všichni Afghánci, kteří by do Česka chtěli. „Máme přesně nastavený azylový systém a každý případ se posuzuje individuálně. Náš právní řád neumožňuje odmítnout lidi, kterým by hrozilo pronásledování nebo ohrožení na životě. Ale nechystáme žádné paušální řešení,“ prohlásil.
Budou potřeba další lety
Z Afghánistánu v pondělí ráno přiletělo první evakuační letadlo, na palubě mělo 46 Čechů nebo afghánských spolupracovníků. Do Kábulu dopoledne odstartoval další evakuační stroj. Podle Hamáčka budou potřeba ještě další lety, přesné informace o počtu lidí, kteří jsou na požadovaném seznamu, ale nemá.
V pondělí ráno přišla zpráva, že jeden z tlumočníků, který v minulosti pomáhal české armádě, zmizel. Ministr vnitra o tom žádné konkrétní informace nemá. „Armáda dbala na to, aby při sestavovaní seznamu pomohla co nejvíce lidem a zároveň vyloučila bezpečnostní rizika. Cílem je dostat do ČR co nejvíce lidí,“ konstatoval.
Česko slíbilo pomoc místním spolupracovníkům českého velvyslanectví a tlumočníkům s platným kontraktem s českou armádou, kteří prošli bezpečnostní prověrkou. Vláda je však pod palbou kritiky za pomalou reakci i za to, že se na seznam nevešli všichni spolupracovníci armády i z dřívějších let. V minulosti Česko afghánským tlumočníkům pomáhalo, program byl ale v roce 2017 zrušen.