reklama

Migrace je regenerace, vždy přinesla něco dobrého, říká egyptolog ke Dni Afriky

Migraci z afrických zemí bude v blízké budoucnosti nadále popohánět nejen změna klimatu, ale také globální ekonomická krize jako důsledek pandemie nemoci COVID-19. Podle egyptologa Miroslava Bárty bychom však měli na migraci pohlížet optimisticky. „Je to světová výzva, na kterou nereagujeme, protože máme tendenci jí přisuzovat jen negativní jevy. Musíme si uvědomit, že dějiny člověka jsou výsledkem migrace a míšení lidí po celém světě,“ řekl k příležitosti Dne Afriky v pořadu Silný hlas.

reklama

Černý kontinent je známý řadou extrémů, z nichž nejvýraznější je podle biologa a pedagoga UK Davida Storcha, jež Afriku pravidelně navštěvuje a studuje, propast mezi bohatstvím a chudobou. „Zdrojem problémů je také rapidně rostoucí populace. Ta roste všude po světě, ale v Africe zatím nedošlo k takzvanému demografickému přechodu. To má za následek obrovský tlak na přírodní zdroje. Zároveň tam roste životní úroveň, takže lidé mají větší nároky,“ vysvětlil. Demografický přechod je charakteristický především poklesem hrubé míry porodnosti a zvýšením naděje dožití.

I výrazný nárůst obyvatel má za následek migraci z afrických států, která podle egyptologa Bárty zdaleka není u konce. Nahlíží na ni však jako na pozitivní a přirozený proces. „Zásadní otázka je, co s těmi lidmi bude. Dostanou nové občanství? Kam půjdou, kdo jim to umožní? Nejsou na to zákony a mechanismy. Je to světová výzva, na kterou nereagujeme, protože máme tendenci jí přisuzovat jen negativní jevy,“ myslí si Bárta. „Musíme si uvědomit, že dějiny člověka jsou výsledkem migrace a míšení lidí po celém světě,“ dodal.

Bárta poukazuje zejména na proměny klimatu a následné pohyby populací, které lidstvo provázejí od prvopočátku. „Bylo by chybou říct, že se životní prostředí zhoršuje, ono se mění tak jako v minulosti. Hýbou se proto přirozeně populace na celém světě. Vidíme to na Blízkém východě, ale i na severu Kanady,“ řekl. „Berme to jako nastartování procesu regenerace či transformace, z nichž v minulosti vyrostlo vždy něco zajímavého. Díky Africe byla osídlena Evropa,“ vybízí Bárta k optimismu.

Afričané nemají civilizační choroby, které zhoršují COVID-19

Podle novinářky Lenky Klicperové mohou v blízké budoucnosti ovlivnit migraci i globální ekonomické problémy jako důsledek koronavirové pandemie, i když ta jako taková migraci zbrzdila. „Čísla v Africe jsou nízká, do jisté míry je to ale tím, že se tam provádí velmi málo testů. Na druhou stranu je populace Afriky nejmladší, proto je nejméně zasažená civilizačními chorobami, které nemoc COVID-19 zhoršují. Cukrovka, obezita nebo vysoký tlak tam téměř nejsou,“ přiblížila situaci.

Ani Storch si nemyslí, že by hlavním důvodem malého rozsahu pandemie na černém kontinentu bylo nedostatečné testování. „V Jihoafrické republice, kde jsem zrovna dvakrát pobýval, začala epidemie ve stejné době jako u nás, a testuje se tam robustně. Afrika je kontinent známý zásadními nemocemi a v určitém věku jsou lidé buď imunizovaní, nebo mrtví,“ uvedl svou teorii, proč se tam koronavirus výrazně nešíří.

Podobnou domněnku dnes vyjádřil na tiskové konferenci generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Afrika je podle něj pandemií nejméně postiženým kontinentem pandemií nemoci COVID-19 také díky tomu, že má zkušenosti s bojem proti jiným epidemiím. Podle regionální ředitelky WHO pro Afriku Matshidiso Moetiové je počet tamějších nakažených podhodnocený, nikoliv však výrazně.

Den Afriky se od roku 1963 slaví 25. května, v den výročí založení Organizace africké jednoty. Jedná se o organizaci později přejmenovanou na Africkou unii, která si klade za cíl bojovat proti neokolonialismu, exploataci i aprtheidu. Každý rok má navíc speciální heslo, které letos zní „Utišit zbraně“ s podtitulem „Vytvoření příhodných podmínek pro rozvoj Afriky a zesílení boje proti pandemii COVID-19“.

Na celý díl SILNÉHO HLASU se můžete podívat zde:

Tagy:

Hlavní zprávy

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset
Reportáž

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset

Odčinění historických křivd má mnoho podob. Zbrojní průmysl nacistické říše spolykal na 100 tisíc kostelních zvonů zrekvírovaných v Německu a v okupovaných zemích. Válku přežilo jen několik z nich, do Československa nebo Polska se ale nevrátily a byly zavěšeny na německé chrámy. „V naší diecézi máme šest desítek takových zvonů, všechny jsme se je teď rozhodli vrátit,“ oznámil v Píšti na Opavsku německý biskup Gebhard Fürst. Do obce o víkendu přivezl zrekvírovaný zvon z roku 1649.

Tvrdá opatření v Německu: Před vstupem do obchodu povinně zkontrolují očkování
Německo

Tvrdá opatření v Německu: Před vstupem do obchodu povinně zkontrolují očkování

Volné nakupování v šestimilionovém Hesensku v Německu skončí. Tamní zemská vláda vydala nové nařízení, podle kterého musí obchody kontrolovat zákazníky stejně, jak to už dělají restaurace a hotely. A při rozhodování, koho dovnitř pustí, mají právo zvolit tzv. variantu  2G – geimpft und genesen, tedy očkovaný a uzdravený. Nikdo jiný by se v takovém případě do obchodu nedostal. Nutně se však 2G držet nemusí.

Meghan chce hrát superhrdinku. Lidé by si ji navždy pamatovali, říká komentátor
Velká Británie

Meghan chce hrát superhrdinku. Lidé by si ji navždy pamatovali, říká komentátor

Královský komentátor Neil Sean tvrdí, že se Meghan Markleová chystá vrátit zpět k herectví. Situace jí to nyní umožňuje a podle jeho zdrojů jí práce, které se v roce 2018 vzdala kvůli královských povinností, schází. Sean však podotýká, že Meghan zřejmě touží po jedné konkrétní roli: superhrdinské. Měla by tak vliv především na děti a nikdy by se na ni nezapomnělo.

Australané našli mezi dlaždicemi 450 kg heroinu. Zachránili jsme životy, raduje se policie

Australská policie zabavila dosud největší zásilku heroinu v historii země. V přístavu ve městě Melbourne úřady odhalily na 450 kilogramů drogy v hodnotě přibližně 140 milionů australských dolarů (téměř 2,3 miliardy korun). Informoval o tom server BBC News. Policisté v souvislosti s případem zatkli muže z Malajsie, za pašování a držení velkého množství narkotik mu hrozí až doživotní vězení.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

V Rusku se alkoholem otrávilo 18 lidí. Pili levné náhražky stáčené na trhu, tvrdí média

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem, který obsahoval metanol. S odvoláním na vyšetřovací výbor o tom v sobotu informovala agentura TASS. Ta původně informovala s odkazem na jiný zdroj o 16 mrtvých. Podle něj se lidé otrávili nelegálně stáčeným alkoholem na místním trhu. Policie případ vyšetřuje a zadržela dva podezřelé, uvedl vyšetřovací výbor.

Zemanovi jsem roky koukal pod ruce. Není to jeho podpis, má jasno bývalý spolupracovník

Návštěva předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka u prezidenta Miloše Zemana dala za vznik řadě spekulací. Ta nejprobíranější se týká podpisu hlavy státu na dokumentu, který svolává novou Sněmovnu. Veřejnost míní, že podpis nepatří Zemanovi. Tuto domněnku podporuje i prezidentův bývalý spolupracovník Wiliam Pešek. Webu Seznam Zprávy sdělil, že si je jistý, že se nejedná o jeho podpis.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama