K zoufalému činu se odhodlal chlapec, který se snažil dostat z Maroka do španělské enklávy Ceuta. Migrant se vydal na moře, obvázal svůj pas plastovými lahvemi, které ho nadnášely, a plaval kolem hraničního plotu. Krátce poté, co chlapec vystoupil na španělský břeh, ho zadrželi vojáci.
V posledních dnech čelí španělská enkláva v Maroku Ceuta obrovskému náporu migrantů. Tisíce z nich se snaží obeplout hraniční plot a dostat se tak do Španělska po vodě. Podle španělských médií totiž marocké bezpečnostní složky povolily v ostražitosti a umožňují uprchlíkům proniknout do Ceuty.
Mezi řadou migrantů se odhodlal k přeplutí krátkého úseku moře i nezletilý chlapec. Součástí jeho zoufalého plánu byla myšlenka obvázat své tělo plastovými lahvemi, které pak chlapce na moři nadnášely. Přesto byl migrant na pokraji sil, když se mu povedlo doplavat ke břehu Ceuty.
Migrant boy ties plastic bottles to himself to stay afloat as he desperately tries to reach Ceuta pic.twitter.com/PbCBu0eigH
— The Sun (@TheSun) May 21, 2021
Jenže před sebou měl ještě hraniční zeď. Z posledních sil se proto snažil hradbu přelézt, to už po něm ale šli španělští vojáci, kteří sledovali jeho plavecké snažení. Nikdo další chlapce na výpravě do ciziny nedoprovázel.
Nová migrační vlna?
Podle španělských médií prošlo do Ceuty v posledních dnech více migrantů než za celý minulý rok. Na konci dubna do oblasti doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Někdy se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot.
Spain expelled 5,000+ migrants who swam into Ceuta from Morocco, including unaccompanied children as young as 7.
— AJ+ (@ajplus) May 20, 2021
Thousands of people swam into the city this week, including minors and families with small children seeking a better life — some using plastic bottles to stay afloat. pic.twitter.com/zSYkU5h2pc
Mnohem spíše proto migranti zkouší své štěstí po vodě. Reálnou šanci na setrvání ve Španělsku ale mají jen někteří z nich. Madrid totiž neuznává Maročanům azyl, nezletilým dětem bez doprovodu ale umožňuje setrvat na svém území.
Při dubnovém početném přeplavání hranice byla většina Maročanů podle španělských úřadů vrácena do země původu do 48 hodin.