Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo zhruba 3 000 lidí, mezi nimi stovky nezletilých. Sdělily to španělské úřady s tím, že se jedná o mimořádně vysoký počet.
Migranti přeplavali námořní hranici, jež dělí Ceutu od Maroka. Na nafukovacích člunech se v některých případech na španělské území dostaly celé rodiny. Díky nízkému přílivu některým stačilo projít po pobřeží. Podle deníku El País byl dohled marocké policie nad hranicí v pondělí výrazně menší než v jiných dnech.
Pondělní počet migrantů je vyšší než za celý rok 2020. Španělské úřady dodaly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Pondělní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.
O situaci v pondělí večer jednal krizový štáb, kterému předsedal ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska. Během jednání bylo dohodnuto vyslání dalších 200 španělských policistů do Ceuty.
Migranti se pravidelně pokoušejí dostat do dvou španělských území na africkém kontinentě – Ceuty a Melilly. Na jejich návratu spolupracuje Španělsko s Marokem. Mezi oběma zeměmi ale nyní panuje napětí, protože Madrid umožnil léčebný pobyt jednoho z vůdců separatistů v Západní Sahaře. Nad tímto územím si Rabat nárokuje svrchovanost. Podle Maroka rozhodnutí Španělska narušuje dobré sousedské vztahy.
Nezvykle pasivní přístup
Podle deníku El País byl pondělní přístup marockých bezpečnostních sil při dohledu nad hranicí „nezvykle pasivní“. Podle deníku je tak možná souvislost mezi diplomatickou roztržkou a sníženým dohledem ze strany Maroka. Tuto domněnku ale odmítla španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzálezová.
Španělsko neuznává Maročanům azyl, nezletilcům bez doprovodu ale umožňuje setrvat na svém území. Při dubnovém početném přeplavání hranice byla většina Maročanů vrácena do země původu do 48 hodin, tvrdí španělské úřady.
Podle údajů zveřejněných Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky do Španělska od ledna do 9. května přicestovalo bez povolení přes 9 000 migrantů, což je o 38 procent více než za stejné období roku 2019. Kromě Ceuty a Melilly je další výraznou migrační cestou takzvaná atlantická trasa ze severozápadního pobřeží Afriky na Kanárské ostrovy.