Migrantů už je příliš. Vyhlaste stav nouze, žádají obyvatelé italského ostrova Lampedusa

Záchranné vesty a bójky se našly ve skalnaté zátoce italského ostrova Lampedusa, kde je nechali migranti vyskakující z lodí, aby se dostali na pevninu.

Převoz migrantů z ostrova Lampedusa

Obyvatelé a politici středomořského italského ostrova Lampedusa chtějí kvůli nebývale vysokému počtu připlouvajících migrantů vyhlásit stav nouze. Od středy se k jeho břehům dostala více než tisícovka migrantů, v noci na sobotu přitom přijelo dalších sedm plavidel.

Zařízení pro běžence na ostrově má přitom kapacitu jen pro necelou stovku lidí a starosta Lampedusy tvrdí, že situace je nadále neúnosná. Informuje italská tisková agentura ANSA.

„Místní zařízení pro uprchlíky už další lidi přijmout nemůže. Za situaci musí převzít odpovědnost vláda a vyhlásit stav nouze," uvedl starosta Lampedusy Salvatore Martello. Ten zdůraznil, že na sobotu není naplánovaná ani žádná další plavba trajektu, který v předchozích dnech přepravil několik stovek žadatelů o azyl do sicilského přístavu Porto Empedocle, čímž obyvatelům ostrova částečně ulevil.

Podle agentury ANSA je nyní na Lampeduse 1027 migrantů. V noci na sobotu přitom připlulo dalších sedm lodí s celkem 203 Tunisany, kteří zatím našli provizorní azyl na mole Favarolo v místním přístavu, protože jinde pro ně není místo.

Kromě toho informovala italská pobřežní stráž o tom, že italský tanker zachránil poblíž Malty zhruba 110 migrantů. Zatím není jasné, kam se s nimi vydá. Dalších 70 osob na nafukovacím člunu zadržela na moři libyjská pobřežní stráž a vrátila je zpět do Libye.

Podle údajů ministerstva vnitra od začátku roku připlulo do Itálie 11 334 lidí, přičemž loni za stejné období to bylo jen 3 508. Migrantů přibylo navzdory tomu, že italské přístavy byly téměř tři měsíce zavřené kvůli epidemii koronaviru. Kvůli tomu své operace na čas přerušily i záchranné lodě neziskových organizací.

Tagy: