Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přislíbil ve čtvrtek chebské nemocnici, která je kriticky přetížená, že zajistí tři další lékaře na interní oddělení i posílení převozů pacientů do jiných nemocnic. Řekl, že převozy do sousedního Německa zatím nejsou nutné, šlo by podle něj jen o několik málo pacientů. Letecké převozy budou nově možné i v noci, řekl ministr po návštěvě nemocnice v Chebu.
„Situace v Karlovarském kraji je jednoznačně dána nejen přetížením této nemocnice, ale složitou situací v kraji jako takovou. Hovořili jsme i o možnosti spolupráce s Německou spolkovou republikou, která je stále otevřená. Pravidelně se bavíme jak s konzuly, tak s vedením spolkových zemí, ale v současné době je kapacita německých nemocnic velmi podobná a v některých oblastech i ještě více zatížená než v České republice. Proto by převoz několika málo pacientů nevyřešil situaci zdejší nemocnice, protože jsou to desítky pacientů, které je třeba převážet,“ uvedl Blatný.
Karlovarští prosí vládu: Jsme zoufalí, ať nám s covidovými pacienty pomůžou Němci
Zastupitelstvo Karlovarského kraje v pondělí v usnesení vyzvalo vládu, aby umožnila převoz pacientů s covidem do německých nemocnic. Kraj nemůže o převozu pacientů do sousední země rozhodnout sám. Na pokračující kritickou situaci v chebské nemocnici, v níž nejsou volné kapacity intenzivní péče, upozornili o víkendu signatáři výzvy Otevřete hranice sanitkám. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale v neděli na sociálních sítích uvedl, že vozit pacienty z přetížené nemocnice do Německa je nesmysl.
Podle ministra by dva vrtulníky, z nichž jeden je vymezen pouze pro potřeby Karlovarského kraje a které slouží pro transporty pacientů z Chebu po republice, mohly létat i v noci. „Dohodli jsme se na tom, že pokud to bude potřeba, bude možné aktivovat i hromadné přesuny většího množství pacientů,“ doplnil Blatný. Zásadní je podle něj také dohoda, že se nebudou transportovat jen pacienti ve vážném stavu, ale i ostatní tak, aby byla vždy zajištěna dostatečná kapacita volných lůžek v chebské nemocnici, případně dalších nemocnicích Karlovarského kraje.
Doplnění personálu o zdravotní sestry se na čtvrteční návštěvě neřešilo. Podle hejtmana Petra Kulhánka (za STAN) ale Karlovarský kraj vyhlásil pracovní povinnost pro zdravotní sestry s cílem, aby sedm desítek sester mohlo vypomoci v nemocnicích.
Návštěvu ministra sledovala padesátka lidí, kteří měli transparenty s požadavkem otevření hranic pro sanitky. Hejtman Kulhánek ocenil, že se ministr Blatný přijel osobně do Chebu podívat a že slíbil zejména posílení personálu o tři lékaře i posílení leteckých transportů. Jak řekl, na převozy pacientů do Německa má odlišný názor, a to nejen z pohledu uvolnění kapacity chebské nemocnice, ale i ze symbolického pohledu. „Jsme na hranici a jsme součástí jednotného evropského prostoru, tak pokud jde o lidské zdraví, hranice by neměla hrát žádnou roli,“ uvedl Kulhánek.
Situace v chebské nemocnici je v posledních týdnech vypjatá. Podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice Vladislava Podrackého prošlo jen za leden zdejším oddělení ARO 50 pacientů, přičemž před covidem to bylo okolo 160 pacientů ročně. Podobně i lůžka jednotky intenzivní péče jsou vysoce přetížená. Zatímco běžně je na nich okolo 25 pacientů měsíčně, v lednu jich bylo 61.
Podle Blatného se nyní šíří koronavirus zejména v pohraničních regionech. „Jednoznačně je tedy třeba, aby všichni občané věděli, že pohyb většího množství osob mezi těmito kraji a zbytkem republiky bude výrazně zvyšovat pravděpodobnost rozšíření onemocnění a že do stejné situace, v jaké je nemocnice v Chebu, se může během několika dnů nebo týdnů dostat i jakákoli jiná nemocnice,“ uvedl Blatný.