reklama

Česko stagnuje. Zastavili jsme se na 5000 nakažených denně

Rizikové skóre, podle kterého se v Česku řídí opatření proti epidemii covidu, zůstává na 62 bodech ze sta. Drží se tedy už několik dní ve čtvrtém stupni, který v protiepidemickém systému PES značí vážný stav. Od třetího stupně ho dělí dva body, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V Česku ale stále platí opatření pro pátý stupeň, proto ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek vládě navrhne zmírnění opatření, která by mohla začít platit od pondělí. Podle ministra zdravotnictví ale počet denních přírůstku nakažených stagnuje kolem 5000. Stále podle něj trvá komunitní šíření. Čísla hospitalizovaných jsou také nadále vysoké.

reklama

„Zaznamenávám optický tón hlasu při hodnocení čísel, ale optimistické to není. Stále umírají stovky lidí. Zatím to je mírný optimismus z čísel. Reprodukční číslo je 0,7,“ řekl na tiskové konferenci šéf ÚZIS Ladislav Dušek.

„Stále je kolem 5000 nových případů za den. Uzdravilo se 80 tisíc lidí. Hlavním problémem jsou senioři. Trvá komunitní šíření,“ řekl Jan Blatný.

„Procento se lepší a vypadá pěkně, čísla jsou ale stále závažná. Je skvělé, že je to za námi, ale je to jen díky tomu, že byla zavedena a dodržována opatření. Stále denně diagnostikujeme více než tisíc seniorů s covidem. Dřív se toto číslo ale dotýkalo až tří tisíc za den,“ dodal.

Důležité jsou však především počty hospitalizovaných. „Je potřeba k tomu přistupovat s velkým respektem. Každý den jsou hospitalizovány stovky lidí, 400-500, počty hospitalizací začínají mírně klesat, ale jsou stále vysoké, aby bylo možné uvolnit kapacitu pro ostatní péči,“ řekl Dušek.

„Stále máme tisíc pacientů na lůžkách intenzivní péče, kdyby to koncem listopadu začalo klesat, můžeme začít mluvit pozitivněji,“ dodal.

„Snižuje se potřeba transportu mezi jednotlivými regiony, uvolňují se kapacity nemocnic a je na místě začít uvažovat o obnovení necovidové péče v nemocnicích,“ doplnil ministr Blatný.

Co by přinesl čtvrtý stupeň

Ve čtvrtém stupni, který je ve stobodové škále vymezen 61 až 75 body, by ale velké změny nepřinesl. Obnovovat by se měla docházka do základních škol, praktická výuka na středních školách a skupinová výuka do 20 lidí na vysokých školách. Povoleno by mohlo být také shromažďování až šesti osob nebo by měl být zmírněn zákaz vycházení až od 23. hodiny místo současné 21. hodiny.

Systém PES hodnotí vývoj epidemie v Česku podle čtyř kritérií, každému přiřazuje body a jejich součtem je výsledné rizikové skóre, roli hraje i klesající nebo rostoucí trend. Podle jeho výše je země zařazena do jednoho z pěti stupňů, na který jsou navázána i opatření. Nejpřísnější fialový stupeň začíná na 76 bodech, pod tento počet situace v ČR klesla minulé pondělí. Sedmidenní nezhoršování je podmínkou pro to, aby ministerstvo navrhlo zmírnění opatření. Pro zpřísnění stačí tři dny.

Ve vyšších stupních rizika se počítá se stejnými opatřeními pro celou republiku, ve dvou nejnižších by mohlo být podle dřívějších vyjádření ministra různé nastavení opatření v jednotlivých krajích. I první nejmírnější stupeň vyžaduje nouzový stav. Ten v Česku platí do 12. prosince.

Do třetího stupně rizika podle protiepidemického systému PES, který by znamenal další zmírnění přijatých opatření včetně otevření obchodů nebo restaurací, se může ČR posunout nejdříve za týden. Novinářům to řekl ministr Blatný.

Skóre se odvíjí od postupu epidemie. Ve čtvrtek v Česku přibylo 6 471 případů nákazy koronavirem, o 1 402 méně než před týdnem a nejvíc za 6 dnů. Aktuálně má nákazu 95 501 lidí a počet úmrtí stoupl na 6 874, vyplývá z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Jaká opatření budou konkrétně platit:

 • Roušky všude uvnitř i v MHD + vybraná místa venku
 • Shromažďování max. šesti osob
 • Nákupní centra a obchody mají zavřeno
 • Zákaz nočního vycházení se v této fázi lehce mírní a trvá od 23 hodin do 5 hodin ráno
 • V obchodech a v nákupních centrech umožněn jen prodej základních potřeb a výdej vzdáleně objednaného zboží
 • Omezení počtu osob (1 osoba na 15 m² provozní plochy), rozestupy 2 metry mezi zákazníky, organizační a režimová opatření
 • Management front uvnitř i venku, otevřeno v době mimo zákaz vycházení
 • V neděli a ve státní svátek jsou obchody zavřené
 • Prezenční výuka jen pro MŠ a 1. stupeň ZŠ, zbytek tzv. rotační výuka
 • Restaurace uzavřené, povolené je jen výdejní okénko
 • Herny a kasina uzavřené
 • Hotely a penziony mají omezené ubytovávání
 • Sportovní utkání bez diváků
 • Omezení úředních hodin na úřadech
 • Zákaz návštěv v domovech pro seniory
 • Vnitřní sportoviště uzavřena –⁠ rekreační sport venku max. v šesti lidech
 • Bazény a wellness centra uzavřeny
 • Svatby, pohřby, bohoslužby – max. 20 osob
 • Zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti
 • Hrady, zámky, památky – uzavřeno
 • Muzea, galerie – uzavřeno
 • Knihovny vydají pouze předem objednanou knihu
 • Kultura: Soubory smějí zkoušet, ale ne hrát pro diváky
 • Home office pro všechny pracovníky, u nichž je to možné
 • Lázně: Poskytování pouze zdravotních služeb, omezení počtu pacientů na jednom pokoji
 • Zákaz návštěv ve vězení

Tagy:
Bartošek: Babiš dělá z odborné diskuse o budoucím šéfovi BIS politikum
360°

Bartošek: Babiš dělá z odborné diskuse o budoucím šéfovi BIS politikum

Premiér Andrej Babiš (ANO) dělá z odborné diskuse o budoucím šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) politické téma. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl člen sněmovního bezpečnostního výboru a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Řediteli BIS Michalu Koudelkovi vyprší mandát za pouhých deset dní. Stále ale není jasné, zda resort povede i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

reklama