Cyril Svoboda o slovech Petra Hladíka
Místopředseda KDU-ČSL a současný ministr životního prostředí Petr Hladík chce předsednictvu strany navrhnout vyloučení bývalého šéfa lidovců Cyrila Svobody. Hladík mu vyčítá jeho politické názory z poslední doby včetně rozhovoru pro server Voice of Europe, který je od středy na českém sankčním seznamu. Hladík to řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Svoboda kontroval tím, že Hladík utíká od odpovědnosti za propad preferencí lidovců ke dvěma procentům vymýšlením pseudokauz a vylučování ze strany má být podle stanov.
„Dlouhodobě nepovažuju Cyrila Svobodu za lidovce. Jeho dlouhodobé názory a směřování neodpovídá politice lidovců a očekával bych, že už dávno nebude členem strany,“ řekl Hladík v ČT.
ČTĚTE TAKÉ: Slovákům závidím. Neposlouchali rady chytrých z Česka, říká Klaus o vítězství Pellegriniho
Vedení lidovců se sejde v úterý. Svoboda ČTK řekl, že na jednání pozván nebyl, jeho spolustraníci mu nic nevytkli, ani s ním nemluvili. Dodal, že podle stranických stanov by měl být pozván k vysvětlení svých názorů. Až potom by mělo vedení strany hlasovat o vyloučení.
SPD je strana jednoho muže, řekla Pekarová. Protože vy nejste osobnost, opáčil Okamura
Opoziční hnutí SPD je strana jednoho muže. Jedno chapadlo Kremlu dosáhlo na jeho kandidátku, řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v nedělní Partii Terezie Tománkové. Šéf SPD Tomio Okamura ve vysílání CNN Prima NEWS posléze opáčil, že by zástupkyně vládní pětikoalice nemohla postavit kandidátku na své osobnosti, protože patří mezi nejméně důvěryhodné političky v České republice. „Nevěří vám 73 procent lidí,“ dodal Okamura.
To, že předsednictvo lidovců probere návrh na vyloučení Svobody v úterý dopoledne, potvrdil mluvčí KDU-ČSL Simon Dytrych. Do té doby lídři strany nechtějí věc komentovat. Záležitost pro ně ale není novinkou.
Svobodovi, který byl v letech 2001 až 2003 a také 2009 až 2010 předsedou KDU-ČSL a v minulosti zastával funkce ministrů vnitra a zahraničních věcí, vyčítá Hladík především názory, které považuje za proruské. Nelíbí se mu ani Svobodův rozhovor pro zpravodajský web Voice of Europe, který podle zjištění BIS provozovali proruští podnikatelé s cílem ovlivnit evropské volby. Webu, který česká vláda zařadila na sankční seznam, poskytli v minulosti rozhovory i někdejší přední čeští politici. Podle Hladíka si měl Svoboda předem zjistit pozadí fungování webu.
Svoboda ČTK řekl, že mu spolustraníci osobně nic nevyčetli. Spojování záměru s jeho rozhovorem pro web Voice of Europe lze proto podle něj brát jen jako spekulaci. Výroky Hladíka podle něj svědčí o úpadku KDU-ČSL.
Podle volebního modelu agentury Median z března a nového modelu agentury STEM by lidovci získali tři, respektive 3,1 procenta hlasů. Pro vstup do Sněmovny je stanovena hranice pěti procent.
Cyril Svoboda byl hostem speciálního vysílání k prezidentským volbám na Slovensku. Takto okomentoval projevy kandidátů: