Kontrolní akce Férová práce ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) podráždila poslance vládního hnutí ANO a 37. nejbohatšího Čecha Pavla Juříčka. Ten na ni podal stížnost kvůli tomu, jakým způsobem proběhla kontrola v jeho firmě Brano, v níž podle inspekce úřad narazil na několik pochybení, informuje deník Právo. Maláčová se proti stížnosti ohradila, podle ní vše proběhlo v pořádku a Juříčkova firma nereagovala na výzvu k námitkám.
Kontroly z resortu Maláčové začaly v druhé polovině června a trvaly do 23. července. Podle ministryně inspektoři odhalili porušení u 29 z 30 kontrolovaných firem a u 66 z 93 subdodavatelů a pracovních agentur. Zjištění bylo celkem 277.
Pochybení se týkala především odměňování, chybné evidence pracovní doby, pracovních smluv a dohod, rovného zacházení, náhrad mzdy či součinnosti zaměstnavatelů s odbory. Matěj Stropnický, který se akce zúčastnil po boku Maláčové coby poradce, jmenoval čtyři podniky, s nimiž inspekce zahájí správní řízení. Hrozí jim až dvoumilionová pokuta.
Firma Brano údajně chybovala třeba v tom, že u několika pracovníků rozvrhla pracovní dobu v rozporu se zákonem. Dále se nedodržovaly přesčasy a došlo i k neoprávněným srážkám ze mzdy. Proti takovému nařčení se ohradil poslanec ANO a majitel společnosti Pavel Juříček, podle něhož firma nedostala závěrečný protokol o kontrole ani s ní nikdo neprojednal výsledky.
„Rozhodl jsem podat proti postupu oblastního inspektorátu práce a především proti postupu ministryně práce a sociálních věcí a jejího poradce stížnost na Úřad vlády,“ citoval deník Právo Juříčka, kterému se nelíbí, že byly kontroly nepřiměřené a že z jeho perspektivy došlo k porušení mlčenlivosti, když Maláčová zveřejnila výsledky inspekční akce.
Firma na výsledky kontroly nereagovala, tvrdí ministryně
Ministryně se ale brání, podle ní firmě Brano přistály výsledky kontroly do datové schránky už někdy koncem července. Společnost si je ale nevyzvedla a v půlce srpna jí následně vypršela lhůta pro podání námitek, čili na pochybení nijak nereagovala. „Je možné, že se k panu Juříčkovi informace nedostaly, ale postup inspekce je v pořádku a v souladu s příslušnými předpisy,“ uvedla Maláčová. Její resort se ke stížnosti zatím oficiálně nevyjádřil.
Kontrolní akce vyvolala před nedávnem ostrou kritiku poté, co se ministryně a její poradce osobně účastnili inspekce v Krupce na Teplicku. Fotografie pak zveřejňovali na sociálních sítích. Podle kritiků neměl Stropnický k účasti na kontrolní akci oprávnění. Nepatří ani k úředníkům, ani k cizinecké policii. O případu jednal pak i Senát a žádal vysvětlení. Ministryně poté řekla, že její přítomnost zvedá o téma pracovních podmínek zájem a na kontroly bude chodit dál. Stropnického přítomnost zdůvodnila tím, že její poradce má na starosti dodržování zákoníku práce a o situaci se přesvědčuje v praxi. Kritici mluvili o předvolební kampani.
Obří akce FÉROVÁ PRÁCE je tu‼ Některé firmy si po Covidu myslí, že slušné chování je out a zákoník práce cár papíru. To...
Posted by Jana Maláčová on Tuesday, July 20, 2021
Akci resort zahájil několik týdnů poté, co Maláčová v květnu navštívila sklady Amazonu v Dobrovízi. Na sociálních sítích pak kritizovala podmínky zaměstnanců a oznámila, že si resort na porušování práv pracovníků „posvítí“. „Zjištění jsou velmi závažná. Mimořádná kontrolní akce Férová práce ukazuje, že dochází ve zvýšeném množství k porušování zákoníku práce. Nejsou to žádné gentlemanské prohřešky,“ uvedla Maláčová. Podle ministryně měly kontroly poukázat na to, že po epidemii a otevření ekonomiky se pracovní pravidla zásadně porušují a musí se začít dodržovat.
Podle Hospodářské komory Maláčová a Stropnický propojili kontroly se svými předvolebními aktivitami, a tak poškodili věrohodnost inspekce práce a inspektorátu cizinecké policie. Závěry komora předem označila za nedůvěryhodné. Šéf komory Vladimír Dlouhý uvedl, že pokud se pravidla porušovala, nebylo to nejspíš pár měsíců před volbami. Ministryně tak mohla problémy řešit už v minulých letech, míní Dlouhý. Komora dodala, že web kontrolní akce provozuje ČSSD.