ZPRÁVY PLUS - 11.5. v 10:30
Pokud chtějí Češi pomoct tuzemským podnikům, měli by místo k moři zamířit spíše na Karlovarsko nebo do Prahy. Jde o regiony, které kvůli nedostatku zahraničních turistů zažívají krušné chvíle, uvedl ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS Jan Herget, ředitel státní agentury CzechTourism. Podle analytiků ČR kvůli pandemii zmizelo z turistické mapy světa a část hotelů může zkrachovat.
Loni pod vlivem pandemie Češi cestovali hlavně do tuzemských destinací, v podobnou situaci doufá Herget i letos. Pomohlo by to českým podnikatelům nastartovat turistickou sezónu u nás. „Se svou rodinou určitě zůstanu v Čechách,“ řekl Herget na CNN Prima NEWS. Podle loňských červencových čísel se těšily masivní popularitě chalupy, které v počtu rezervací předběhly klasické hotely, ačkoliv se situace lišila podle jednotlivých regionů.
Letos mnozí s rezervacemi nespěchali – vyhlíželi totiž, čemu dá vláda zelenou. „Všichni v cestovním ruchu čekali na vyjádření, které padlo na pondělní tiskové konferenci, tedy že se hotely otevírají od 24. května. Příští týden by se měly otevřít restaurace, a samozřejmě bez ubytování a jídla nemůžete na dovolenou vyrazit,“ rozvedl dále šéf CzechTourism. Podle něj panovala u spotřebitelů velká nejistota, jelikož oproti loňsku dlouho nevěděli, na čem jsou.
Herget dodal, že v průměru vyjde dovolená v Česku velmi výhodně, navíc se řada podniků přeorientovala na tuzemské turisty. Věří, že po dlouhém šetření během pandemie budou Češi utrácet. Domácí cestovní ruch podle Hergeta táhnou nejvíce Praha a Karlovarský kraj, oba regiony ale těžily především z velkého počtu zahraničních turistů a byly na nich závislé. Těch bude letos zřejmě pomálu.
„V těchto krajích je situace nejhorší. Pokud bychom se dívali na červencové reverzace hotelů v Praze, jsme na pěti procentech,“ pokračoval ve Zprávách PLUS s tím, že bude rád, pokud Češi utratí naspořené peníze nikoliv u moře, ale třeba právě v Karlových Varech nebo Praze. Vidí v tom také možnost užít si hlavní město bez houfů zahraničních turistů.
Využijte lázeňské vouchery, zkuste karavany
Před pandemií byly počty zahraničních a tuzemských turistů relativně stejné, největší rozdíl ale spočíval v jejich spotřebitelském chování. „Zejména turisté ze zemí jako Čína, Rusko nebo Spojené státy utrácejí výrazně více na osobu a den. Zahraniční turisty tedy potřebujeme nejen kvůli množství, ale také kvůli útratám,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS.
Připomněl také výhody pro tuzemské cestovatele. Například lázeňské vouchery byly prodlouženy až do konce roku a mohou Čechům nabídnout výraznou finanční injekci. „To znamená, že každý pojištěnec může vyrazit do lázní se čtyřtisícovým voucherem. Je jedno, jestli o prázdninách nebo na podzim, ale ušetří a může jet i vícekrát,“ rozvedl Herget.
Česko rovněž zažívá velký boom v cestování s karavany, v souvislosti s tím se za posledních několik let zlepšily i některé služby. Mnohé historické či přírodní destinace u nás nabízejí kromě parkování i přístup k vodě a elektřině. „Jako Česko jsme velmi dobře připravení, karavanisté tak mohou objevit zejména místa, která jsou méně navštěvovaná nebo možná ještě neobjevená,“ uzavřel Herget.
Turisté v Karlových Varech po rozvolnění opatření Zdroj: ČTK/Kubeš Slavomír
Návrat do předpandemických čísel Herget nechce odhadovat, doufá, že se tak stane do dvou let. Určitou naději vidí v dohodách s okolními zeměmi. První vlny zahraničních turistů by mohly proudit z Německa, Polska, Rakouska či Slovenska, popřípadě z takzvaných bezpečných zemí, jako jsou Izrael či Jižní Korea.
Počet ubytovaných ze zahraničí od ledna do konce března klesl o 96,3 procenta, domácích hostů ubylo o 86,4 procenta. Návštěvnost hotelů se snížila o 91,5 procenta, do penzionů přijelo o 87,3 procenta hostů méně a ostatní zařízení hlásí pokles o 92,5 procenta. Zahraničních návštěvníků přijelo výrazně méně než před rokem ze všech hlavních sledovaných zemí. Ze zhruba 56 tisíc zahraničních hostů tvořili největší část Slováci, ale s meziročním poklesem o víc než 88 procent na 12 tisíc ubytovaných.