Ruská armáda již do svých služeb láká mladistvé studenty, nepodceňuje však výchovu ani těch nejmladších – budoucích potenciálních vojáků. Příslušníci ozbrojených sil míří do škol a dokonce i do školek, kde se snaží děti motivovat k tomu, aby se vydaly na dráhu profesionální bojovníků. Už nyní jsou cvičeny například k tomu, jak správně pochodovat nebo jak zacházet s proslulými samopaly Kalašnikov.
Fotbal, tancování, malování nebo třeba výroba předmětů z korálků. Běžné kroužkové aktivity ve školkách a školách známe asi všichni.
V Rusku však aktuálně nabírá na popularitě jiná aktivita – vojenská výchova. Nejen, že se tamní armáda snaží lákat do svých řad mladistvé studenty, sotva co dosáhnou plnoletosti, nyní se zaměřuje na výchovu těch nejmenších. Ve školách a školkách se tak čím dál více objevují vojáci, kteří zde vypráví o životě v ozbrojených silách. Zároveň nechávají děti vyzkoušet, jaké to je například střílet ze samopalů.
Rusové za březen zabrali území o velikosti Znojma. Zastavit se ale nehodlají, míní experti
Misky vah se na Ukrajině přelévají každých pár měsíců – ruská zimní ofenziva podle expertů selhala a nyní jsou na řadě jednotky Kyjeva. Odborníci oslovení listem The Moscow Times se ale domnívají, že ruská armáda nemá v plánu jakkoli polevit. I přes malé okupační zisky.
V internetovém prostředí se již objevila videa, kterak se děti, a to i ty ze školky, zapojují do manipulace se zbraní. Zároveň oblečené ve vojenském musí pochodovat do rytmu vojenské hudby.
Jedny za záběrů zachytily jakousi přehlídku či maškarní, na které jdou všechny děti převlečené za vojáky, zatímco je doprovází učitelky. Někteří z předškoláků ke svým převlekům táhnou ještě z kartonu vyrobené tanky či letadla. Nechybí písmeno „Z“, které Rusové využívají jako jeden ze symbolů své invaze na Ukrajinu. Na dalších záběrech pak jiné děti musí cvičit v maskáčích a s maketou samopalu Kalašnikov v rukách.
ČTĚTE TAKÉ: Brutální video ukazuje, jak Rusové řezají zajatci hlavu. Ukrajina slibuje krvavou odplatu
Typical Russian indoctrination of children. Nazis were very successful at this and now Russia is following their footsteps. pic.twitter.com/6cqYz9I1TS
— Roman Sheremeta 🇺🇦🇺🇸 (@rshereme) February 25, 2023
Extrémem je způsob, jak k plaveckým závodům přistoupili v ruském Magnitogorsku. Plavci, kteří mají být ve věku 12 až 18 let, totiž skákají do vody oblečení ve vojenském mundúru a musí plavat na čas s atrapou samopalu.
News from #Magnitogorsk #Russia 🫠
— Mariia Kramarenko (@KramarenkoMari3) February 16, 2023
Competitions among children in camouflage and with machine guns were held in the city pool. Adolescents 12-18 years old took part in the swim.
Also Magnitogorsk will spend 8 million rubles on military training for high school students.
1/3 pic.twitter.com/G6Glj7JBxR
Povinná vojenská výchova na školách
Ruskojazyčný investigativní portál The Insider ve svém textu upozornil, že ruští vojáci jsou ve vzdělávacích institucích častými hosty. „Školy jsou svědky rostoucí přítomnosti samopalů Kalašnikov, které si nachází své místo po boku tabulí a učebnic,“ komentoval web.
Russia has started basic military training courses in one of the schools in occupied Crimea 🤦♂️
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) March 15, 2023
This is exactly how generation after generation in Russia is indoctrinated. At an early age, children are instilled with fear of a so-called enemy. pic.twitter.com/NzTdBy1TWm
Zároveň dodal, že od září tohoto roku budou mít ruští školáci nový povinný předmět – základní vojenská výchova. Na ruských školách její obdoba existovala již v dobách Sovětského svazu. „Tehdy byli ruští školáci vyučováni, jak se chránit v případě jaderného nebo chemického útoku, jak poskytnout první pomoc a také zacházet se zbraněmi,“ připomenul ruský portál.
Mezitím do škol a školek putují také různé provojenské spolky zastřešující se patriotismem, které ještě více umocňují tlak armády na studenty, žáky a předškoláky. Namísto sportovních kroužků, malování, keramiky či dalších běžných aktivit po školním vyučování či ve školkách se tak děti pod dohledem vojáků cvičí, jak správně pochodovat a držet vlajku, ale dochází také na zmiňované cvičení s maketami zbraní. A to i u těch nejmenších dětí. Pozadu nezůstává ani hod granátem, respektive kusem makety či jen papírovou vlaštovkou, kterou se děti snaží z místa zasáhnout třeba fotografie s tanky.
A scene from a kindergarten in Tambov this week on Russia's Defender of the Fatherland Day. Kids were divided into teams "infantry," "pilots," "paratroopers," "sailors," & "border guards." At the end, the children throw pretend-grenades at "enemy tanks." https://t.co/f6JwNLXI1C pic.twitter.com/bT3dZ1SoYM
— Kevin Rothrock (@KevinRothrock) February 25, 2023
Děti chtějí vypadat jako vojáci, tvrdí ředitelka školky
Již nějaký čas v Rusku existuje mládežnická vojenská organizace Junarmija. Ta má mít pod sebou desítky tisíc lidí a funguje přímo pod taktovkou ruského ministerstva obrany. Uskupení dokonce tvrdí, že jejími členy je na jeden a čtvrt milionu lidí. Podle investigativců z The Insider jsou do tohoto čísla započítány také ukrajinské děti z Ruskem dobytého území, kterým bylo členství údajně vnuceno.
🎪 In Buryatia, in a kindergarten there was an opening of a memory corner for the occupiers who died in Ukraine
— NEXTA (@nexta_tv) April 3, 2023
Children together with their teachers marched with the Russian flags in their hands to Oleg Gazmanov's song "Go, Russia!", laid flowers at the pictures of the… pic.twitter.com/jCe2Jg8fnL
Děti v Junarmiji pravidelně cvičí, účastní se vojenských přehlídek a zejména se jim vtlouká do hlavy kremelská propaganda, jak už před lety informoval list The New York Times. Ten Junarmiji přirovnal dokonce k mládežnické nacistické organizaci německého diktátora Adolfa Hitlera Hitlerjugend.
Aktivní členové Junarmiji rovněž začali chodit po školách a dokonce školkách, kde došlo mimo jiné i na zmiňované Kalašnikovy. Mladíci a dívky z organizace se na chvíli sami stali lektory a učili například předškolní děti tomu, jak takový samopal sestrojit. Informaci potvrdil i ředitel jedné ze školek. „Atmosféra byla přátelská, krásná a oslavná, celkově v dětech tato zkušenost zanechala pozitivní dopad. Samozřejmě, že všechny děti chtějí vypadat jako vojáci,“ prohlásila ředitelka školky v Ujaru v Krasnojarské oblasti Irina Kosouchovová pro místní web NGS24.
Práce s Kalašnikovem přitom není žádnou výjimkou. Světově známý a hojně rozšířený samopal ruské, dříve sovětské, výroby je jedním z hlavních „taháků“, který mládežničtí i dospělí lektoři na děti obvykle vytasí.