Uvalení dalších sankcí ze strany EU se podle místopředsedy Evropského parlamentu Robertse Zileho v současné době nepřipravuje. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že by se Evropská unie měla zaměřit na implementaci již přijatých balíčků. Na konferenci Krymské platformy v Praze také uvedl, že věří v brzké přijetí plánu obnovy Ukrajiny. Mluvil též o zapojení Ruska do konfliktu mezi Izraelem a Hamásem.
„Z mého pohledu je problém s implementací sankcí z předchozích balíčků. Ta je velmi špatná. Zároveň ale neříkáme NE dalším sankcím. Z mého pohledu by bylo dobré, kdyby došlo k přípravě dalších balíčků,“ uvedl Zile pro CNN Prima NEWS. Zlepšení implementace již přijatých sankcí je však podle něj důležitější.
ČTĚTE TAKÉ: Válka propagandistů v Rusku. Zacharovová je uchlastaná coura, řekl Satanovskij a dostal zákaz
K přijetí dalších protiruských sankcí v Praze vyzval předseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk. „Sankce jsou naše kolektivní odpověď na akt agrese, signál, že budeme podporovat právní stát a mezinárodní normy,“ řekl Stefančuk. Další sankční balíčky podle něj pomohou zajistit regionální bezpečnost. Státy by je podle něj měly přijmout, přestože jde o těžká rozhodnutí pro národní ekonomiky.
A few things I emphasised when addressing the participants of the Second Parliamentary Summit of the International @crimeaplatform.
— Ruslan Stefanchuk (@r_stefanchuk) October 24, 2023
Ukraine needs weapons and ammunition.
We must strengthen sanctions against russia. Sanctions are our collective response to acts of aggression.… pic.twitter.com/rAz9RY0xki
Zile v rozhovoru zmínil také nový plán obnovy Ukrajiny s názvem Ukraine Facility, který nedávno představila Evropská komise. V jeho rámci by mělo společenství mezi lety 2024 a 2027 válkou zasažené zemi vyplatit 50 miliard eur, a to v rámci půjček a grantů. Plán minulý týden schválil Evropský parlament, čeká se ještě na souhlas Evropské rady.
„Ze začátku jsme čelili mnoha problémům, co se týče shody ohledně Ukraine Facility. Vyžadovalo to čas, ale vypadá to, že jsme ji nalezli. Věřím, že Evropská rada se k plánu postaví stejně jako Evropský parlament a schválí ho,“ řekl pro CNN Prima NEWS místopředseda Evropského parlamentu.
Když vedle uren padají bomby. Zelenskému na jaře vyprší mandát, opozice volby nechce
Za normálních okolností by se měly na Ukrajině konat na jaře prezidentské volby, hlasování ale komplikuje válečný stav. Současný prezident Volodymyr Zelenskyj přesto nevyloučil, že by volby mohly proběhnout. Opozice v zemi je ale proti. K tomu do voleb promlouvají i ukrajinští partneři v zahraničí, uvádí list The New York Times.
Zelenskyj: Rusko se musí stáhnout z Krymu
Zile také řekl, že válka na Ukrajině nemusí být jediným konfliktem, ve kterém má Rusko prsty. Podle jeho názoru může být zapojeno i do konfliktu mezi Izraelem a Hamásem. „Kdo těží ze situace v Izraeli a na Blízkém východě? Můžeme ukázat na více geopolitických hráčů a Rusko je jedním z nich. Někdo může tvrdit, že to je náhoda, že tento konflikt hraje Putinovi do karet. Já tomu ale nevěřím,“ řekl.
„Objevuje se víc a víc informací od tajných služeb západních demokratických zemí, že určitou roli v tomto konfliktu hraje Írán. A víme také, že s Íránem spolupracuje i Rusko, a to například používáním dronů šáhid íránské výroby na Ukrajině. To je jasné pojítko mezi oběma zeměmi,“ dodal Zile.
Lotyšský politik se v úterý účastnil druhého summitu Krymské platformy v Praze. Fórum bylo založeno v roce 2021 a klade si za cíl koordinovat veškeré úsilí o osvobození Krymského poloostrova. Mezi priority společenství patří kromě neuznání anexe z roku 2014 také uvalení sankcí na Rusko nebo upozorňování na porušování lidských práv na Krymu. Podle šéfky dolní komory parlamentu Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) je jedním z cílů fóra připravit se na rekonstrukci a obnovu Krymu.
Na dálku se s projevem připojil také prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Rusko podle něj musí být donuceno stáhnout se z Krymu. Ve stejném duchu se vyjádřil také Stefančuk. „Dokud ruští vojáci zůstávají na našem mezinárodně uznaném území, debaty o míru jsou bezpředmětné,“ uvedl v Kongresovém centru. V projevu zároveň poděkoval za dodávky zbraní a munice na Ukrajinu a vyzval přítomné zástupce, aby jejich parlamenty podporovaly své vlády v dalších dodávkách.
Pražský summit podle Pekarové vysílá signál ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že účastnické státy stojí jednotně po boku Ukrajiny. „Není pochyb o tom, že Krym je Ukrajina. Krym je ukrajinský a chceme dosáhnout jeho osvobození stejně jako dalších částí Ukrajiny, kde se nyní bojuje,“ uvedla na tiskové konferenci. Summitu se zúčastnily delegace 40 států nejen z EU, přijeli i zástupci z Kanady, Velké Británie či Ghany.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Praze se uskutečnil summit Krymské platformy