Pirátům ve volbách chyběl tah na bránu, ne všichni byli ztotožněni s tím, co a jakou formou prezentujeme. Některá klíčová témata strany ustoupila do pozadí, řekl místopředseda Mladého Pirátstva Vojtěch Lukavec, který v sobotu kandiduje také na post místopředsedy strany. Dezinformace ze strany politických oponentů sice sehrály svou roli, chybám ale strana šla naproti, dodal v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
V současnosti působíte jako místopředseda Mladého Pirátstva. Proč chcete kandidovat i na post místopředsedy strany?
Důvodů je několik. Z mého pohledu dochází v politice obecně ke stagnaci na viditelných postech v rámci stranických struktur. Ze stagnace pak může pramenit vznik bariér mezi vedením stran a členy, zahlcování jednotlivců, ztráta náhledu na praktické situace a absence kontaktu s voliči. V politice je běžným fenoménem to, že naše generace je vnímána často jen jako pomocná síla pro ty, co o věcech doopravdy rozhodují. Je podle mě čas tyto bludné kruhy nalomit a nabídnout alternativní hlas ve vedení a změnu přístupu.
Stejně tak mě namotivovala velmi pozitivní odezva na naši kampaň pro mladé voliče, kde jsme jako jediná strana adresovali sociální problémy, které mladou generaci trápí, v čele s nedostupným bydlením nebo nedostatečnou péčí o duševní zdraví populace. Tyto otázky je namístě otevírat, jsou v souladu s pirátskými hodnotami a rád bych jejich řešením Piráty spojil s mladými lidmi, kteří mají blízko k naší otevřené politice.
Kterými tématy by se měla Pirátská strana podle vás prioritně zabývat? A kterými budete oslovovat členskou základnu na sjezdu?
Pro Piráty teď bude klíčové uspět v komunálních a senátních volbách a uchopit místní témata, která trápí občany v regionech. Stejně tak bude asi kladen větší důraz na témata související s resorty, kde mají Piráti ministerský post. Osobně vnímám jako velký závazek postavit se čelem k problematice covidu. Rád bych, aby se nám ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví podařilo najít smysluplná řešení pro kontrolu nemoci, která budou brát ohledy nejen na hospodářské výsledky, ale hlavně na zdraví lidí a kvalitu jejich života.
Máte v hlavě nějaký konkrétní příklad, jakým směrem by se řešení covidové situace mělo ubírat?
Konkrétní řešení jsou a můžeme se inspirovat od zemí, které už vlně omikronu čelí. Je ale důležité si uvědomit, že koronavirus a stav kolem něj není pouze medicínskou nebo politickou otázkou. Velkou radost by mi udělalo, kdyby se covidová řešení oprostila od ideologie, nebyla politickými frázemi a řídila se daty. Nejen těmi medicínsko-statistickými, ale i z oblasti společenských věd.
Z hlavy mě jako příklad napadá kampaň pro podporu očkování „Tečka“. Zapamatovatelný vizuál, profesionální marketingový produkt, který ale svým sloganem otevřeně inzeroval něco úplně jiného, než očkování proti covidu je. Navzdory tomu, že je očkování velmi spolehlivou ochranou proti těžkému průběhu nemoci, tak tahle komunikační chyba odradila mnoho lidí od toho, aby si na dávku došli. Někde mezi marketingem a medicínou prostě chyběl mezičlánek a konzultace s odborníky, třeba z oblasti sociologie. Podobné situace bohužel v důsledku prodloužily špičky přetížení nemocnic, odložily spoustu preventivních kontrol a plánovaných operací a znemožnily návrat českého zdravotnictví do předcovidové kondice. Věřím, že bude prostor dělat věci líp.
Nemalá část členské základny mluvila o určitém „odklonu od pirátství“. Měl jste pocit, že témata, která nyní zmiňujete jako klíčová, ustoupila nyní či během předvolební kampaně do pozadí?
Ten pocit jsem měl. Kontaktní kampani i přípravě na volby jako takové jsme spolu s ostatními členy věnovali poctivé množství energie i navzdory tomu, že jsme všichni nebyli zcela ztotožněni s tím, co a jakou formou prezentujeme. Piráti jsou duchem liberální a pokrokovou stranou, a tak mi důraz na některá naše klíčová témata chyběl, ať už to byla moderní sociální politika, ochrana životního prostředí, společenské otázky změny autorského zákona, legalizace konopí a manželství pro všechny. Jsme pro, budeme pro a není podle mě důvod cokoliv stylizovat a upozaďovat. Ale stejně tak nemá cenu pěstovat nějaký pocit ublíženosti z výsledku voleb.
Co jsem vysledoval, někteří zástupci strany takový pocit rozhodně měli a dávali to veřejně znát.
Karty jsou rozdány, a pokud reflektují veřejné mínění, tak je vše z demokratického hlediska naprosto v pořádku. A pokud je nějakým způsobem zkreslil volební systém, tak bude příležitost prosadit se pro naše voliče silněji v dalších volbách. Máme co nabídnout, i když to chvíli možná nebylo vidět.
Já jsem se rozhodl kandidovat na místopředsedu Pirátů proto, že mě v politice zajímá nejen porážka Babiše.
— Vojtěch Lukavec (@gas_koniec) December 30, 2021
Liberálně-progresivní voliči a jejich názory mají ve sněmovně 4 poslance. Je na čase zase vnímat, co chtějí oni, a ne jen co je dobré pro image seriózních kluků v oblecích.
Tak či onak volby dle všeho nedopadly pro Piráty podle představ. Někteří vidí příčinu v silné dezinformační kampani ze strany politických oponentů, jiní zase nepříliš šťastnou formu komunikace od samotných pirátských kandidátů. Kde si myslíte, že nastala chyba?
Nevnímal jsem ve stylu vedení kampaně Pirátů tak silný tah na bránu. Prezentovali jsme se jako fajn parta, která dělá tak trochu brigádníky a předskokany těm velkým klukům, kteří jsou ti „doopravdy rozumní“. Po letech viditelné veřejné práce je takové sebepotlačení výrazné strany zbytečné. Jsem rád, že výsledek voleb umožnil vládu bez účasti populistických projektů ANO a SPD, ale jsme teprve na úplném začátku cesty. Dezinformace jistě měly na říjnové volby nezanedbatelný vliv, ale občas vídám sklony k tomu ho přeceňovat. To, jak volby dopadly, je souhrou mnoha faktorů, z nichž jsme některé měli mít pevně v rukou a nenechat je obrátit se proti nám.
Ozývaly se také hlasy, že za neúspěch ve volbách může hnutí STAN, nejčastěji v souvislosti s výzvou ke kroužkování jejich kandidátů do Sněmovny. Myslíte, že tento faktor hrál tak zásadní roli?
Pro společnou kandidátku jsem v době hlasování nebyl a hlasoval jsem proti. Rozhodně to ale nebylo z nějakých vizionářských důvodů a očekávání překroužkování. Osobně jsem po porovnání pro a proti z našich analýz vyvodil, že by bylo víc namístě pokračovat v suverénní politice svébytné strany. Stejně tak jsem z vlastní zkušenosti vnímal problematičnost některých osob z hnutí STAN z komunální politiky.
Není to zdaleka poprvé, co slyším podobný postoj. Nakonec ovšem Piráti šli do voleb po boku Starostů a nezávislých. Proč se podle vás nakonec vedení strany přiklonilo k variantě vytvořit společnou kandidátku?
V době rozhodování probíhala vlna covidu, kterou jsem jako zaměstnanec ARO v nemocnici sledoval se všemi důsledky opravdu zblízka. Vláda Andreje Babiše se chovala naprosto chaoticky a bez respektu k lidem, do toho průzkumy veřejného mínění silně nadhodnocovaly preference její opozice v čele s Piráty. Myslím, že chaotická situace a ambice na třicetiprocentní zisk koalice na obou stranách zasáhly do racionality rozhodování o společných kandidátkách. Názorové třecí plochy v koalici pak do výsledku voleb asi mírně promluvily, ale opět nechci ukazovat prstem a přičítat jim nějakou přemrštěnou váhu. Větším chybám jsme šli naproti sami.
Nyní jsou Piráti součástí názorově poměrně pestrého kabinetu. Jak hodnotíte účast strany na vládě? Jste spokojený s nastíněnými prioritami napříč resorty?
Tady mi nezbývá než držet palce a přát všem zúčastněným hodně štěstí, protože účast ve vládě v této situaci je velikou výzvou a zároveň závazkem vůči občanům. Osobně doufám, že politické kroky vlády budou férové a nápomocné vůči všem sociálním a příjmovým skupinám obyvatel. Existuje otřepaná medicínská poučka „neléčíme laboratorní výsledky pacienta, ale pacienta samotného“, a takový přístup je podle mě pro Českou republiku nutný napříč vládními resorty i v téhle nelehké situaci. V politice je nutný humanistický a multidisciplinární přístup, a pokud by ho kdekoliv nahradilo jen sledování grafů a úprava jejich směřování nahoru nebo dolů, tak bych se s tím ztotožnit nedokázal.
Nemluvě o tom, že takové styly vládnutí v důsledcích posilují v následujících volbách populistické a extremistické strany. Nastíněné programové priority jsou z mého pohledu stále relativně mnohoznačné, jsem ale rád, že se na spolupráci a rozhodování budou podílet i velmi kvalitní pirátské odborné týmy. Teď je na vládě, jak se ke konkrétním situacím a rozhodnutím postaví.
Zajímal by mě také vztah mezi Mladým Pirátstvem a hlavními pirátskými představiteli. Jak jsou fóra otevřena očím veřejnosti, šlo vidět, že to občas mezi oběma skupinami zajiskřilo. Dochází tam k nějakým výraznějším generačním konfliktům, třeba na rovině témat a priorit?
Vztahy máme dobré a jsem za to rád. Bezproblémové atmosféře přispěla i pozitivní stranická odezva na zpracování našich klíčových témat v kampani pro mladé lidi, na kterém se podílelo mnoho našich členů.
Jednání Mladého Pirátstva jsou otevřena pro veřejnost i naše spolustraníky, které zajímají naše aktivity. Daří se nám oslovovat aktivní mladé lidi, kteří se ještě do stranické politiky nemohou zapojit z věkových důvodů nebo prostě chtějí poznat partu názorově blízkých kamarádů. Priority jsou logicky trochu generačně odlišné, ale stále jsme všichni Piráti. Rád bych tenhle dialog propojil v rámci celé strany jako takové a nabídl voličům naší a mladší generace stranickou platformu, která k nim má blíž než ostatní.
V sobotu se koná stranický sjezd. Myslíte, že Ivan Bartoš obhájí předsednický post?
Myslím, že obhájí. Jsem ale rád, že má vyzývatele a vážím si kolegů, kteří věnují energii hledání správných cest pro Pirátskou stranu. Debata o stylech a způsobu vedení nás může popostrčit dobrým směrem.
A máte už jasno, komu dáte svůj hlas?
Mám. A přeji všem členům šťastnou a informovanou ruku při volbě.