reklama

Piráti jsou na začátku konce. Manýry měli celou dobu, hodnotí komentátor

Piráti si v sobotu volí svého předsedu. Podle analytičky webu Echo24 Lenky Zlámalové obhájí post současný šéf Ivan Bartoš. S komentátorem MF Dnes Petrem Kolářem se shodli, že strana ale postupně uvadá a návrat k vysokým preferencím je takřka nemožný. Oba se ve vysílání CNN Prima NEWS také vyjádřili ke kauze kolem Bartošovy sokyně Jany Michailidu a jejího výroku, že je přesvědčením demokratická komunistka.

reklama

Současný předseda Ivan Bartoš, senátor Lukáš Wagenknecht, někdejší místopředsedkyně strany Jana Michailidu a ostravský radní David Witosz. To jsou jména kandidátů do čela Pirátské strany, která v loňských sněmovních volbách propadla a získala jen čtyři mandáty. Přesto je nakonec ve vládě a obsadila tři ministerské posty.

„Bartoš pozici ve vedení strany obhájí. Piráti vědí, že jim nic jiného nezbývá. Strana po síle, kterou měla po volbách 2017, končí. Možnost návratu na původní pozice se silnou podporou, je pryč. Piráti navíc zkazili v posledních měsících vše, na co sáhli. Bartoš byl také jiný člověk, než se ho Babišovi podařilo rozhodit,“ prohlásila ve vysílání CNN Prima NEWS Zlámalová.

Narážela na období kolem léta 2021, kdy Piráti měli v koalici s hnutím STAN v předvolebních průzkumech více než vládnoucí hnutí ANO. Jenže strana bývalého premiéra Andreje Babiše začala s ostrými útoky vůči Pirátům, kterým se strana nedokázala bránit. To podle mnohých expertů zapříčinilo, že voliči nakonec kroužkovali zejména kandidáty Starostů, kteří mají z celkových 37 koaličně získaných mandátů 33, zatímco „Bartošovci“ jen zmíněné 4.

Důležité budou komunální volby, Hřib ale ztratil podporu

Část Pirátů samozřejmě viní z propadu u voleb vedení strany a chce změnu. „Mezi Bartošovi nejhlasitější kritiky vždy patří lidé, kteří jsou na něco napojeni a už funkce mají. Senátor Wagenknecht je v dozorčí radě Pražské plynárenské, kritizují ho také europoslanci. Většina strany funkce teprve potřebuje a ty přináší vláda. Vzpomeňte si, jak byla vyhrocená diskuze před referendem o tom, jestli být ve vládě, ale nakonec to skončilo jednoznačně,“ uvedl komentátor Kolář a naznačil, že současný ministr pro místní rozvoj Bartoš má ve straně stále velkou podporu.

K vyhlídkám strany je stejně skeptický jako Zlámalová. „Je to začátek konce. Důležité budou komunální volby na podzim, v těch minulých byla Praha základnou Pirátů. Pan primátor Zdeněk Hřib ale postupně ztrácí všechny spojence, ani hnutí STAN nechce mít s Piráty nic posledního. Pokud tyto volby nedopadnou dobře ani jinde, může se konec strany urychlit,“ varoval Kolář.

Rozruch před volbou předsedy ale vzbudila zejména jediná kandidátka Michailidu. Uvedla, že je přesvědčením komunistka a netají se tím. I Piráti jsou podle ní na takovém základě postaveni, psala na stranickém fóru loni v září. Piráti se kvůli tomu pohádali i mezi sebou, nejvíce byl vidět ostrý spor mezi bývalým poslancem Mikulášem Ferjenčíkem a europoslankyní Markétou Gregorovou, která vůči svému spolustraníkovi nešetřila vulgarismy.

„Všechny podivné tendence byly uvnitř strany celou dobu, ale Bartošovi se je dařilo držet pod pokličkou. Je to extrém, který by neměl šanci získat nějakou podporu. Viděli jsme, jak ve volbách dopadly jiné extrémní levicové strany. Sama paní Michailidu možná bude mít problém vysvětlit, co to je demokratický komunismus. Sama to nevím,“ okomentovala aktuální politické dění Zlámalová.

Piráti jsou specifičtí. Vrací se k tomu, jak byli založeni

Kolář výrok nepovažuje za nic ojedinělého, „Tak se jedna kandidátka prohlásila za demokratickou komunistku. Jiní Piráti řeknou ledacos, stejně jako lidé v jiných stranách. Tady je krásně vidět, jak mají veřejné fórum a hádají se přes média. Piráti jsou specifická strana a vrací se k tomu, jak byli založeni. Manýry mají celou dobu, hádají se na fórech a občas se něco prostě objeví,“ uvedl komentátor s tím, že když byli Piráti v opozici, nebyly jejich výroky tak vidět.

Podle Zlámalové pak dostáváme velmi tvrdou lekci, proč politika potřebuje kromě jeviště také zákulisí. „Posedlost totální transparentností je zvrácená. Bude to fungovat jako odstrašující případ pro další strany. Ne náhodou drží premiér Petr Fiala striktní komunikační politiku nové vlády. Nechce, aby se něco z výroků Pirátů dostalo do esence jeho kabinetu, i když v něm Piráti sedí,“ zdůraznila.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční
Domácí

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

 • Aktualizováno
 • Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

  Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

  Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

  V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

  Aktualizováno

  Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

  Aktualizováno

  Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

  Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

  Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

  reklama