Místopředsedu Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra, který je jedním z obviněných v kauze ovlivňování fotbalových zápasů, poslal soud do vazby. Informovala o tom Česká televize, podle které jde do vazby i sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz. Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová zatím informaci nepotvrdila s tím, že vazební zasedání ještě neskončilo.
Soud má v neděli rozhodnout o uvalení vazby na čtyři z 20 lidí, které v pátek policie obvinila z ovlivňování výsledků fotbalových zápasů. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v sobotu řekla, že vazbu navrhuje kvůli důvodné obavě, že by zmíněná čtveřice mohla mařit další průběh vyšetřování působením na svědky a pokračovat v trestné činnosti.
Podle portálů Seznam Zprávy a iSport.cz hrozí vazba také rozhodčímu Tomáši Grimmovi a Michalu Káníkovi, který figuroval už v dřívější kauze ovlivňování výsledků.
Vrchní státní zastupitelství v Praze, které kauzu dozoruje, se nevyjádřilo k totožnosti žádného z obviněných. Mezi stíhanými jsou podle iSport.cz i rozhodčí Jiří Houdek, Miloš Vitner, Marek Janoch, Robert Hájek, Michal Myška, Zdeněk Koval, Jiří Kříž, Pavel Vlasjuk, Jan Cihlář a Jiří Musil. Řada z nich hlavně jako asistenti působí i zápasech nejvyšší soutěže.
Je otázkou, co uvalení vazby na Berbra bude pro český fotbal znamenat. Mluvčí FAČR Michal Jurman v pátek uvedl, že předseda asociace Martin Malík se k situaci vyjádří v pondělí. Média Berbra dlouhodobě označují za kontroverzní osobu, která má coby bývalý rozhodčí velký vliv na sudí.
Za přijetí úplatku na čtyři roky za mříže
Případ řeší ústecká expozitura Národní centrály proti organizovanému zločinu. Policisté v pátek zasahovali na několika místech republiky včetně sídla FAČR na pražském Strahově.
Dvacítka obviněných je podezřelá z toho, že se účastnili ovlivňování výsledků zápasů v nižších soutěžích prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že tuto trestnou činnost řídila organizovaná zločinecká skupina.
S třinácti lidmi zahájili trestní stíhání pro podezření z přijetí úplatku, s třemi pro možné přijetí úplatku ve prospěch organizované skupiny, s třemi pro možnou zpronevěru a podplácení ve prospěch skupiny a s jedním pro zpronevěru, podplácení a přijetí úplatku ve prospěch skupiny.
Za přijetí úplatku hrozí obviněným až čtyři roky vězení, za podplácení až dva roky, za zpronevěru rok až pět let za mřížemi. U trestného činu spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny se pak horní hranice sazby zvyšuje o třetinu a trest se ukládá v horní polovině takovéto sazby.