Kombinováním vakcín získáte více protilátek, a tím pádem i lepší ochranu proti nákaze koronaviru. Vyplývá to ze studie Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí. Mixování podporuje i současná náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková a budoucí ministr Vlastimil Válek. Největší smysl má podle nich v případě, že jste byli první dávkou naočkovaní vakcínami Johnson & Johnson nebo AstraZeneca.
„Kombinace vakcín na bázi virového vektoru (AstraZeneca, Johnson & Johnson, pozn. red) a mRNA vakcín (Pfizer, Moderna) vytváří vysokou hladinu protilátek proti viru COVID-19 (SARS-CoV-2) a efektivnější odpověď T-lymfocytů než použití stejné vakcíny, ať už v primárním, nebo posilovacím schématu,“ píše se ve studii Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí zveřejněné toto úterý.
Odborníci se tímto výzkumem zabývali kvůli otázce, zda je možné původní látku nahradit jinou, například ve chvíli výpadku dodávek některé z vakcín.
Válek: Johnson nebo Astru znovu už ne
Na doporučení vakcíny mixovat se shodnou i čeští odborníci, zároveň ale zdůrazňují, že nejdůležitější je si třetí dávku vůbec dát bez ohledu na to, o jaký typ vakcíny se přesně jedná.
„Předně je nutné zdůraznit, že důležitá je třetí dávka jako taková. Tudíž v případě, že určitá vakcína, ať už stejná, nebo jiná, není na daném místě k dispozici, nemělo by jít o důvod k neočkování se třetí dávkou. Lidé se musí nechat přeočkovat co nejdříve,“ uvedl pro CNN Prima NEWS budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09.
Dále vysvětlil, jak by v očkování třetí dávkou postupoval on. „Ukazuje se, že kombinace vakcín například Pfizer/Moderna může mít vyšší účinnost než Pfizer/Pfizer, ale ta čísla jsou opravdu zanedbatelná. Co bych doporučil, je přeočkování po vektorových vakcínách, tedy AstraZenece a Johnson & Johnson, vakcínami typu mRNA, tedy Pfizerem nebo Modernou, které by měly zajistit vyšší účinnost,“ dodal Válek.
Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové je důležité dostat především mRNA vakcínu. „Je žádoucí, aby ten, kdo je očkovaný mRNA vakcínou, byl opět očkován mRNA vakcínou stejnou nebo případně kombinací, ale preferuje se stejná. Mixovat se zdá být výhodou až tehdy, pokud byl někdo předtím očkován vektorovou vakcínou,“ řekla v rozhovoru pro Frekvenci 1.
Prymula: Rozdíl v účinnosti vakcín je minimální
I Roman Prymula upozorňuje, že rozdíl v účinnosti vakcín je minimální, a pokud si dáte jako posilující dávku stejnou jako v první fázi, chybu neuděláte. „Rozdíl je velmi nepatrný a ne všechny studie to zcela potvrzují, takže pro mne je to skutečně padesát na padesát,“ uvedl Prymula pro Blesk.cz na dotaz, zda imunitu může zásadně zvýšit kombinování vakcín.
V tom se s Prymulou shoduje i vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martin Balík. Dostupná data podle něj aktuálně nejsou ještě dostatečná na to, aby se dalo s jistotou říct, že mixování vakcín je zásadně výhodnější.
Balík: Je úplně jedno, čím jste očkováni
„Pokud se bavíme o mRNA vakcínách, je zřejmě úplně jedno, jestli si dát po Pfizeru Modernu, nebo obráceně. I když je třeba říct, že v Moderně je substrátu pro tvorbu spike proteinu víc než ve Pfizeru. Debatuje se o kombinaci vektorových vakcín a mRNA vakcín, ale zatím nemáme data, která by říkala, jak to máme dělat. Myslím, že kvalitní certifikované vakcíny si může člověk nechat aplikovat podle toho, co je zrovna k dispozici,“ uvedl Balík pro CNN Prima NEWS.
V Evropské unii jsou pro očkování schváleny vakcíny Pfizer, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Česko bude na posilující dávku většinově využívat Pfizer nebo Modernu.
Nově se čeká na schválení vakcíny Novavax. Jde o tzv. proteinovou vakcínu, proti covidu u nás dosud žádná podobná aplikována nebyla. Podle některých odborníků by měla být nejúčinnější a schopná reagovat i na nové druhy koronaviru.