Rozhovor s Romanem Prymulou (zdroj: CNN Prima NEWS)
Mladí Češi se chtějí nechat očkovat mnohem méně než starší lidé, zdůraznil v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Bojí se, že v Česku, ale i v dalších státech mohou zbýt miliony nepoužitých dávek vakcíny proti covidu.
„Dostáváme se do situace, kdy bude během dvou až tří týdnů postupně klesat velký zájem o očkování s tím, jak se bude vakcinace dostávat do mladších ročníků. Ty nejsou tolik ochotny se nechat očkovat. A opravdu se může stát, že nám tady miliony dávek zbydou,“ obával se v Novém dni Roman Prymula.
Česko totiž čeká podle posledních informací příval vakcín. Jen Pfizer by jich měl v červnu dodat pět milionů. Podle epidemiologa mohou být nevyužité očkovací dávky zásadním problémem. „A bude na něj narážet řada zemí, nejen Česká republika,“ upozornil Prymula s tím, že se může stát, že se na kýženou kapacitu očkovacích center 100 tisíc dávek denně Česko nedostane prostě proto, že už nebude tolik zájemců, kteří by chtěli být očkováni.
Pokud by se vakcína měla vyhodit, měl by podle epidemiologa platit morální postup, tedy ať ji dostane věková kategorie, která zatím není otevřená. „Mělo by to být zdokladováno, ale rozhodně bych vakcínu použil. Její vylití mi připadá naprosto nemorální,“ podotkl.
Epidemie se díky očkování prakticky zastavuje
Prymula zároveň zdůraznil, že by se většina populace naočkovat měla nechat. „Protože to výrazně umožní cestování, účast na různých akcích a lidé nebudou muset být frekvenčně testováni. Vidíme ze zemí, kde se podařilo proočkovat 60 až 70 procent populace, že se epidemie prakticky zastavuje,“ řekl optimisticky bývalý ministr zdravotnictví.
V pořadu Nový den Prymula upozornil, že vakcína od firmy Pfizer má velmi vysoká procenta účinnosti. „Když se podíváme na čerstvě publikovaná data z Izraele v časopisu Lancet, kde je největší proočkovanost, tak vidíme, že vakcína Pfizer je skutečně hodně účinná. A to asi v 96 procentech po dvou dávkách za čtrnáct dní od podání,“ uvedl epidemiolog a dodal, že na 98 procent vakcína zabraňuje hospitalizacím a úmrtím.
„Takže si myslím, že s touto vakcínou jsme schopni kontrolovat i mutace, které se zatím vyskytly a známe je,“ podotkl Prymula.
Na vakcínu s nižšími procenty účinnosti podle něj ale doplatily například Seychely. Tam znovu propuká nákaza i přesto, že patří k nejproočkovanějším zemím světa. Obě dávky vakcíny tam dostalo 85 procent obyvatel, většinou šlo o čínskou vakcínu od firmy Sinopharm.
„Myslím, že v zemi došlo k explozi různých mutací. Možná, že to je mutace indická nebo jihoafrická. Vakcína Sinopharm má navíc nižší účinnost ve srovnání například s Pfizer/BioNTech, pohybuje se kolem 60 procent. A to je podle mě důvod, proč se v zemi epidemie stále objevuje,“ vysvětlil odborník.
Situace v Indii je tragická
Situace se také nelepší například v Indii, kde byl ve čtvrtek rekordní nárůst nově nakažených, a to přes 414 tisíc. Podle Prymuly jsou tam ale z relativního pohledu čísla stále lepší, než byla v kritické situaci v České republice. „Na druhou stranu obrovský počet nakažených obyvatel v Indii znamená, že dochází k masivnímu množení. Dá se říct, že je to určitá koronavirová laboratoř, protože riziko, že tam vznikne nějaká velmi nepříznivá mutace, je obrovské,“ varoval epidemiolog ve vysílání CNN Prima NEWS.
Podle něj by se měl celý svět snažit, aby bylo takto velké ohnisko co možná nejrychleji eliminováno. „Je čas změnit světovou strategii, protože pomoc je poměrně malá, když to vezmeme z globálního hlediska, a situace v Indii je poměrně tragická,“ apeloval bývalý ministr zdravotnictví.
Svět by podle něj měl stát o to, aby se země co nejdříve provakcinovala. „Tady je problém možná i lokální, protože Indie obecně je největším výrobcem vakcín na světě. Bohužel vakcína, kterou vyrábí, je velmi drahá. 15 dolarů je na Indii skutečně obrovská částka, protože průměrný plat tam je kolem 80 dolarů. Takže ten proces nefunguje tak, jak by fungovat měl,“ vysvětlil epidemiolog v Novém dni.
Podle něj problém Indie spočívá i v tom, že v zemi není tak vysoká dostupnost zdravotní péče a řadu lůžek v nemocnicích si rezervují vyšší kasty. „A to je věc, která se týká klinického průběhu i vysokých počtů zemřelých, kterých v současné době mají téměř čtyři tisíce denně,“ prohlásil Prymula.
Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula Zdroj: CNN Prima NEWS