Mluvčí radikálního islamistického hnutí Tálibán Zabíhulláh Mudžáhid vyzval afghánské ženy, aby raději zůstaly doma, protože tálibové nebyli vycvičeni, aby je respektovali. Ty, které nemohou docházet do zaměstnání, dostanou prý i tak svou výplatu, napsal list The New York Times (NYT) s odvoláním na Mudžáhida.
„Je to dočasné opatření,“ uvedl mluvčí hnutí, které v polovině tohoto měsíce po 20 letech od invaze USA a jejich spojenců znovu ovládlo Afghánistán. „Naše bezpečnostní síly nejsou vyškoleny v tom, jak zacházet se ženami – jak s některými z nich mluvit. Dokud nebudeme mít plné zabezpečení, žádáme ženy, aby zůstaly doma,“ dodal.
Sloužíte nevěřícím křižákům, stálo v rozsudku. Tálibánci popravují i příbuzné tlumočníků
Tálibán v Afghánistánu pokračuje v sérii poprav svých odpůrců. Poté, co se ujali vlády nad poničenou zemí sice radikálové slibovali, že se budou chovat umírněněji než v předešlých letech, jejich činy však zatím dokládají opak. Po převzetí moci zavraždili tálibánští bojovníci podle zahraničních pozorovatelů desítky lidí. Mezi mrtvými je mimo jiné i bratr jednoho z tlumočníků či novinář agentury Reuters.
Podle Mudžáhida existují obavy, že by noví a nezkušení bojovníci mohli ženy obtěžovat, týrat je nebo jim ubližovat. Ženy prý mají zůstat doma, dokud Tálibán nevytvoří „nový systém“ na jejich ochranu.
Tvrzení, že půjde jen o dočasné opatření, není pro afghánské ženy novinkou. „Tálibán se podobně vyjadřoval i v době, kdy v Afghánistánu před řadou let vládl,“ prohlásila Heather Barrová z organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW).
„Jejich vysvětlení bylo, že bezpečnostní situace není dobrá, a až se zlepší, ženy získají větší svobodu. Ale samozřejmě že na to nikdy nedošlo – a můžu ujistit, že afghánské ženy, které to dnes slyší, si myslí, že se to nestane ani teď,“ řekla Barrová.
Objevují se zprávy, že Tálibán práva žen porušuje
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová ve středu uvedla, že má věrohodné zprávy o porušování lidských práv a omezování práv žen.
Tálibán se od převzetí moci snaží přesvědčit Afghánce i zahraničí, že jeho režim bude méně brutální než v letech 1996 až 2001, kdy prosazoval přísný výklad práva šaría. Ženy a dívky v té době nesměly navštěvovat školy a nemohly pracovat. Na veřejnosti musely chodit zahalené a s mužským doprovodem. Ženy, které pravidla porušily, často čelily veřejnému ponižování a bití.
Vzdát se Tálibánu nemám ve slovníku. Kdo je velitel afghánského odporu Masúd?
Zatímco Tálibán přebírá vládu nad Afghánistánem, formuje se proti němu v údolí Pandžšír hnutí odporu. Vede ho Ahmad Masúd, který zdědil talent vojevůdcovství po svém otci, jenž na konci minulého století rovněž sváděl boje s radikálními islamisty a také sovětskými tanky.
Navzdory slibům Tálibánu se objevují zprávy o tom, že hnutí porušuje práva žen. Bacheletová uvedla, že v mnoha afghánských regionech je omezována volnost pohybu žen a některé dívky už nesmí chodit do školy.
V úterý večer dorazilo do Mexika pět členek afghánského robotického týmu, které prchly před nejistou budoucností v rodné zemi, uvedla ve středu agentura Reuters. Skupina, jejíž nejmladší člence je 14 let, má několik mezinárodních ocenění za svou vědeckou práci. Několik členek týmu přistálo již dříve v Kataru.
Evakuace robotického týmu byla možná díky úsilí několika dobrovolníků, z nichž si někteří přáli zůstat v anonymitě kvůli nebezpečí, které jim hrozí ze strany Tálibánu, uvedl mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard.