reklama

Sloužíte nevěřícím křižákům, stálo v rozsudku. Tálibánci popravují i příbuzné tlumočníků

Tálibán v Afghánistánu pokračuje v sérii poprav svých odpůrců. Poté, co se ujali vlády nad poničenou zemí sice radikálové slibovali, že se budou chovat umírněněji než v předešlých letech, jejich činy však zatím dokládají opak. Po převzetí moci zavraždili tálibánští bojovníci podle zahraničních pozorovatelů desítky lidí. Mezi mrtvými je mimo jiné i bratr jednoho z tlumočníků či novinář agentury Reuters.

reklama

Od chvíle, kdy radikálové z hnutí Tálibán převzali v Afghánistánu moc, se objevují zprávy i záběry, které vyvracejí jejich tvrzení, že nebude docházet k vraždění jejich odpůrců.

Zahraniční pozorovatelé poukazují na to, že řádění Tálibánu má již desítky obětí, většinou z řad lidí, kteří jsou pro nový režim nepohodlní.

Ohroženými jsou například vojáci bývalého režimu uprchlého prezidenta Ašrafa Gháního nebo tlumočníci, kteří pomáhali zahraničním jednotkám během jejich afghánské mise.

V nebezpečí jsou ale i příbuzní těch, které radikálové označili za své nepřátele. Americká CNN získala dokumenty, které potvrzují rozsudek smrti nad Afgháncem, jehož bratr tlumočil americkým vojákům, a když se Tálibán zmocnil vlády nad zemí svého příbuzného na čas ukryl.

Odsouzen k smrti v nepřítomnosti

„Jste obviněn z pomoci Američanům. Jste také obviněn z poskytnutí bezpečí vašemu bratrovi, který byl tlumočníkem,“ stojí v jednom z ručně psaných dokumentů, který získala CNN. K „soudnímu slyšení“ se zmíněný Afghánec podle všeho nedostavil a byl oudsouzen k smrti v nepřítomnosti. V dokumentu ještě stojí komentář, že „sloužil nevěřícím křižákům“.

V další části dokumentu stojí, že rozsudek „soudu“ již nelze změnit. „Rozhodnutí tohoto soudu jsou definitivní a nebudete mít právo protestovat. Tuto cestu jste si zvolil sám a vaše smrt je jasná, z Boží vůle,“ stojí v záveřečném dokumentu, který již není ručně psaný, nýbrž vytištěn.

Přežil výbuch, tři dny nato byl zabit

Smrt nehrozí pouze lidem, jejichž „zločinem“ je spřízněnost s tlumočníky. Mezi obětmi Tálibánu je také novinář. Jedná se o 38letého fotoreportéra agentury Reuters Danishe Siddiquiho.

Původem indický novinář se před novým tálibánským tažením držel skupiny afghánských vládních vojáků a dokumentoval jejich cestu a službu u jednoho z největších měst země Kandaháru. To tálibánci obsadili, než dobyli hlavní město Kábul.

Siddiqui se přidal k těmto vojákům v polovině července a doprovázel je na záchranné misi, kdy měli vojáci za úkol osvobodit policistu, který byl v obklíčení bojovníků Tálibánu. Ten samý den novinář přežil zásah raketou RPG do vozidla, v němž jej vojáci vezli. Výbuch přežil a dokonce stihl celou akci nafotit.

O pár dní později již takové štěstí neměl. Dne 16. července byl Tálibánci zastřelen, když doprovázel vládní vojáky při neúspěšné snaze znovudobýt hraniční městečko Spin Boldak.

Odpor proti Tálibánu vede syn legendy

Středoasijskou zemi právě v těchto dnech opouštějí vojáci Spojených států. První příslušníci amerických ozbrojených sil již z Afghánistánu odletěli. Prezident Joe Biden hlásí, že má v plánu dodržet dohodnutý termín odchod ze země, tedy 31. srpen. Pozorovatelé se obávají, že v okamžiku, kdy zahraniční síly opustí Afghánistán, propukne tálibánská vláda teroru naplno.

Přestože prezident Ašraf Ghání uprchl ze země a většina vládních vojáků složila zbraně, v Afghánistánu i nadále pokračuje jistý odpor proti tálibánskému režimu. Boje se účastní muži srocení kolem teprve 32letého Ahmada Masúda, syna legendárního afghánského vojevůdce Ahmada Šáha Masúda, kterému se přezdívalo „Lev z Pandžšíru“.

Tálibánci ovšem oznámili, že se zmocnili již trojice okresů na severu Afghánistánu, kde Masúdovy jednotky působí. Kromě toho tvrdí, že milicionáře obklíčili v již zmíněném údolí Pandžšír. Sám Masúd tvrdí, že se s dalšími vzbouřenci proti Tálibánu nevzdají bez boje, ale doufá, přesto prý doufá, že se konflikt podaří vyřešit mírovou cestou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rodiče Maxíka museli sehnat 50 milionů na léčbu. V Ostravě začali testovat děti na SMA

Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice začala jako první v Česku nabízet maminkám v porodnici zdarma vyšetření na výskyt spinální svalové atrofie, zkráceně SMA. Pokud se nemoc prokáže, je třeba dítěti podat okamžitě léčbu. SMA trpí například Maxík z Ostravy, u něj se ale na nemoc přišlo poměrně pozdě a jeho rodiče pak na léčbu sháněli 50 milionů korun.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Herečka Kuklová o zákeřné rakovině: Po vztahu s Pomejem jsem tušila, že nemoc přijde

Míša Kuklová má za sebou těžké období, zhruba před rokem jí lékaři diagnostikovali rakovinu prsu. Dnes už má ale svoje vnady, které chorobě obětovala, zpět. Od samého začátku byla odhodlaná rakovinu porazit. Přiznává však, že tuto nemoc očekávala. Podle ní za to mohou stresy, které vznikly na základě prvního manželství s Jiřím Pomejem a které se hromadily ještě několik dalších let. Řekla to v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

reklama