Evropská fotbalová unie zakázala, aby se plášť mnichovské Allianz Areny během středečního utkání Eura 2021 Německo–Maďarsko obarvil do duhové barvy. Podle zástupců UEFA jde o politické gesto, a ta jsou ve fotbale nepřípustná.
Tak to však nevidí mnichovští radní a tamní starosta v pondělí poslal dopis prezidentovi UEFA Aleksanderu Čeferinovi, ve kterém odmítl, že by šlo o politiku jako takovou, ale pouze o vyjádření podpory pro svobodu a rozmanitost evropské společnosti. „Jde o možnost vyslat signál proti homofobii a transfobii. Důvodem žádosti jsou omezení, která v Maďarsku existují na úkor práv gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů (LGBTIQ),“ napsal starosta bavorské metropole Dieter Reiter.
Chorvati vzali tryskáč a chtěli do Glasgow, skončili v Praze. Kvůli pivnici
Nečekaný vývoj měla cesta chorvatských fanoušků na zápas fotbalového Eura. Skupinka čtyř nadšenců si pronajala soukromé letadlo a plánovala letět do Glasgow na zápas svých krajanů s českým výběrem. Nakonec ale překvapivě fandili v Praze, protože je ve Skotsku nenechali přistát. Pro Česko se rozhodli kvůli jedné ze známých pivnic.
Mnichovská městská rada ho navíc pověřila, aby se na základě podnětu z různých stran obrátil na Německý fotbalový svaz a UEFA s návrhem, aby u příležitosti zápasu skupiny F probíhajícího mistrovství Evropy mezi Německem a Maďarskem navrhl znamení ve smyslu kosmopolitní společnosti a tolerance.
Právě proto chtěli Mnichovští nechat svítit arénu duhovými barvami, na znamení solidarity s maďarskou LGBTIQ komunitou.
„UEFA je podle svých stanov politicky a nábožensky neutrální organizací. Vzhledem k politickému kontextu této konkrétní žádosti, že se jedná o zprávu směřující k rozhodnutí maďarského národního parlamentu, musí UEFA tuto žádost odmítnout,“ vysvětlila asociace.
Maďarská vláda minulý týden prosadila v parlamentu zákon proti „reklamě“ homosexuality, což vyvolalo ostrou kritiku. Cílem zákona je zakázat informace o homosexualitě a transsexualitě, které by mohly být přístupné dětem a mladým lidem. Podle mnichovských zastupitelů Maďarsko „následuje příklad ruské homofobní a transfobní legislativy“.
Pochvala od premiéra, kritika od Maďarů
„Přijatý zákon porušuje Listinu základních práv EU, Úmluvu OSN o právech dítěte a judikaturu Evropského soudu pro lidská práva. Žádám vás proto, abyste společně s Německým fotbalovým svazem umožnil, aby byla aréna ve středu a během zápasu osvětlena duhovými barvami, a vyslal tak signál o našem společném chápání hodnot, který je viditelný na dálku,“ napsal též Reiter Čeferinovi.
Program ME 22. června
Skupina D
21:00 hodin, ČESKO–Anglie
21:00 hodin, Chorvatsko–Skotsko
Za to sklidil chválu od předsedy bavorské vlády Markuse Södera, který prohlásil: „Bylo by velmi dobrým signálem, kdyby duhové barvy zářily nad Mnichovem. Jde o signál, který by znamenal svobodu naší společnosti.“
Maďarsko však na tento krok reagovalo rozzlobeně. „Směšování sportu a politiky je velmi škodlivé a nebezpečné,“ uvedl maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto a doplnil: „Historická zkušenost ukazuje, že je to špatně, a zejména Němci to dobře vědí.“
Zatímco UEFA zakázala obarvit mnichovskou Allianz Arenu na duhovo, německému reprezentačnímu brankáři Manuelu Neuerovi povolila i nadále nosit duhovou kapitánskou pásku. Tu měl na své paži jak během přípravných utkáních proti Dánsku a Lotyšsku, tak v Mnichově při duelech Eura proti Francii a Portugalsku.
Když Mnichov ve středu nesmí, musejí ostatní stadiony v zemi přiznat barvu. Takže do toho, kolegové!
Na negativní zprávu od UEFA zareagovali zástupci německých bundesligových klubů po svém a vyjadřují solidaritu mnichovské aréně. Nejrychleji reagovali v Kolíně nad Rýnem a ve Frankfurtu nad Mohanem. Oba tamní stadiony prvoligových klubů 1. FC Kolín nad Rýnem a Eintracht se při středečním duelu Německa s Maďarskem přebarví do duhové.
„Když Mnichov ve středu nesmí, musejí ostatní stadiony v zemi přiznat barvu. Takže do toho, kolegové!“ vyzval na Twitteru mluvčí představenstva Eintrachtu Frankfurt Alex Hellmann a doplnil: „Náš stadion Deutsche Bank Park se obarví do duhy a bude pestře zářit.“
Podle německé rozhlasové a televizní stanice WDR potvrdili také provozovatelé RheinEnergieStadion v Kolíně nad Rýnem, že v době utkání osvítí budovu duhovými barvami.
Co znamená duhová vlajka
Duhová vlajka je již více než 40 let symbolem přijetí a rovnosti pro lidi, kteří se neztotožňují s tradičním modelem muže a ženy nebo jinými normami týkajícími se pohlaví a sexuality. Vlajka reprezentuje například lesby, gaye, bisexuály a transsexuály. V současnosti je nejběžnější ve verzi šesti barev, které vyjadřují rozmanitost a soudržnost. Shora dolů: Červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá a fialová. Německý fotbalový svaz například považuje vlajku za znamení a závazek pro rozmanitost, otevřenost, toleranci a proti nenávisti a vyloučení.