reklama

Mounajjed: Babiše antigenní testy nadchly. Lidé se nechají otestovat u svých lékařů

V Česku začne 18. prosince plošné antigenní testování. Lví podíl na tom má lékař Radek Mounajjed, který založil iniciativu Lékaři pomáhají Česku. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové prozradil, že spolu se svými kolegy přesvědčil vládu, aby začala krom klasických PCR testů na koronavirus důvěřovat také těm antigenním.

reklama

Ačkoli plošné dobrovolné testování započne necelý týden před Vánocemi, celý projekt se spouští už v pátek. „Zítra se začíná s testováním pedagogického sboru. Od 18. prosince pak snad pomocí antigenních testů začneme odhalovat infekční jedince napříč populací,“ doufá Mounajjed.

Řada odborníků je vůči antigenním testům skeptická. I když jsou rychlé (výsledky jsou k dispozici zhruba za 15 minut), množí se informace o tom, že infekci vždy stoprocentně neodhalí. Přesto se iniciativě Lékaři pomáhají Česku podařilo vládu přesvědčit o jejich účinnosti. „Premiér se nadchl pro myšlenku antigenních testů,“ radoval se Mounajjed v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Mounajjed se v současnosti snaží přesvědčit co nejvíce lékařů v čele s těmi praktickými, aby možnost antigenního testování nabízeli ve své ordinaci. „Lidé tak budou moci přijít do ordinace, a pokud budou souhlasit, otestují je tam na koronavirus,“ vysvětlil Mounajjed.

Češi mají fabulací dost

A jak se podařilo lékaři přesvědčit vládní špičky? „Předložili jsme data, nespoléhali jsme se na domněnky. Fabulací už má náš národ dost. Premiér na nás teď dá,“ řekl Mounajjed pro CNN Prima NEWS. „Už v létě jsem psal, že nás čekají těžké chvíle. Podle WHO není například moudré otevírat školy v případě, že je mezi testovanými více než pět procent nakažených. Báli jsme se, že když se nic neudělá, tak přijde další lockdown,“ doplnil.

Podle Mounajjeda se dá dosáhnout konce pandemie jen dvěma způsoby. „Buď přijmeme vakcínu, nebo identifikujeme infikované jedince a umístíme je do karantény. Jedině tak se vrátíme do normálního života,“ uzavřel lékař.

Tagy:
Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti
Zdravotnictví

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Neděláme politiku podle toho, co je výhodné, brání Bartoš zdražení MHD v Praze
Praha

Neděláme politiku podle toho, co je výhodné, brání Bartoš zdražení MHD v Praze

Srpnové zdražení jízdného v Praze by se mohlo Pirátům před volbami krutě vymstít. Hned se do nich kvůli tomu totiž pustil premiér Andrej Babiš. Šéf strany Ivan Bartoš mu ale vzkázal, že Piráti nedělají politiku podle toho, co je v danou chvíli výhodné, ale podle toho, co je důležité. „Odmítám optiku, že je něco netaktické a jsou volby,“ řekl CNN Prima NEWS.

Dvacet cestujících po srážce vlaků odešlo. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, informovali mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé – dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily.

Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny

Ani po očkování není zaručena bezinfekčnost. Absence vyšší hladiny protilátek ale také nutně neznamená, že jsou daní lidé zcela bezbranní, řekl epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula v pořadu Nový den. Podle něj se zapomíná na buněčnou imunitu, která je přesnějším ukazatelem toho, jak moc se dokáže organismus bránit. Její testování je ale nákladné, dodal na CNN Prima NEWS.

Policie zatkla armádního veterána za squatting. Senior žil v lese téměř 30 let

Policie v americkém státě New Hampshire zatkla muže, který žil téměř tři desetiletí uprostřed lesů. Jednaosmdesátiletý David Lidstone si postavil malou chatu, kterou vybavil solárními panely, ovocnou a zeleninovou zahradou či kurníkem pro kuřata. Ukázalo se ale, že 27 let obýval soukromý pozemek a nyní čelí obvinění z nelegálního squattingu. O jeho případu dnes informovala agentura AP.

Počet nakažených stále klesá. Česko je ale čtvrtou nejhorší zemí v počtu úmrtí na covid

Laboratoře ve středu potvrdily v Česku 205 nových případů nemoci COVID-19, o 11 více než před týdnem. V poslední době počty v mezitýdenním srovnání většinou klesají, naposledy stouply minulý čtvrtek. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, mírně vzrostlo na 0,95. Vyplynulo to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Tuzemsko je ale čtvrtou nejhorší zemí světa, co se týká počtu úmrtí na covid.

reklama

Domácí zpravodajství

Známý český učitel a básník zemřel na postcovidový syndrom. Lékaři varují před příznaky

V důsledku postcovidového syndromu předminulý týden zemřel montessori pedagog Radek Glabazňa. Zprávu o náhlém úmrtí zveřejnila Asociace Montessori ČR, která o něm mluví jako o velmi schopném kolegovi i skvělém kamarádovi. Zanechal po sobě ženu a čtyři dcery. Postcovidový syndrom se vyznačuje depresí, úzkostí nebo třeba roztěkaností. Experti varují před tím, že ho lidé nemusí přežít nebo budou mít trvalé následky.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

reklama